Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kızılay Haftasyla ilgili Yazı Kızılay; Afetlerde ve savaş anlarında ülkemizin en önemli yardım kuruluşudur. Sadece ülkemizin değil , ünyanın birçok bölgesine ayrdım gönderen kuruluşumuzun her

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kızılay Haftasyla ilgili Yazı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kızılay Haftasyla ilgili Yazı


  Kızılay; Afetlerde ve savaş anlarında ülkemizin en önemli yardım kuruluşudur.

  Sadece ülkemizin değil, ünyanın birçok bölgesine ayrdım gönderen kuruluşumuzun her yıl hatırlandığı tarih aralığı budur.

  Her yıl 29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında Kızılay Haftası’nı kutlarız. Kızılay bir yardım kurumudur. Yardım insancıl bir duygudur. İnsanları yücelten bir düşüncedir. Bu düşüncenin yaygınlaşması, dünyamızı güzelleştirir. Barış içinde bir arada yaşamamızı sağlar. İnsanlar arasında birlik ve beraberlik duygularını geliştirir.

  Kızılay Haftası’nda, Kızılay Derneğinin kuruluş amacı ve çalışmaları konusunda okulda, sınıfta konuşmalar yapılır, bilgiler verilir. Radyo ve televizyonda Kızılay ile ilgili programlar yayınlanır.

  Felakete uğrayanlara din, dil, soy ayrımı yapmadan yardım edilmesi gerektiği görüşünü ilk olarak İsviçre’li bir yazar savundu. Tek tek yapılan yardımın yeterli olmadığı görüşünde birleşen Avrupalı devlet adamları İsviçre’nin Cenevre kentinde toplandılar. 1859 yılında İlk Yardım Derneği’ni kurdular. Bağımsız, yansız uluslararası bir kuruluş olan bu dernek daha sonra Kızılhaç adını aldı. Kızılhaç Derneği’nin kuruluşundan kısa bir süre sonra ülkemizde 1868 yılında Yaralı Askerlere Yardım Derneği kuruldu. Dernek bir süre sonra Hilal-i Ahmer adını aldı. Hilal ay, ahmer kırmızı demektir. Cumhuriyet döneminde derneğin adı bu anlamı açıklayıcı biçimde değiştirildi. Türkiye Kızılay Derneği oldu.

  Kızılay; savaş, deprem, sel baskını, yangın, salgın hastalık gibi felakete uğrayanlara yardım eder. Depremden, selden, yangından zarar görenlerin yardımına koşar. Felakete uğrayanların barınmaları için çadır, battaniye yiyecek, giyecek dağıtır. Yaralananların iyileşmeleri için geçici hastaneler kurar. Savaşta yaralanan askerlerin iyileşmeleri için çaba gösterir. Onlara her tür yardımda bulunur.

  Kızılay salgın hastalık durumlarında hastalara yardım eder. Aşevleri açar, aşevlerinde yoksul, kimsesiz, düşkün yurttaşlara yiyecek ve içecek verir.

  KIZILAY’IN GÖREVLERİ VE ÇALIŞMALARI

  1.Doğa olaylarında zarar görenlere çadır, battaniye, giysi ve yiyecek yardımları yapar. Bunun için önceden bu maddeleri depo eder.
  2.Yoksul, kimsesiz ve düşkünler için aşevleri açar.
  3.Sağlık merkezleri kurar. Kurduğu kan bankası ile halkın yaptığı kan bağışlarını kabul eder, gereksinme duyanlara bu kanları verir.
  4.Hemşire yetiştirmek için okullar açar.
  5.Savaşta geçici sağlık merkezleri kurar.
  6.Gezici hastaneler kurar.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kızılay Konulu Resim, Şiir ve Yazı Ödevi
 3. kızılay haftası ile ilgili yazı
 4. Kızılay Haftası Hakkında Bilgi, Kızılay Haftasıyla ilgili bilgi
 5. Kızılay haftası etkinlikler,kızılay haftası etkinliği,kızılay haftasında neler yapılır,kız
 6. Kızılay Haftası İle İlgili Güzel Yazı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş