Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ölçü birimlerinin kabul edilişinin anlam ve önemi hakkında bilgi , Ölçü birimlerinin kabul edilişinin anlam ve önemi kısaca Kısaca Önemi Ölçü birimlerinde yapılan değişiklikler Avrupa
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ölçü birimlerinin kabul edilişinin anlam ve önemi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ölçü birimlerinin kabul edilişinin anlam ve önemi hakkında bilgi,
  Ölçü birimlerinin kabul edilişinin anlam ve önemi kısaca

  Kısaca Önemi

  Ölçü birimlerinde yapılan değişiklikler Avrupa ve Dünya ülkeleri ile aynı seviyeye ulaşmak ve bu ülkelerde gelişmeleri yakalayıp modernleşme yolunda büyük adımlar atılması yönünde yapılmıştır.Ülkemizin gelişip modern bir ülke olmasında büyük faydaları bulunmuştur.Uluslar arası ticarette ve başka işlerde zaman, ölçü ve diğer alanlarda karışıklılar bu değişiklikler ile ortadan kalkmış oldu. Bugün kullanılan ölçü birimleri o günlerde değiştirilmeseydi ne kadar büyük karışıklıkları ve zorlukları da beraberinde getireceğini görebiliriz.

  Ölçü Birimlerinin Kabulünün Anlam ve Önemi

  Osmanlı Devleti’nde kullanılan saat, takvim ve ölçüler, Avrupa devletlerinde kullanılanlardan değişikti. Bu durum, sosyal, ticarî ve resmî ilişkileri engel teşkil ediyordu. Nedeni ise karışıklıklara sebep olmasıydı. Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında bu farklılığı gidermek için bazı çalışmalar yapılmaktaydı. Ama yeterli değildi. Cumhuriyetin ilânından sonra bu zorluklan ortadan kaldırmak için çalışmalara başlandı. Önce 26 Aralık 1925′te çıkarılan bir kanunla, o zamana kadar kullanılmakta olan, Hicrî ve Rumî takvimlerin yerine Milâdî takvim kabul edildi, 1 Ocak 1926′dan itibaren de kullanılmaya başlandı.
  Bu durum devlet işlerinde karışıklık ları engellemiyi sağladı. Takvimdeki bu değişikliğin yanında, alaturka denilen, güneşin batışına göre ayarlanan saat yerine, çağdaş dünyanın kullandığı saat sistemi kabul edildi. Batıdan alınan zaman ölçüsü ile bir gün 24 saate bölünüp, günlük hayat düzene girmesini sağlamış oldu. 1928 senesinde yapılan bir değişiklikle milletlerarası rakamlar kabul edildi. 1931′de kabul edilen bir kanunla eski ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirildi. Eskiden kullanılan arşın, endaze, okka gibi ölçü birimleri kaldırıldı. Uzunluk ölçüsü olarak metre, ağırlık ölçüsü olarak kilo kabul edildi. Uzunluk ve ağırlık ölçülerinde yapılan bu değişikliklerle ülkede ölçü birliği sağlandı. Bu yeniliklerin yanında millî bayramlar ve tatil günleri de yeniden düzenlendi. 1935′te çıkarılan bir kanunla, cuma günü olan hafta tatili değiştirilip, cumartesi öğleden sonra ve pazar günü hafta tatili olarak kabul edildi.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Cumhuriyet Döneminde Atatürkün Önderliğinde Bugünkü Ölçü Birimlerinin Kabul Edilişi Ve Öne
 3. Ölçü Birimlerinin Faydaları Nelerdir
 4. Cumhuriyet döneminde Atatürkün önderliğinde bugünkü ölçü birimlerinin kabul edilişi
 5. Atatürk'ün önderliğinde bugünkü ölçü birimlerinin kabul edilişinin anlam ve önemi
 6. Sıvı Ölçü Birimlerinin Tarihçesi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş