Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Irkçılıkla Mücadele Günü İle İlgili Açıklama , Genel Bilgi 21 Mart 1960 tarihinde Güney Afrika’da ayrımcı rejimin polisi barışçıl bir şekilde „eşit haklar ve ırkçılıkla

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Irkçılıkla Mücadele Günü İle İlgili Açıklama, Genel Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Irkçılıkla Mücadele Günü İle İlgili Açıklama, Genel Bilgi

  21 Mart 1960 tarihinde Güney Afrika’da ayrımcı rejimin polisi barışçıl bir şekilde „eşit haklar ve ırkçılıkla mücadele“ talep eden insanlara ateş açtı. Bu kanlı olayı ve onun ardındaki insanlık dışı dünya görüşünü kınamak ve gündemde tutmak için Birleşmiş Milletler 1966 yılında 21 Mart gününü „Uluslararası Irkçılıkla Mücadele Günü“ ilan etti.

  40 yıl sonra ırkçılık hala dünyanın gündeminde. Kimi olumsuz özellikleri belirli milliyetlere ve toplumsal gruplara indirgeyen, böylece kendi milliyetini veya grubunu diğerlerinden üstün göstermeye çalışan anlayışları bugün özellikle birçok Avrupa ülkesinde ve Almanya’da bunu yoğun bir biçimde görüyoruz. Irkçı anlayış karşımıza kim zaman Türk düşmanlığı, kimi zaman Müslüman düşmanlığı, Yahudi düşmanlığı, yabancı düşmanlığı kimliğiyle karşımıza çıkıyor. Bunu son dönemde Almanya’daki birçok tartışmada yoğun bir biçimde yaşıyoruz. Göçmen toplumunun içinden çıkan bazı kişilerin yaptıkları olumsuzluklar bilinçli bir şekilde tüm gruba mal ediliyor, onların dışlanması meşru hale getirilmek isteniyor, göçmenlere eşit haklar vermemek için gerekçe gösteriliyor.

  Değişik çehrelerle karşımıza çıkan ırkçılık, gruplar arasındaki düşmanlıkları körüklüyor, insanları kanlı saldırıların hedefi yapıyor. Aynı zamanda toplumlar ve ortak çıkarları olan insanlar arasında yapay bölünmelere yol açıyor. Haklı istemler için verilen mücadeleleri zayıflatıyor. Irkçılık ve ırkçılığa dayalı siyasetler aynı zamanda demokrasilerin de temel düşmanıdırlar.

  HDF, ırkçılıkla kalıcı olarak mücadele edebilmek için aşağıdaki önlemlerin alınmasını talep etmektedir:

  *Hükümet ve muhalefet partileri derhal bir araya gelerek, ırkçı saldırıların önüne geçmek ve göçmenlerin sorunlarına acil çözümler bulmak için (ozelbilgiler.com) bir zirve görüşmesi yapmalı, bir takvime bağlayarak somut kararlar almalıdır.

  *Irkçı, aşırı sağcı ve faşist partiler yasaklanmalı, yöneticileri derhal cezalandırılmalıdır. Irkçı saldırganlara karşı cezalar ağırlaştırılmalı, yargılanmaları en kısa zamanda tamamlanmalıdır.

  *İşyerlerinde ve kamuya açık yerlerde ırkçı ve yabancı düşmanı propaganda ve eylem yapanların işyeri ve iş güvencelerini sınırlayacak ve buralardan sağlanan sosyal hakları kısıtlayacak yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

  *Avrupa'daki ırkçı, yabancı düşmanı ve ayrımcı etkinlikleri ve saldırıları gözleyecek göçmen ve uluslararası hukukçuların da yer alacağı bir "gözlemleme komitesi" oluşturulmalıdır.

  *Medya kurumlarının göçmenlerle ilgili tek yanlı, taraflı haber vermelerine, yerine göre ise kimi haberleri hiç vermeme uygulamalarına karşı yayınları izleyecek bir “medya gözlemleme komitesi” içinde göçmenler de yer alacak şekilde kurulmalıdır.

  *Irkçılıkla mücadelenin kalıcı bir şekilde sürdürülmesi için halkı bilgilendirici ve bilinçlendirici çalışmalara ağırlık verilmeli, bu alanda çalışma yapan kuruluşlara politik ve mali destek verilmelidir.

  *Irkçılığa karşı bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları özellikle gençlere yönelik olarak okullarda yoğunlaştırılmalıdır.

  *Nefrete dayalı suçlar Ceza Yasası’nda açık bir şekilde tanımlanmalı, bu suçlara caydırıcı cezalar öngörülmelidir.

  HDF olarak ırkçılık konusunda tüm demokratları ve özellikle ırkçılığın ana hedefi olan göçmenleri bu konuda duyarlı olmaya, herkesi ırkçılığa karşı ortak mücadele vermeye çağırıyoruz.

  Ahmet İyidirli
  HDF Genel Başkanı


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Avukatlar Günü İle İlgili Genel Bilgi, Açıklama
 3. Dünya Su Günü İle İlgili Açıklama, Genel Bilgi
 4. Irkçılıkla Mücadele Günü İle İlgili Fıkra
 5. Irkçılıkla Mücadele Günü İle İlgili Şiirler
 6. Gazeteciler Günü İle İlgili Açıklama, Genel Bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş