Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Pi Sayısının Bulunuşu Pi Sayısının Bulunuşu Pi Sayısı Pi Sayısı Nedir Archimedes'ten sonra sayısı üzerinde çok çalışmalar yapılmıştır. Bunlardan ilki , sayısının irrasyonel bir sayı

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Pi Sayısı Nedir,Pi Sayısının Bulunuşu

  Sponsorlu Bağlantılar
  Pi Sayısının Bulunuşu

  Pi Sayısının Bulunuşu
  Pi Sayısı
  Pi Sayısı Nedir  Archimedes'ten sonra sayısı üzerinde çok çalışmalar yapılmıştır. Bunlardan ilki, sayısının irrasyonel bir sayı olduğunun gösterilmesidir. Lindemann (1852-1939), 1882 yılında sayısının transandant (aşkın) bir sayı olduğunu göstermiştir.

  'yi hesaplamak için kullanılan en ilginç yollardan birini, 18. yy'da Fransız doğa bilimci Buffon, İğne Problemi’nde kullanmıştır. Bir düzlem, araları d birim olan paralel çizgilerle ayrılmıştır. Uzunluğu d'den kısa olan bir iğne, bu çizgili yüzeye düşürülür. Eğer iğne bir çizginin üzerine düşerse, iyi atış olarak kabul edilir. Buffon'un şaşırtıcı buluşu; iyi atışların kötü atışlara oranının 'yi içeren bir açıklamasının olmasıdır. Eğer iğnenin uzunluğu d birimse, iyi atış olasılığı 2/ ’ dir. 1901'de Lazzerini 3408 atış yaparak 'nin değerini 3.1415929 olarak hesaplamıştır ki; bu altı ondalık basamağa kadar doğruydu. 'yi hesaplamak için başka bir olasılık yöntemi, 1904'de R.Charles tarafından bulundu. Buna göre; rasgele yazılan iki sayının göreceli asal olmalarının olasılığı dir. ’nin hesabı için çok değişik yöntemler kullanılmakla birlikte, günümüzde yakınsak sonsuz seriler, çarpımlar ve ardışık yineleme bağıntıları kullanılmaktadır.


  ALıntıdır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bir Yıldaki Ay Sayısı İle Bir Haftadaki Gün Sayısının Toplamı
 3. 45 sayısının bölenleri A kümesinin içine 60 sayısının bölenleri B *kümesinin içine yazılıy
 4. Pi Sayısının Bulunuşu
 5. Pi Sayısı, Pi Sayısının Tarihçesi
 6. Pi Sayısı Kaçtır,Pi Sayısının Tamamı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş