Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

İstanbulun Düşman İşgalinden Kurtuluşu 6 Ekim İstanbulun Düşman İşgalinden Kurtuluşu İstanbulun Kurtuluşu İstanbulun Fethi 6 Ekim İstanbul'un Kurtuluşu Tarih sahnesinde var olduğundan beri bağımsız yaşamış
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  6 Ekim İstanbulun Düşman İşgalinden Kurtuluşu

  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbulun Düşman İşgalinden Kurtuluşu


  6 Ekim İstanbulun Düşman İşgalinden Kurtuluşu
  İstanbulun Kurtuluşu
  İstanbulun Fethi

  6 Ekim İstanbul'un Kurtuluşu  Tarih sahnesinde var olduğundan beri bağımsız yaşamış Türk Milleti, 1. Dünya Savaşı'nda müttefikleri yenilgiyi kabul edip savaştan çekilince yenilmiş sayıldı... İtilaf Devletleri donanmaları 30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması'na dayanarak 13 Kasım 1918'de Haydarpaşa önlerine demirleyip İstanbul'a girdiler. Fiilen gerçekleşmiş olan işgal, 16 Mart 1920 günü resmi işgale dönüştü.

  Türk'ün Son Başbuğu Gazi Mustafa Kemal Paşa, Adana treninden inip Haydarpaşa rıhtımına ayak bastığında düşman gemilerinin zafer bayrakları açmış şekilde toplarını sağa sola çevirerek İstanbul limanına girdiklerini, gayri Türk azınlıkların da sevinç çığlıklarıyla karşı sahilleri çınlattığını görünce, "Geldikleri gibi giderler" demişti.

  Kurtuluş Savaşı'nın zaferle bitmesinden sonra Refet (Bele) Beğ komutasındaki bir Türk birliği İstanbul'a girdiyse de, işgali resmi olarak kaldıramadı.

  18 Eylül 1923'de Batı Anadolu tamamen düşmanlardan temizlendi. Mudanya Ateşkes Antlaşması'yla İstanbul, Boğazlar Bölgesi ve Doğu Trakya kurtarıldı.

  İmzalanan Lozan Barış Antlaşması gereğince de düşman askerleri altı hafta sonra İstanbul'dan ayrılacaklardı. 4 Ekim 1923 günü düzenlenen bir törenle Türk Bayrağı'nı selamlayarak şehirden ayrıldılar.

  5 Ekim 1923'te şehrin Anadolu yakasına gelen Türk Ordusu, 6 Ekim 1923 günü coşkun bir bayram havası içinde, sevinç gözyaşları arasında ve çiçek yağmuru altında İstanbul'a girdi. Böylece 5 yıl kan ağlayan güzel İstanbul kurtulmuş oldu.

  İstanbul'un Kurtuluşu'nun 87. yıldönümü Türk Milleti'ne kutlu olsun.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ağrının Düşman İşgalinden Kurtuluşu
 3. Adana'nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu
 4. İstanbul Düşman İşgalinden Ne Zaman Kurtulmuştur
 5. Eskişehir'in Kurtuluşu (2 Eylül 1922)- 2 Eylül Eskişehirin Düşma İşgalinden Kurtuluşu
 6. Uşak'ın Kurtuluşu (1 Eylül 1922)- 1 Eylül Uşakın Düşman İşgalinden Kurtuluşu
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşu kutlanıyor

  İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 83. yıldönümü, düzenlenen törenlerle kutlanıyor.


  Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda düzenlenen ilk tören, anıta çelenklerin konulması, Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

  Törene İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Tuncel, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, askeri ve mülki erkan ile öğrenciler katıldı.

  Törende Anıt Şeref Defteri'ni imzalayan Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, deftere şunları yazdı:

  “Büyük önder aziz Atatürk, bugün asırlar boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbulumuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 83. yıldönümünü coşkuyla kutluyoruz.

  Müttefik devletlerin 1918 yılında işgaline uğrayan İstanbul, asla teslim olmadı ve Türk milletinin büyük direnişi işgalcilerin ülkemizi parçalama, güçsüz düşürme emellerini boşa çıkardı.

  16 Mayıs 1919'da İstanbul'dan yola çıkarttığın bağımsızlık ve hürriyet ateşi destansı bir kurtuluş savaşı sonucunda, 6 Ekim 1923'te fethiyle bir çağ kapatıp bir çağ açılan İstanbul'a geri döndünüz.

  Bugün İstanbul'un ebediyen bir Türk yurdu olduğunu ve böyle kalacağını dünyaya haykırdığımız gündür.

  Bu büyük hadiseyi vatanımızın bölünmez bütünlüğüne kast edeceklere hatırlayacakları destanı yazan başta siz atamız olmak üzere silah arkadaşlarınızı tüm gazilerimizi ve şehitlerimizi minnetle anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”


  06.10.2006 10:18:00 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş