Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Rakib , Rakib ne anlama geliyor Gözetmek , beklemek , bir şeyi koruyup muhafaza etmek , sakınmak , göz önüne almak anlamlarındaki "r-k-b" kökünden türeyen

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Rakib, Rakib ne anlama geliyor

  Sponsorlu Bağlantılar
  Rakib, Rakib ne anlama geliyor

  Gözetmek, beklemek, bir şeyi koruyup muhafaza etmek, sakınmak, göz önüne almak anlamlarındaki "r-k-b" kökünden türeyen rakîb gözcü, murakıb, bekçi, koruyucu demektir. Çoğulu rukabâ'dır.
  Allah'ın sıfatı olarak rakîb, insanların bütün hallerini, yaptıklarını, davranışlarını, sözlerini görüp gözeten, haberi olan, bilen, murakabe eden, koruyan, hiçbir şey kendisine gizli kalmayan anlamlarına gelir.
  "Rakîb" kelimesi Kur'ân'da beş yerde geçmiş, 3 âyette Allah'ın, bir âyette de yazıcı-koruyucu meleklerin sıfatı olarak (Kâf, 50/18) kullanılmıştır. "Şüphesiz Allah, sizin üzerinizde gözetleyicidir (rakîb)" (Nisâ, 4/1), "(İsâ) ben onlara benim ve sizin Rabbiniz olan Allah'a ibadet edin diye Senin bana emretmiş olduğundan başka bir şey söylemedim. Ben onların içinde olduğum sürece onlara şahit idim. Sen beni vefat ettirince onları görüp gözeten (rakîb) Sen oldun. Sen her şeye şahitsin." (Mâide, 5/117), "...Allah, her şeyi gözetleyicidir (rakîb)" (Ahzâb, 33/52) anlamındaki âyetlerde geçen "rakîb" kelimesi; hafîz, şehîd, alîm, basîr ve semî kelimeleriyle anlamdaştır.
  Allah, yaratıklarından asla gafil, habersiz değildir. En gizli sırlara bile muttali olur. Bu itibarla O'na karşı gelmekten sakınılması, azabından korkulması gerekir. (İ.K.)


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sirac nedir ne anlama geliyor
 3. Göçmen kuş ifadesi ne anlama geliyor?
 4. Ceren ismi ne anlama geliyor?
 5. Kramplar ne anlama geliyor?
 6. Dosya formatı ne anlama geliyor?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş