Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Şişmanlığın Zararlarıyla İlgili Gazete Haberi Kalp , şeker ve tansiyon gibi birçok kronik hastalığa yol açan aşırı şişmanlığın kadın larda bir zararı daha ortaya çıktı.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Şişmanlığın Zararlarıyla İlgili Gazete Haberi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Şişmanlığın Zararlarıyla İlgili Gazete Haberi

  Kalp, şeker ve tansiyon gibi birçok kronik hastalığa yol açan aşırı şişmanlığın kadınlarda bir zararı daha ortaya çıktı. Artan karın içi basıncı idrar kaçırma problemine de neden oluyor.

  Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, karın içi basıncın artmasının idrar kaçırma probleminde önemli bir etken olduğunu, aşırı şişmanlığın yanı sıra gebelik, kronik öksürük ve kabızlığın bu soruna yol açtığını bildirdi.

  İdrar kaçırmanın pek çok kadının ortak sorunu olduğunu, yapılan çalışmaların, kadınların yüzde 15-17'sinde idrar kaçırma problemi bulunduğunu ortaya koyduğunu anlatan İtil, bu oranın gençlerde yüzde 20-30, orta yaşlılarda yüzde 30-40, yaşlılarda ise yüzde 40-50 civarında olduğunu söyledi.

  Prof. Dr. İtil, az sayıda da olsa kadınlarda idrar kaçırmanın beyin veya omurilik tümörü, multiple skleroz (MS), bel fıtığı, şeker hastalığına bağlı sinir hasarı, idrar kesesi ve vajina arası delikler, parkinson hastalığı, beyin travması gibi ciddi hastalıkların da belirtisi olabileceğini kaydederek, hafife alınmaması gereken sorunla ilgili kadınların mutlaka bir uzmanla görüşmeleri gerektiğini söyledi.

  TEDAVİDE KİŞİYE ÖZEL YAKLAŞIM
  ''Karın içi basıncın artması idrar kaçırma probleminde önemli bir etken'' uyarısını dile getiren İtil, ''Aşırı şişmanlığın yanı sıra gebelik, kronik öksürük ve kronik kabızlık da idrar kaçırmaya neden oluyor'' dedi.

  Yaşın ilerlemesi, fazla sayıda ve zor doğumun da idrar kaçırmaya neden olduğunu ifade eden İtil, tedaviyle sonuç alabilmek için kişiye özel bir yol izlenmesi gerektiğine dikkat çekti. İtil, hastanın yaşam tarzıyla ilgili ayrıntılı bilgi alınmasının tedavide büyük önemi bulunduğunu vurgulayarak, ''İdrar kaçırmanın tipi, doğum sayısı, geçirilmiş ameliyatlar, hastalıklar, kullanılan ilaçlar gibi pek çok unsurun sorgulanması gerekir. Gerekli incelemelerin ardından gerek görülürse hasta nörolojik muayeneye de yönlendirilebilir'' şeklinde konuştu.

  KASLARA YÖNELİK EGZERSİZ İLE GİDERİLEBİLİR
  Öksürük, gülme ve egzersiz sırasında idrar kaçırma problemi yaşanacağı gibi, tuvalete için sıkışma halinde de sorunun ortaya çıkabileceğini anlatan İtil, ''Sıkışma halinde ortaya çıkan idrar kaçırma problemi, genelde ilaç ve pelvik taban kaslarına yönelik egzersiz ile giderilebilir'' diye konuştu.

  Karın içi basıncın artmasına neden olan gülme, öksürme, ağır kaldırma, ıkınma ile ortaya çıkan idrar kaçırmaya pelvik sarkmalarının da neden olabileceğine işaret eden Prof. Dr. İtil, ''Bu tip idrar kaçırma sorunu pelvik taban kaslarının egzersizi veya cerrahi yöntemle tedavi edilebilir. Tüm dünyada yaklaşık 1 milyon kişide uygulanan ve birçok cerrah tarafından altın standart yöntem olarak kabul gören 'Tension free vaginal tape' denilen cerrahi yöntem, lokal anesteziyle yapılıyor ve yüzde 95 başarı elde ediliyor'' bilgilerini aktardı.

  Prof. Dr. İsmail Mete İtil, pelvik organ sarkması ve idrar tutamama şikâyeti olan hastaların sebep, semptomların şiddeti, pelvik taban kaslarının gücü, kişinin beklentileri, cinsel aktivite, genel sağlık durumu gibi hususlara bakılarak tedavi edildiğini söyledi.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Gazete Haberi 11'de Gösterilen Proje İle İlgili Güzergahları İnceleyiniz
 3. Bir Gazete Haberi Belirleyiniz Haberi Yazan Kişinin Görüşlerini Haberden Ayırt Ediniz
 4. içinde vatan geçen gazete haberi
 5. 11o sene önceki bir gazete haberi
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş