Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

ülkemizde görülen önemli bulaşıcı hastalıklar nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın İnsanlarda Yaygın Olarak Görülen Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir Boşaltım Sisteminde Görülen Hastalıklar Nelerdir Sinir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 36      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Ülkemizde Görülen Önemli Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Ülkemizde Görülen Önemli Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir

  Kabakulak:
  Virütik bir hastalıktır. Tükürük bezlerinde iltihaplanma şeklinde ortaya çıkar. Ayrıca pankreas, yumurtalıklar, beyin ve omurilik zarlarında da iltihaplanmalar meydana getirebilir.

  Üst solunum yolu enfeksiyonları
  Burun, yutak, gırtlak, soluk borusuna ait enfeksiyonlarıdır. Orta kulak ve sinüs enfeksiyonları da bu gruba girer. Genellikle virütik hastalıklardır. Doktora danışılmadan, ağrı kesiciler dışında antibiyotik vb. ilaçlar kullanılmamalıdır.

  Zatürree:
  Akciğer dokusunun çeşitli etkenlerle oluşan iltihabıdır. Soğuk ve beslenme bozuklukları vücut direncini düşürerek zatürreeye yakalanma riskini artırır.

  İshal:
  Normalden daha çok sayıda ve daha sulu kıvamda dışkılama olarak tanımlanır. Dışkı bazen köpüklü, kanlı veya yeşil sarı renkli olabilir. Teşhis ve tedavisi kolaydır. Çocuklar için hala öldürücü bir hastalıktır. Mikroorganizmalar, mikroorganizmaların zehirlerinin bulaştığı besinler, antibiyotiklerin uzun süre kullanılması, vb. ishale neden olur.
  İshalin ölümlere yol açmasının nedeni; vücutta su, mineral ve tuz kaybına yol açmasıdır. İshal tedavisinde yapılacak ilk iş, kaybedilen su ve tuzun yerine konulmasıdır. Ayrıca ishal paketleri doktorun önerileri doğrultusunda kullanılır. İshalden korunmanın en etkili yolu temizlik kurallarına uymaktır.

  Hepatit:
  Virüslerin neden olduğu, karaciğer dokusunun iltihaplanması hastalığıdır. Diğer adı mikrobik sarılıktır. Hepatitlerin A, B, C, D, E gibi tipleri vardır. En çok görülen tipleri hepatit A ve hepatit B’dir.

  Verem:
  Bakteriyel ve bulaşıcı bir hastalıktır. En çok akciğerlerde görülür. Akciğerler dışında böbreklerde, deride, eklemlerde, omurlarda, beyin zarında da görülebilir. Uzun süre tedavi gerektiren bir hastalıktır.

  Sıtma:
  Anofel cinsi dişi sivrisineklerle taşınan plazmodium denilen parazitle oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Plazmodiumlar insan kanında üreyerek alyuvarları parçalar. Ateş ve titremeyle seyreden nöbetlere yol açar. Birincil koruma hasta insanların teşhis ve tedavisidir. İkincil koruma sivrisineklerle mücadeledir.

  Kuduz:
  Bir hayvan hastalığıdır. Etkeni kuduz virüsüdür. Kedi, köpek, kurt, vb. hayvanların tükürük salgılarıyla insanlara bulaşır. Virüs sinir sistemini etkileyerek ölüme neden olur.

  Frengi (Sifilis):
  Cinsel temasla bulaşan bakteriyel bir hastalıktır. Mikrobun vücuda girdiği yerde yaralarla başlar. Deride yaralar ve döküntüler olur. Burunda erimeler, ağız içinde yaralar, ateş vb. bozukluklar görülür.

  Bel soğukluğu (Gonore):
  Bakterilerle oluşan, cinsel ilişkiyle bulaşan bir hastalıktır. İdrar yollarında iltihaplı bir akıntıya ve yanmaya neden olur.

  AIDS:
  Vücudun başka hastalıklara karşı direncini kırarak ölüme yol açan bir hastalıktır. HIV denilen hastalık etkeni virüs, vücudun lenfositlerinde üreyip bunları öldürerek bağışıklık sistemini zayıflatır. AIDS’in bulaşma yolları: Cinsel temas, kan yolu ve anneden bebeğe plasenta yoluyla. AIDS halen tedavisi ve aşısı olmayan bir hastalıktır.

  Paraziter hastalıklar:
  Parazitler, üzerinde yaşadığı canlılara zarar veren ve çeşitli hastalıklar oluşmasına yol açarlar. Parazitler iç parazitler (bağırsak kurtları vb) ve dış parazitler (bit, kene, vb) olarak ikiye ayrılırlar. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Kullanıcı

  Çoooooooooookk güzel bir cevap geldi teşekkürler


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş