Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Türklerde Su Kültürü Nasıldır? Bunun dışında diğer yapılar şunlardır: Şadırvanlar Çeşmelerebiller Kuyular Yunaklar Musluklar Sarnıçlar Osmanlı Devri Su Ölçüleri ve Su Tesisi Terimleri Osmanlı devrinden

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türklerde Su Kültürü Nasıldır?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türklerde Su Kültürü Nasıldır?


  Bunun dışında diğer yapılar şunlardır:
  • Şadırvanlar
  • Çeşmelerebiller
  • Kuyular
  • Yunaklar
  • Musluklar
  • Sarnıçlar
  Osmanlı Devri Su Ölçüleri ve Su Tesisi Terimleri

  Osmanlı devrinden bu yana kaynak sularının (tatlı su: mâai leziz) çeşmelere dağıtımında geleneksel olarak kullanılan ölçü sistemi vardır:
  Tarih boyunca tüm kültürlerde olduğu gibi insan yaşamını ve yerleşimini belirleyici öğelerinden birisi tuz ise diğeri de su olmuştur.
  Günümüzden 2500 yıl kadar önce Uygur Türkleri Doğu Türkistan'ın Turfan bölgesinde 'kariz' denen yer altı su kanalları yapmıştır. Bu yer altı su kanalarının uzunluğu 5000 km'yi bulmaktadır. Bu karizlerin bir kısmı günümüzde de kullanılabilmektedir. Yatay yer altı kanalı olan karizler ile binlerce yıldır çöl ortasında oluşturulan tarım alanları sızıntı ve buharlaşma olmadan yer çekimi gücü ile çalışan bir sistemle sulanmıştır. Orta Asya'da kariz olarak adlandırılan yapıya Anadolu'da da rastlanmaktadır. Anadolu'da bilinen kariz yapılara Gaziantep, Şanlıurfa, Van ve İskilip kentlerinde raslanılmıştır ve bunlarda günümüzde hala kullanılmaktadırlar. Anadolu'da kariz yerine kehriz ve benzeri yöresel isimler kullanılmıştır.
  Türkiye'de su hizmetleri, Selçuklulardan Cumhuriyet Dönemine kadar vakıflar eliyle yürütülmüştür. 1926 yılı 10 Mayıs tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 831 sayılı 'Sular Kanunu' yasası ile bütün su vakıfları mal varlıkları ile birlikte belediyelere devredilmiştir.

  Anadolu Türk Şehirciliğinde Su Yapıları

  Hamamlar
  Anadolu'da hamam olarak nitelenebilecek en eski yapı kalıntısı Boğazköy'de Tapınak V'de kazılar sırasında bulunan yapı sisteme göre yıkanma odası olarak nitelenmiştir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Türklerde Hamam Kültürü Nasıldır?
 3. Eski Türklerde Yemek(mutfak) Kültürü
 4. Çin Kültürü,Çin Kültürü Hakkında Bilgi, Çin kültürünün özellikleri, Çin kültürü ve özellik
 5. Fransanın Yemek Kültürü Fransanın Yemek Kültürü NasıLdır
 6. İspanyol Yemek Kültürü kısaca, İspanyol Yemek Kültürü Nasıldır
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş