Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Namaz ın dışındaki şartı kaçtır NAMAZ IN DIŞINDAKİ ŞARTLAR Hadesten taharet Necasetten taharet Kıbleye dönmek Setr-i avret Vakit Niyet 1) HADESTEN TAHARET: Gözle görülmeyen "hades"
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 24      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Namazın dışındaki şartları nedir, Namazın dışındaki şartı kaçtır

  Sponsorlu Bağlantılar
  Namazın dışındaki şartı kaçtır

  NAMAZIN DIŞINDAKİ ŞARTLAR

  Hadesten taharet
  Necasetten taharet
  Kıbleye dönmek
  Setr-i avret
  Vakit
  Niyet

  1) HADESTEN TAHARET:
  Gözle görülmeyen "hades" -denilen mânevi pislikten temizlenmektir. Abdest’i olmayanın abdest alması, cünüplük halinde de gusletmek veya (su bulunmadığı hallerde) teyemmüm etmek namazın ilk şartıdır.
  2) NECASETTEN TAHARET:
  Elbisenin, namaz kılınacak yerin ve bedenin temizlenmesidir.
  Bu temizlik için tuvalet âdabına çok dikkat etmek gerekir.

  3) AVRET MAHALLİNİ ÖRTMEK:
  Erkeklerde diz kapaklarından göbeğe kadar olan kısım avret mahallidir. Erkeklerin rükû ve secdede beli açılırsa namazları bozulur. Namazda avret mahallinin bir rükün boyu açılması namazı bozar.
  Kadınlarda el ve yüz müstesna vücudunun tamamı avret mahallidir. Kadınlarda saçın bîr kılı dahi gözükse namazları bozulur. Zamanımızda "Namaz örtüsü" diye namaz kılarken kadınların başlarına örttükleri tülbentten; saçlar, kulaklar ve gerdan gözüktüğünden, bu tülbentlerle namaz olmaz. Bileklerden yukarı kollar, aşağıdan bacaklar görüldüğünde namaz olmaz. "Ben kılayım da Allah kabul eder" diyerek şartlarına riayet etmeden kılınan namazların hiçbir faydası yoktur, bu kendi kendini aldatmaktır.

  4) KIBLEYE DÖNMEK:
  Namazda Kabe'ye (Arabistan'daki, Kabe'nin olduğu tarafa) yönelmektir.

  5) VAKİT:
  Her namazı vaktinde kılmaktır. Her vakit namaz girdiğinde, müezzinler ezan okur, bizde ezanı aynen tekrar eder ve ezandan sonra ezan duası yaparız. Kim Ezanı işittiği zaman;
  "Allahümmıe Rabbe hazihid da’vetit ta'mmeh. Vessalatil gaimeh,-âti seyyidinâ Muhammedinil vesîlete Vel fazilete ved deraceter refîah' Veb'ashü magameıı mahmudenillezi veâddehü inneke la tuhliful Mîa'd"
  "Ey şu tam da'vetin ve vakti gelen namazın sahibi olan Rabbirn Muhâmmed-aleyhisselama şefaat vesilesini ve üstünlüğünü ver. Ve onu kendisine va'detdiğin makam-ı mahmûd'a ulaşdır" derse kıyamet gününde şefaatim ona lâyık olur." (1)

  6) NİYET:
  Kılınacak namaza niyet etmektir. (Örneğin: Niyet ettim Allah'ım senin rızan için, Sabah namazının sünnetini kılmaya, deriz.)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Namazın Dışındaki Farzlar Nelerdir
 3. Namazın dışındaki farzları anlamlarıyla birlikte
 4. Namazın Dışındaki Farzlar Ne Demektir
 5. Namazın Şartları Kaçtır
 6. Namazın şartları nelerdir, Namazın şartları sırayla
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş