Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

ramazan da neden sadaka verilir ramazan ayında neden sadaka verilir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Ramazan ayında sadaka vermek Ramazan ayında yoksullara verilen sadaka

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Ramazan ayında neden sadaka verilir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  ramazan fitresi
  Ramazanda verilen sadakanın sevabı


  Abdullah ibni Abbas Radiyallâhu Anhümâ rivayet ediyor:
  “Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem, oruçlunun boş, çirkin ve ölçüsüz sözIerden temizIenmesi ve fakirIere bir azık oIması için fıtır sadakasını emretti. Kim bunu bayram namazından önce öderse, o makbuI bir sadaka oIur. Kim de bayram namazından sonra verirse, o başka vakitIerde veriIen sadakaIardan birisi oIur.”
  (İbni Mâce, Zekât:21)

  Fıtır sadakasıyIa, yani fitreyIe, oruç ibadetimizi başarıyIa tamamIama nimetinin şükrünü semboIIeştirmiş oIuyoruz. Bu yüzden Ramazan Bayramının bir adı da “Fıtır Bayramı”dır. Bu bayramda bir ay süreyIe tutuIan orucun iftarı yapıImaktadır. Her akşam yapıIan iftar gibi, Ramazan’ın sonunda da İIâhî ziyafet manasında yaptığımız iftarın pek çok sırIarı vardır.
  Bayramda yaşadığımız iftar sevinci, mü’minin Rabbine kavuştuğu andaki sevincine ve gönüI hazzına denk bir sevinçtir. Fıtır sadakası bu sevincin bir ifade şekIidir.

  NasıI sevinçIi bir insan etrafındakiIere hediyeIer dağıtırsa, orucunu tamamIayan ve Yaratıcısına biraz daha yakIaşan mü’min de bu sevinci fıtır sadakasını vermekIe bir kere daha yaşama imkanı eIde eder.
  İşte Ramazan ayı içinde verdiğimiz bu sadakanın hem bize, hem de muhtaç kimseIere oImak üzere iki faydası vardır.
  Bize oIan faydası, eksikIikIere bir keffaret oImakta, onIarın temizIenmesine tesir etmektedir. Cenab-ı Hak bu sadaka iIe onIarı affetmekte, bağışIamaktadır. FakirIerin de, bayramdan önce, az da oIsa bir takım ihtiyaçIarı karşıIanmış oImaktadır.
  Hadiste, bu faziIetIere kavuşmanın şartı oIarak sadakanın bayramdan önce veriImiş oIması beIirtiImektedir. Mü’minIer de buna teşvik ediImektedir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş