Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

29 Ekimin Cumhuriyet Bayram ı kabul edilmesi Mustafa Kemal Atatürk 29 Ekim 1923′te TBMM , Teşkilât-ı Esasiye Kanunu’nda (1921 Anayasası) yaptığı değişiklikle , devletin yönetim
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  29 Ekimin Cumhuriyet Bayramı kabul edilmesi

  Sponsorlu Bağlantılar
  29 Ekimin Cumhuriyet Bayramı kabul edilmesi  Mustafa Kemal Atatürk

  29 Ekim 1923′te TBMM, Teşkilât-ı Esasiye Kanunu’nda (1921 Anayasası) yaptığı değişiklikle, devletin yönetim biçimini “cumhuriyet” olarak ilan etti. Bu ilan, aynı gece atılan 101 pare top ile kutlandı. 1924 yılında, “cumhuriyetin ilanı” şenliklerle kutlandı.
  2 Şubat 1925′de, Hariciye Vekaleti’nce (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim’in bayram olması önerildi.[1] Bu öneri metninde “Medeni ülkelerden her biri kendisi için millî bayram olmak üzere tek bir gün kabul etmiştir. Her millet bu şekilde belirlediği günü, resmî özel gün sayarak yalnız o günü gerek ülke içinde, gerek dış temsilciliklerinde millî törenle icra eder… Yabancılara da kutlattırılması gereken, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve milletimizin resmî özel gününü öteki medeni ülkeler gibi bir gün olarak belirlemek lazımdır. O gün ise cumhuriyetin ilanı günü olan 29 Ekim’den başkası olmamalıdır.”[1] dendi. Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelendi ve 18 Nisan 1925′te karara bağlandı. 19 Nisan’da bu teklif TBMM tarafından kabul edildi. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925′ten itibaren “bu gün”, ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlandı.


  628 Numaralı kanun metni:[2] Sayılı Cumhuriyetin İlanına Müsadif 29 Ekim Gününün Milli Bayram Addi Hakkında Kanun</ref>
  • Madde 1 – Türkiye dahil ve haricinde devlet namına yapılacak bayram merasimi cumhuriyetin ilan edildiği 29 teşrinievvel günü icra edilir.
  • Madde 2 – İşbu millî bayram merasiminin icrasiyle sair bayramlarda icra olunacak merasimin tarzı İcra Vekilleri Heyeti’nce tayin olunur.
  • Madde 3 – Bu kanun neşri tarihinden muteberdir.
  • Madde 4 – Bu kanunun icrasına İcra Vekilleri Heyeti memurdur.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Türk Alfabesinin Kabul Edilmesi
 3. İstiklal Marşı'nın Kabul Edilmesi Tarihçesi Bilgi
 4. İstiklal Marşı'nın Kabul Edilmesi Hakkında Bilgi
 5. Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Resimler-29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resimleri
 6. Cumhuriyet bayramı önemi, cumhuriyet bayramı hakkında yazı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş