Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Toplumsal hayatı düzenleyen yazılı kurallar , Toplumsal hayatı düzenleyen yasalar , Toplumsal hayatı düzenleyen kuralların önemi ve gerekliliği Kurallar , topluluk halinde yaşamanın Özünden kaynaklanır.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 76      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Toplumsal Hayatı Düzenleyen Kurallar Nelerdir Madde Malinde

  Sponsorlu Bağlantılar
  Toplumsal hayatı düzenleyen yazılı kurallar,
  Toplumsal hayatı düzenleyen yasalar,
  Toplumsal hayatı düzenleyen kuralların önemi ve gerekliliği


  Kurallar, topluluk halinde yaşamanın Özünden kaynaklanır. Bu yüzden toplumda, bireyin hareketlerini denetleyen kural ve yasaklar dizisi vardır. Bu kurallar yazılı ve yazısız olabilir.

  Din Kuralları: Tanrı tarafından konulduğuna ve peygamberler aracılığıyla insanlara ulaştırıldığına inanılan bir takım emir ve yasaklardır. Din kurallarının yaptırımı manevidir. Örneğin, günahkar sayılmak.

  Ahlak Kuralları: İnsanların kendilerine ve diğer insanlara karşı olan görev ve sorumlulukların; düzenleyen davranış kurallarıdır. Ahlak kurallarının yaptırımı manevidir. Ahlak kurallarına uymamanın müeyyidesi, toplum tarafından ayıplanma, dışlanma, hoş görülmeme, vicdan azabı ve benzeri.
  Ahlak kuralları ikiye ayrılır:

  Sübjektif (Kişisel) Ahlak Kuralları: İnsanın kendisine karşı olan ödev ve sorumluluklarını düzenleyen

  Objektif (Toplumsal) Ahlak Kuralları: İnsanın diğer insanlara karşı olan ödev ve sorumluluklarını düzenleyen kurallardır.

  Örf ve Adet Kuralları: Örf ve adet hukuku kuralları, topluluk içerisinde uzun zamandan beri yerleşmiş olup, toplumun uyulmasını zorunlu saydığı ortak davranış kurallarıdır. Gelenek hukuku yazılı değildir. Bir geleneğin örf ve adet hukuku kuralı olabilmesi için istikrarlı olarak tekrarlanması.gerekir, gelip geçici tekrarlamalar gelenek hukuku niteliğini kazanamazlar.
  Bunun dişinde o geleneğin bağlayıcı ve zorunlu olduğu hususunda toplumda genel kanaat bulunması da şarttır. Örf ve adet kurallarının yaptırımı da manevidir.

  Görgü Kuralları (Adab-ı Muaşeret): Aynı çevrede yaşayan kişilerin benimsediği ve kişilerin diğer insanlarla karşılaştıkları zaman takınmaları gereken tavırları, konuşma, selamlaşma, yeme içme tarzları, oturuş biçimlerini gösteren kurallardır.

  Hukuk Kuralları: Sosyal hayatta bireylerin birbirleriyle ve devletle kurdukları ilişkiyi düzenleyen, kamı gücü tarafından desteklenen, uyulması zorunlu olar kurallar bütünüdür. Hukuk kurallarının yaptırımı maddidir. Görüldüğü gibi hukuk kurallarını, sosyal hayatı düzenleyen diğer kurallardan ayıran en önemli özellik, hukuk kurallarının maddi yaptırım ile desteklenmiş olmasıdır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Toplumda Hayatı Düzenleyen Kurallar Vardır Bu Kurallar Olmasaydı Hayat Nasıl Olurdu
 3. Sosyal Hayatı Düzenleyen Kurallar Nelerdir
 4. Sosyal Hayatı Düzenleyen Kurallar Madde Halinde
 5. Toplum Hayatı düzenleyen yazılı kurallar nelerdir
 6. Toplumsal hayatı düzenleyen kurallar nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. nobody

  Sponsorlu Bağlantılar
  çok şahane olmuş ödevim bittii 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş