Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Nakşidil Valide Sultan Kimdir , Nakşidil Sultan Hayatı Nakşidil Valide Sultan biyografisi , Nakşidil Sultan yaşamı , Nakşidil Hasekî Sultan kimdir hayatı , yaşamı Nakşidil

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Nakşidil Valide Sultan biyografisi,Nakşidil Sultan yaşamı, Nakşidil Hasekî Sultan kimdir hayatı, yaşamı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Nakşidil Valide Sultan Kimdir,Nakşidil Sultan Hayatı

  Nakşidil Valide Sultan biyografisi,Nakşidil Sultan yaşamı, Nakşidil Hasekî Sultan kimdir hayatı, yaşamı
  Nakşidil Sultan


  Nakşidil Valide Sultan (d. 1768 - ö. 22 Ağustos 1817), Osmanlı padişahı II. Mahmut'un annesi, Valide Sultan ve I. Abdülhamit'in eşiydi.

  Fransız asıllı olduğu düşünülen Nakşidil Valide Sultan 1783 yılında I. Abdülhamit'in eşi oldu. Osmanlı kaynaklarında padişah II. Mahmut'un öz annesi olarak bilinmekle birlikte, bazı batı kaynaklarında II. Mahmut'u evlat edinerek yetiştiren kadın olduğu öne sürülmüştür. II. Mahmut 1808 yılında tahta çıktığında Nakşidil Valide Sultan oldu. 22 Ağustos 1817 tarihinde öldü. Cenazesi İstanbul Fatih Camii Nakşidil Sultan Türbesine gömüldü.

  Nakşidil Hasekî Sultan'ın kökeni

  Nakşidil Sultan'ın kökeni ölümünden sonraki yıllarda batı ülkelerinde birçok söylentilere yol açmış, çok sayıda romana konu olmuştur. Bu söylentiler genel olarak Nakşidil Sultan'ın Fransız imparatoru Napolyon Bonapart'ın eşi Josephine'in kuzeni olduğu yolunda yoğunlaşmaktadır. Söylentilere göre Nakşidil Sultan 1768 yılında Aimée Dubuc de Rivery adıyla Fransa'nın bir kolonisi olan Martinique adasında zengin bir ailenin kızı olarak doğmuştu. Sonradan Napolyon Bonapart'ın eşi olacak olan Josephine, Aimée'nin kuzeniydi. Aimée, Fransa'ya eğitim için yollanmıştı. Bir gün Fransa'daki okulundan memleketine geri dönerken Mayorka açıklarında seyahat etmekte olduğu gemiye Cezayirli korsanlar saldırarak onu esir aldılar. Daha sonra Aimée, Cezayir'in beyi tarafından padişaha hediye olarak İstanbul'a gönderildi. Haremde Nakşidil Sultan adını aldı. Günümüzde Martinique adasını ziyaret eden turistlere, dünyanın iki büyük imparatorluğunun en yüksek düzeyine yükselmiş iki kuzen olan Josephine Bonapart ve Nakşidil Sultan'ın o adada doğmuş olduğu anlatılmaktadır ve bu söylenti ada için önemli bir ilgi alanı haline gelmiştir.

  Christine Isom-Verhaaren'e göre doğruluğu kanıtlanmamış (büyük ihtimalle yanlış) olan bu söylentilerin yayılmasında Fransız ve Osmanlı Devletlerinin de payı vardır. Osmanlı padişahı Abdülaziz'in 1867 yılında Fransa'ya yaptığı seyahat sırasında III. Napolyon (Napolyon Bonapart'ın eşi Josephine'in torunu) Fransız basınına Abdülaziz Sultan'la akraba olduklarını söylemiştir. Abdülaziz bu demeci yalanlamamıştır. Ancak o dönemde Fransız ve Osmanlı İmparatorluklarının bir ittifak içinde oldukları düşünülürse bu söylentilerin siyasi amaçlı olması oldukça mümkündür.
  alıntı

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kanuni Sultan Süleymanın Annesi Ayşe Hafsa Sultan (Valide Sultan)
 3. Fatih Sultan Mehmet Kimdir?, Hayatı, Yaşamı
 4. Kanuni Sultan Süleyman Kimdir?, Hayatı, Yaşamı
 5. Yavuz Sultan Selim - Kimdir?, Hayatı, Yaşamı
 6. 3. Sultan Selim - Kimdir?, Hayatı, Yaşamı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş