Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Depresyon nedir depresiflik depresyon nedenleri psikotik depresyon Depresyon genel olarak ciddi bir melankoli durumu ile birlikte yaşamın gündelik işlerini yerine getirme yeteneğinin azalması , hatta
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Depresyon nedir depresiflik depresyon nedenleri psikotik depresyon

  Sponsorlu Bağlantılar
  Depresyon nedir depresiflik depresyon nedenleri psikotik depresyon


  Depresyon genel olarak ciddi bir melankoli durumu ile birlikte yaşamın gündelik işlerini yerine getirme yeteneğinin azalması, hatta tümüyle kalmaması olarak tanımlanır. Bu koşullarda bir depresyon ortaya çıkabilir, ancak bu, yoğun üzüntü ile aynı anlama gelmez. Depresyon en yaygın akli bozukluklardan birisi olmasına karşın, bunun nedeni bilinmemektedir. Eskiden depresyonun her zaman intihardan önce geldiği düşünülürdü. Bu her zaman doğru değildir. Bir intihar girişimini hazırlayan akli koşullar büyük farklılıklar gösterebilir. İntihar genellikle bir insanın kendini yok etmeye yönelik fiili bir çabadan çok toplumdan yardım istemek için atılan öfkeli bir çığlıktır.

  Depresyon sık görülen duygusal bir hastalıktır. Depresyon birkaç saat devam edebileceği gibi bir yaşam boyu da sürebilir. Nörotik ve psikotik depresyonlar birbirinden ayrılır. Nörotik depresyon genellikle, sevilen bir kişinin yitirilmesi ya da çok derin bir düş kırıklığı gibi belirli bir olaydan kaynaklanır. Bu nedenle nörotik depresyona tepkisel ya da dışsal depresyonda denir. Psikotik depresyon ise söz konusu kişiyi etkileyen olaylarla ilişkili değildir. Psikotik depresyonda aşırı mutluluk ve taşkınlık dönemleri yoğun depresyon dönemleri birbirini izler-taşkın-çöküntülü çıldırı (manik-depresif psikoz). Çöküntü içinde olan insanlar özellikle acizlik, suçluluk, başarısızlık ve güvensizlik duyguları içinde olurlar. Bu duygular nörotik depresyona egemen olur.

  Çöküntü içindeki insanlar kendilerini çaresiz hissederler ve bir çıkış yolu bulamazlar. Bu durum umutsuzluğa yol açar. Gerçek depresyon ile üzüntü ya da düş kırıklığı birbirinden ayırt edilmelidir. Üzüntünün yanı sıra çöküntü duyguları da ortaya çıkabilir, ancak bunların her zaman bir birliktelik göstermesi beklenmez. Üzüntüyü yenme sürecinin yas tutma süreci denilen, farklı ruhsal durumların birbirini izlediği kendine özgü bir niteliği vardır ve bir ölüm ya da bir kayıptan sonra ortaya çıkar. Dıştan bakan birisine, depresyon içinde olan insan kendi içine kapanmış görünür. Yaratıcı enerjiden ve coşkudan yoksundur. Konuşması ve düşüncelerinin cansız ve ağır görünmesine karşın tedirgin bir durumdadır. Uykusuzluk çeker, iştahı azalmıştır ve en basit işleri bile yapması güçleşmiştir. Birçok nörotik depresyon kısa sürelidir ve kendiliğinden sona erer. Bir sevgilinin, bir dostun ya da aile doktorunun desteği hemen hemen gereksinilen tek şeydir.

  Depresyonun süreklilik kazanması ya da yinelenmesi halinde psikiyatrik yardım gerekli olabilir. Ciddi psikotik depresyona giren hastalar genellikle daha önceden çok önemli olmayan depresyonlar geçirmişlerdir. Bu tür durumlarda hastanın kendisi genellikle yardım istemekten acizdir ve arkadaşları ya da akrabaları onun yerine bu işi üstlenmelidirler.

  Depresyon için genel olarak kabul edilmiş bir açıklama yoktur. Psikanalistlere (ruhsal çözümlemecilere) göre gerçek ya da düşsel bir kaybın körüklediği kendi kendinden nefret etme duygusu depresyona yol açmaktadır. Öğrenme kuramcıları depresyonun çevreyle olan karşılıklı etkinin azalmasından kaynaklandığı görüşündedirler. Bu karşılıklı etkiler ceza ve ödül kavramanı dayanır, ilgili kişi aldığı ödüllerin yetersiz olduğuna inanırsa, dünya onun için bir sürgün yeri haline gelir. Artık bu dünyaya etkin bir biçimde katılmak onun için anlamsızlaşır.

  Son yıllarda depresyon içinde olan bir insanın ruhsal durumunu iyileştirecek birçok ilaç bulunmuştur (antidepresanlar). Bunlar depresyon ile ilişkili olan metabolik süreçleri etkilerler. Eğer belirli bir depresyonun nedeni korku ise, yatıştırıcısı ilaçlar yararlı olabilir. Taşkın-çöküntülü çıldırının önlenmesinde lityum önemli bir yer tutar. Elektroşok tedavisi eskiden olduğundan daha az kullanılmaktadır. Bazı çok ağır kronik depresyonlar sinir cerrahisi ile tedavi edilebilir ancak hastanın kişiliğinin birdenbire, köklü olarak değişmemesi için özen gösterilmelidir. Ruhsal tedavinin (psikoterapi) amacı hastanın kendine değer verme duygusunu pekiştirmektir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Majör Depresyon Ağır Depresyon
 3. Depresyon, Depresyon Nedir, Depresyon Belirtileri Nelerdir, Depresyon Hakkında
 4. Erkeklerde Depresyon Belirtileri, Erkekler Depresyona Kadınlardan daha çok yakalanıyor, er
 5. Depresyon belirtileri,depresyon belirtileri tedavisi,depresyon belirtileri test
 6. Depresyon Nedir,Depresyon Belirtileri Nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş