Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

İNSAN OLMAK Kimdir "insan" ? Nasil insan olunur? Sir degildir bu sorularin yaniti; üstelik insan olmayi beceremeyenler , olmak istemeyenler bile bilirler bunun yanitini. Ne

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Insan Olmak

  Sponsorlu Bağlantılar
  İNSAN OLMAK


  Kimdir "insan" ? Nasil insan olunur?

  Sir degildir bu sorularin yaniti; üstelik insan olmayi beceremeyenler, olmak istemeyenler bile bilirler bunun yanitini. Ne var ki, dogru yaniti bilmekle onu icsellestirmek, eyleme dönüstürmek o kadar kolay degil. Bu yüzdendir hâlâ nerede yasamissa-yasarsa yasasin önünde saygiyla egilisimiz "insan" olanlarin...

  Peki nedir insan olmak? Kendinin ve icinde yasadigi toplumun özgürlügünü, bagimsizligini saglamak; saglanmissa titizlikle korumak demektir.

  İnsan olmak düsüncesi, vicdani özgür kusaklar yetistirmek; bu kusaklar icinde yer alabilmektir.
  İnsan olmak cagini anlamak, caginin gerisinde kalmamak, gecmisle bugünün dogru sentezini yapabilmek, gelecegi bugünden görebilmek, sözcügün tam anlamiyla uygar olabilmektir.
  İnsan olmak onurlu olmak, kendi onuru kadar baska insanlarin da onuruna saygi göstermektir.
  İnsan olmak bilimi, sanati yasamin en gercek yol göstericisi olarak benimsemek; güzeli ve dogruyu nerede olursa olsun görebilmek, ondan yararlanabilmektir. Bilim ve sanatin bulgularindan, ürettiklerinden uzak kalan insanlar ne yasamin ne kendilerinin farkindadirlar. Yeni bir düsünceden, bulustan yararlanabilmek bir meziyettir. Ne var ki, bu beceri insan olmaya yetmez. Birey ve toplum olarak üretilenlerden yararlanabilme becerisi göstermenin yaninda bilimden sanata, tiptan spora, tarimdan modaya, madencilikten cöp toplamaya degin her alanda düsünce, bilgi, nesne üretmek de gerekir. Kim olursa olsun her insanin mutlaka kendine ve insana yararli olacak üretebilecegi bir seyler vardir.
  İnsan olmak yoksunlugun, yoksullugun, felaketlerin nedeni ya da sorumlusu olarak doga üstü gücleri görmemek, göstermemektir.
  İnsan olmak dünyanin baris icinde yasamasini ilke edinmek, özgürlük ugruna yapilan savaslar disindaki tüm savaslari cinayet olarak kabul etmektir.
  İnsan olmak görevine kendi inanclarini karistirmamak, baska din, cinsiyet, dil ve irktan olanlara saygi göstermek; laik olmak demektir.
  İnsan olmak bilimsel, kuskucu olmak; her konuda daha dogru olani bulmak icin sürekli caba harcamaktir.
  İnsan olmak mevkiyi kendi cikarlari icin degil, demokrasinin özü olan katilimli yönetimi gerceklestirmek; topluma yararli olmak icin kullanmak demektir.
  İnsana ve dogaya karsi sorumlulugunu bilmeyen; yasama sevinci tasimayan kisi, dogayi, insani, kendini yok etmekten cekinmez. İnsana, dogaya, kendine karsi sorumluluk tasimak; yasamayi sevmek; sevincleri oldugu kadar aciyi da paylasmaktir insan olmak.
  Bir yabanci bilim adami "Atatürk, sizin oldugu kadar bizimdir de" diyor. İnsan olmak, "deger bilir" olmak, insanlik icin yapilanlari unutmamak demektir. Hele bu yapilanlar basta bizim icin yapilmis ve bizi ilgilendiriyorsa.
  Atatürk insan olmanin özelliklerini düsüncelerinde, eylemlerinde, tavirlarinda göstermistir.
  Ancak "insan olarak" Atatürkcü ve insanliga layik bir kisi olabiliriz.

  Yazar: Cavit SARIKAYA


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ülkemize yararlı birer insan olmak için neler yapmalıyız konulu kompozisyon
 3. İnsan Hakları Nedir, insan hakları,insan hakları ne demek,insan hakları hakkında, insan ha
 4. insan sarrafı olmak ne demek,insan sarrafı olmak anlamı,insan sarrafı olmak deyimi
 5. Erkek olmak" - "kadın olmak" önemli olan ; "insan olmak
 6. Sükür etmek | | insan olmak
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş