Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

19 mayıs atatürkün samsuna çıkışı ile ilgili yazılar eklermisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın 19 Mayıs 1919 Atatürk'ün Samsuna Çıkışı Kısaca 19 Mayıs Atatürkün Samsuna
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 13      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  19 Mayıs Atatürkün Samsuna Çıkışı İle İlgili Yazılar

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  19 Mayıs Atatürkün Samsuna Çıkışı İle İlgili Yazılar

  Damat Ferit Paşa Sadrazam olduktan sonra Atatürk’ü 30 Nisan 1919’da 9. Ordu Müfettişliğine atamış ve Türklerin Pontusçulara karşı yürüttüğü direniş hareketlerini kırmak amacıyla görevlendirmişti. İşgalci İngilizlerin talimatıyla verilen bu görevi Atatürk, vatanın ve milletin kurtuluşu için kullanacak ve asıl direniş hareketlerini örgütleyerek kurtuluş mücadelesini daha da organize bir şekilde yürütecekti.

  Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile Türk milletinin Milli Mücadelesi başlamış ve o tarihten sonra yapılan kongreler ile bu mücadele daha da kuvvetli bir hal almıştır.

  19 Mayıs 1919 yılında, yanında rütbeli bazı arkadaşları ile beraber, “Bandırma Vapuru” ile gerçekleştirdiği yolculuğunun sonunda Samsun’a çıkan Atatürk, İngiliz denetiminde bulunan bu şehirde Milli Mücadele Hareketi’nin başlayabilmesi için yeterli ortamın bulunmadığını görünce 25 Mayıs 1919 tarihinde Havza’ya geçti.

  Osmanlı Devleti’nin yenik bir şekilde Dünya Savaşı’ndan çıkmış olması ve ağır bir şekilde ateşkes antlaşması imzalamasına, milletin yorgun ve fakir bir halde bulunmasına, Padişah ve Damat Ferit Paşa Hükümetinin de aciz ve sadece kendilerinin kurtuluşunu arzu eder durumuna karşın Mustafa Kemal, sadece vatanın ve milletinin kurtuluş mücadelesi ile meşgul olmuştur.

  Atatürk 22 Haziran 1919 yılında Amasya Genelgesi’ni yayınlamış, daha sonraki tarihlerde de Erzurum ve Sivas Kongrelerini gerçekleştirerek Türk milletinin kurtuluş mücadelesindeki azim ve kararlılığıyla büyük zafere ulaşmıştır. B.Soylu 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş