Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Oruç Nimetlerin Kıymetini Öğretir Oruç tutan kişi Nimetlerin Kıymetini Daha iyi bilir Oruç ve Nimetlerin Değeri Nimet elde iken değeri gereği gibi bilinemez. İnsan sahip

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Oruç Nimetlerin Kıymetini Öğretir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Oruç Nimetlerin Kıymetini Öğretir
  Oruç tutan kişi Nimetlerin Kıymetini Daha iyi bilir
  Oruç ve Nimetlerin Değeri

  Nimet elde iken değeri gereği gibi bilinemez. İnsan sahip olduğu nimetlerin değerini ancak bunlar elden çıktıktan sonra anlayabilir. Fakat iş işten geçtiği için artık bunun yararı olmaz.

  Oruç tutmakla bir süre nimetlerden uzak kalan kimse bunların değerini daha iyi anlar. Sahip olduğu nimetlerden bir süre uzak kalmak insana, onları daha iyi korumasını, israf etmemesini ve nimetleri kendisine veren Allah'a daha çok şükretmesini öğretir. Nimetlere şükür ise onların çoğalmasına vesile olur.

  Allah Tealâ şöyle buyuruyor:

  "Andolsun, şükrederseniz elbette (nimetimi) artırırım." 32


  Oruçlu Sabırlı Olmayı Öğrenir

  Sabır, başarıya ulaşmanın en önemli şartlarından biridir. Sahip olduğu helâl şeylere oruçlu olduğu için el sürmeyen kimse; iradesine hakim olmuş, nefsini zorluklara alıştırarak terbiye etmiş ve üstün bir meziyet kazanmış olur.

  Böyle bir insan hayatta karşısına çıkabilecek sıkıntılar karşısında sarsılmaz, bunlara kolaylıkla sabreder ve güçlükleri yenerek başarıya ulaşır. Acılı ve üzüntülü durumlar karşısında sabır ve tahammül göstererek soğukkanlılığını korur.

  Orucun askerlik ve yurt savunması bakımından da ayrı bir önemi vardır. Savaş zamanlarında cephedeki asker, yiyecek ve içecek bulamadığı zaman açlığa ve susuzluğa katlanmak zorunda kalabilir. oruç tutmaya alışmış olanlar, böyle zorluklara daha kolay dayanırlar.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Din İnsana Neleri Öğretir
 3. Orucun İlâhî Nimetlerin Şükrüne Bakan Faydası:
 4. Oruç Tutmanın Nedeni,Oruç Nedir Niçin Oruç Tutuyoruz?
 5. Oruç sahip olduğumuz nimetlerin değerini bilmeyi öğretir
 6. Oruç bize ne öğretir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş