Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Şoka giren kişiye ilkyardım nasıl yapılır? Kişinin şoka girdiğini şu şekillerde anlayabiliriz; yüzünün rengi soluktur , soğuk soğuk terlemeler yapabilir , nabzı çok hızlı atar

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Şoka giren kişiye ilkyardım nasıl yapılır?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Şoka giren kişiye ilkyardım nasıl yapılır?


  Kişinin şoka girdiğini şu şekillerde anlayabiliriz; yüzünün rengi soluktur, soğuk soğuk terlemeler yapabilir, nabzı çok hızlı atar ancak zayıftır dolgun bir nabzı yoktur, kanaması varsa o kanamayı görürüz önce kanayan bölgemize müdahalemizi yaparız. Kanamayı durdurduktan sonra kişinin solunum yolunun açık kalmasını sağlarız önemli olan şeylerden bir tanesi budur. Bu müdahaleden sonra ayaklarını yerden 25-30 cm kadar kaldırırz ki iç organlara kan gitsin, çünkü şok anında iç organların daha fazla kana ihtiyacı vardır. Bizde o ayak bölgesindeki kana ihtiyaç fazla olmadığı için kanın iç bölgede toplanmasına yardımcı oluyoruz.

  Vücut ısısını muhafaza etmek bizim için önemlidir, vücut ısısını muhafaza etmek için mümkünde altına olmazsa üstüne herhangi bir şey ile örterek vücut ısısını sağlamaya, korumaya çalışırız. Önceden de dediğimiz gibi soluk yolunu açık bırakarak, solunum yolunu açarak bir sağlık kuruluşuna sevk etmeye çalışırız şoka girmiş bir kazazedeyi. Bilinci açık veya kapalıysada kesinlikle yiyecek içecek vermiyoruz, belki çok iyi durumdaysa dudaklarını su ile ıslatmak mümkün olabilir ancak onun haricinde kesinlikle birşey vermiyoruz.

  (NOT: Hastanın üzerini örtme yani vücut ısısını kormada yapılan müdahalede burda değişik bir şekilde anlatılmıştır, ben kursta şu şekilde öğrenmiştim. Hastanın vücut ısısını korumak onun o andaki ısısını korumaktır, yani üzerine battaniye veya yünlü birşey örtmek hastada daha çok ısı yapacağından bu ısıyı artırmaya girer, ısıyı sabit tutmak için ise naylondan yapılmış maddeler daha iyi işimizi görecektir, ancak yukarıda yazılanlarda uzman tarafından da söylendiği için yapılmasında bir mahsur görülmemiştir.)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İlkyardımın ABC si kazazedeye ilkyardım - ilkyarmını amaçaları - ilkyardım
 3. Kırılmalarda ilkyardım yapmak-kırılan kemiğe ilkyardım yapmak tedavi
 4. Bayılan kişiye ilkyardım yapmak-Bayılan kişiye ilkyardım uygulaması
 5. Boğulmalarda ilkyardım-Boğulan kişiye ilk yardım
 6. Kaza anında ilkyardım ilkkontroller nasıl yapılır?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş