Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Öğretmenler Gününün 24 Kasımda Kutlanmasının Sebebi Türkler , ilk önceleri Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmışlardır. 8. Yüzyıldan itibaren , İslamiyetin kabul edilmesiyle birlikte Uygur alfabesi

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Öğretmenler Gününün 24 Kasımda Kutlanmasının Sebebi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Öğretmenler Gününün 24 Kasımda Kutlanmasının Sebebi

  Türkler, ilk önceleri Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmışlardır. 8. Yüzyıldan itibaren, İslamiyetin kabul edilmesiyle birlikte Uygur alfabesi bırakılarak Arap alfabesine geçilmiştir. Kurtuluş Savaşı'nı kazandıktan sonra, 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'i kuran ulu önder Atatürk, askeri ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda birçok yeniliği başlatmıştır. Bu yeniliklerden biri de, 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla, Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulü olmuştur. Bu tarihten itibaren yeni harflerin öğrenilmesi ve okur yazar sayısının artırılması konusunda büyük bir seferberlik başlatılmıştır.

  24 Kasım 1928 tarihinde açılan, Millet Mektepleri'nde, yaşlı, genç, çocuk, kadın... herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir.

  Millet Mektepleri'nin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Mevlid Kandilinin Kutlanmasının Sebebi
 3. Öğretmenler Gününün Önemi
 4. 24 Kasım Öğretmenler Gününün Tarihçesi
 5. Öğretmenler Günü Neden 24 Kasımda Kutlanır
 6. 24 Kasım Öğretmenler Gününün Tarihi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş