Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

20.yüzyıl başlarında dünyanın genel durumu nasıldır vikipedi bilgi lazım bana Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın 14. Yüzyıl Başlarında Anadolu Balkanlar Ve Bizans İmparatorluğunun Siyasi Durumu
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 31      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  20.Yüzyıl Başlarında Dünyanın Genel Durumu Nasıldır

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  20.Yüzyıl Başlarında Dünyanın Genel Durumu Nasıldır


  Sanayi inkılabı sonucunda devletler arasında Pazar ve hammadde arayışından doğan sömürgecilik yarışı ve ekonomik rekabet ortaya çıkmış

  Ekonomik yarışın devletler arası bloklaşmalara sebep olmuş.

  Rusya ile Avusturya -Macaristan İmparatorluğu arasında Rusların panislavizm politikasından dolayı gerginlik ortaya çıkmış.

  Rusların Osmanlı toprakları üzerindeki emelleri ve sıcak denizlere inme politikası gütmüş.

  Bunların neticesinde 1.Dünya savaşı ortaya çıkmıştır.I. DÜNYA SAVAŞI (1914–1918)
  Birinci Dünya Savaşı 1914 Haziranı’nda Avusturya-Macaristan taht adayının Bosna’da öldürülmesi üzerine Üçlü İtilaf Devletleri ile Üçlü antlaşma (İttifak) devletleri arasında başladı. İlk aylarda bir Avrupa Savaşı gibi görünse de, Ekim sonunda Türklerin savaşa katılmaları ile Asya ve Afrika kıtalarına da bulaşmış oldu. 1917’de Amerika’nın savaşa katılması ile de bir dünya savaşı haline geldi. Bir yıl sonra da İttifak (antlaşma) devletlerinin, İtilaf (uzlaşma) devletlerine yenilgisi ile son buldu.

  (Bağlaşma) İttifak Devletleri : Almanya, Avusturya - Macaristan İmparatorluğu, İtalya (savaş başlayınca taraf değiştirmiştir.) Savaş başlayınca Osmanlı ve Bulgaristan da katılmışlardır.

  (Anlaşma) İttifak Devletleri : İngiltere, Fransa, Rusya savaş başlayınca Romanya, İtalya, Portekiz, Japonya, A.B.D., Yunanistan, Sırbistan da katılmıştır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  ● Avrupa’da İtilaf Devletleri (İngiltere, Fransa ve Rusya)ile İttifak Devletleri ( Almanya, İtalya ve Avusturya -Macaristan) arasındaki sömürgecilik rekabeti oldukça yoğunlaşmıştı. ( I. ve II. Fas Bunalımı)

  ● ABD, güçlenen ekonomisi için dünya ticaretinde söz sahibi olmaya çalışıyordu.

  ● Japonya, Meiji Restorasyonu’ndan sonra güçlenmiş ve Uzakdoğu’daki sömürge bölgeleri için Rusya’yla çatışmaya başlamıştı. ( 1904 Rus – Japon Savaşı )

  ● Afrika, Avrupalı devletler arasında sömürge bölgeleri şeklinde paylaşılmıştı.

  ● Balkanlarda ise Osmanlı Devleti’nin zayıflamasıyla oluşan otorite boşluğu, Avrupalı devletlerinde kışkırtmasıyla Balkan Savaşlarına dönüşmüştü.

  ● İtilaflarla İttifak Devletleri arasındaki bu rekabet dünya üzerindeki birçok devleti de kapsayan I. Dünya Savaşı’na dönüşmüştü.


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş