Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Alkol hangi organlara zarar verir? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Alkol En Çok Hangi Organlara Zarar Verir sigara ve alkol hangi organlarımıza zarar verir hangi
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Smile Alkol hangi organlara zarar verir?

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  ALKOLUN HANGI ORGANLARA ZARARI VARDIR?

  Alkollü içkilerin belli başlı organlardaki tahribatı nelerdir?

  Cevap :Sigaradan itibaren bütün içki ve uyuşturucuların en büyük zararı beyne ve merkezî sinir sistemine dönük olup, diğer bütün organlara da sayısız zararları söz konusudur.
  -İçkinin kalbe zararları: Alkol, kalp ve cilt damarlarını genişletir. Kalbin çalışma hızını arttırır, kan dolaşım düzenini bozar, damarların sertleşmesine, tansiyonun (kan basıncının) artmasına, felç ve ânî ölümlere sebep olur.
  -içkinin karaciğere zararları: Karaciğer hücrelerinde yağlanma meydana gelmesine, siroz hastalığına sebep olur, karaciğer büyür. Karaciğerin vazifesi dışardan gelecek zararlı maddeleri zararsız bir hale getirmektir. Karaciğer, içkiyi zararsız hale getirmek için çalışırken fazla yorulur, vazifesini tam yapamaz olur, bir çok zararlı maddelerin vücuda girmesine ve çeşitli hastalıkla sebep olur.  -içkinin böbreklere zararları: Alkollü içkinin hangi çeşidi olursa olsun böbrekleri bozar, zamanla iş göremez hâle getirir. İdrar bolluğu veren bira, böbrekleri temizlemez, bilakis yorar. İçki böbrek iltihaplarına, idrarda şeker ve cerahat gibi anormal cisimlerin meydana gel¬mesine yol açar.
  -içkinin mide ve bağırsaklara zararları: İçki mide iç zarında yanma hissi meydana getirir, mideyi bozar, ağrı yapar, mide hastalıklarından olan gastrit ve ülsere sebep olur.

  -İçkinin akla zararları: İçki akıl ve hafızayı zaafa uğratır. Kıskançlıklar ve unutkanlık meydana getirir. İrâde kuvvetini azaltır, ne yaptığını, ne söylediğini bilmez bir hâle getirir. İçki beyni uyuşturur, yürümekte zorluk çekilir, kol ve bacak çekilmelerine, yüz ifâdesinde bozukluklara sebebiyet verir. İnsan irâde ve dengesini kaybeder. Sarhoş, küçük abdestini de üzerine edebilir ve nihayet kendini bilmez bir halde sızar kalır. Bunlar sadece bir özettir. Daha geniş bilgi için dokümanlarımıza bakınız.


  -İçkinin sinir sistemine zararları: Sinirler alkole karşı hassastır, sinir hücreleri zedelenir. El titremeleri, tikler, felçlerden tutun, bütün ânî ölümlere varıncaya kadar nice felâketlere sebebiyet verir. Heyecan, telâş, korku, sinir buhranları ve kıskançlık, çeşitli ruhî bozukluklar, içkinin meydana getirdiği normal hallerdendir... 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş