Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Bir kişi ile yaralı taşıma yöntemi , Yaralılar nasıl taşınır? Bir kişi ile yaralı taşıma yöntemi · Geri Geri Taşıma Yöntemi (Rautek): Kazazede olay mahallinden

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bir kişi ile yaralı taşıma yöntemi,Yaralılar nasıl taşınır?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Bir kişi ile yaralı taşıma yöntemi,Yaralılar nasıl taşınır?


  Bir kişi ile yaralı taşıma yöntemi
  · Geri Geri Taşıma Yöntemi (Rautek): Kazazede olay mahallinden uzaklaştırılırken, merdiven indirilirken araç içinden çıkartılırken uygulanır. İlkyardımcı yaralının arkasına geçerek koltuk altından kollarını geçirir. Yaralının kolunu veya bileklerini tutar ve geri geri gider.
  · Itfaiyeci Yöntemi: Kazazede yüzükoyun yatırılır, ilk yardımcı sağ dizi üzerine çöker. Yaralının koltuk altlarından kollarını geçirerek sırtı üstünde kenetler. Yaralıyı ayağa kaldırır. Sağ koluyla yaralının belinden, sol eliyle yaralının sağ bileğinden tutar. Yaralının altına doğru eğilir. Sağ kolunu yaralının bacağı arasına sokarak kavrar. Sağ bileğini sol eliyle tutmaya devam eder. Böylece yaralıyı yan yatmış pozisyonda sırtına alır.
  · Yaralıya Destek Olma: ilk yardımcı yaralının sağlam tarafına geçer, yaralının kolunu boynundan aşırarak bileğinden sıkıca tutar. Yardımcı diğer eliyle yaralının varsa kemerinden yoksa belinden kavrar ve birlikte yürürler.
  · Sırtta Taşıma: İlk yardımcı şekilde görüldüğü gibi taşıma yapar.
  · Sürünme Metodu: Bu metot baygın ve ağır yaralıyı taşımada kullanılır; Yaralı sırt üstü yatırılır. — Yaralının bilekleri birbirine bağlanır
  — İlkyardımcı elleri ve dizleri üzerine çökerek yaralının kollarını boynuna geçirir.
  — ilkyardımcı dizleri ve elleri üzerinde yürüyerek yaralıyı taşır.

  B- İKI KİŞİ İLE YARALI TAŞIMA YÖNTEMLERI
  · Iki El Üzerinde Taşıma: Şuuru yerinde olmayan yaralılar şekilde görüldüğü gibi el üzerinde taşınırlar.
  · Tezkereci Metodu: Yaralı sırt üstü yatırılır. İlk yardımcı ellerini yaralının koltuk altlarından geçirir, ve bir kolundan tutar. Ikinci ilkyardımcı yaralının bacakları arasına girer, diz altlarından tutar. Ayağa kalkarak yaralıyı taşırlar.

  · Dört El Üzerinde Taşıma: Şuuru yerinde olan yaralılar için uygun bir taşıma yöntemidir. Taşıma şekilde görüldüğü gibi yapılır.
  SEDYEYLE YARMA TASMA
  Her türlü yaralı taşıması nda sedye tercih edilmelidir. Ancak sedye ile yaralı taşı mada güçlük çekilen yerlerde diğeryöntemler kullanılabilir. Sedyenin bulunmadığı hallerde yapay sedyeler kullanılır. Yapay sedyeler şu şekillerde yapılabilir.
  - İki adet ceketin düğmeleri iliklenir. Tersyüz edilir. Kollarından iki sırık geçirilir.
  - Çuval ya da torbaların uçları kesilir, arasından sırık geçirilir.
  - Battaniye, kilim, muşamba, çarşaf vb. katlanır, sırık geçirilmek suretiyle yapılır.
  Yaralı, sedyeye en az üç ilk yardımcı ile taşınmalıdır. Sedyeye alınan yaralı genel sağlık durumu ve yarasına göre uygun pozisyonda taşınır. Yaralı genelde ayakları istikametinde taşınır. Ancak merdiven çıkıp inerken, ambülansa yüklenirken yaralı baş istikametinde taşınır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kalıtsal Hastalıklar Nasıl Taşınır
 3. Yaralı taşıma yöntemleri nelerdir
 4. elekle su nasıl taşınır
 5. Üç Kişiyle Yaralı Taşıma
 6. Yaralı nasıl taşınır, yaralı taşıma, yaralı taşıma yöntemi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş