Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Dengeli ve düzenli beslenmek için nelere dikkat etmeliyiz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Sağlıklı beslenmek için nelere dikkat etmeliyiz Dengeli ve düzenli beslenmek için hangi
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Dengeli ve düzenli beslenmek için nelere dikkat etmeliyiz

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Dengeli ve Sağlıklı Beslenme İçin Öneriler

  DENGELİ BESLENME

  Dengeli ve daha sağlıklı beslenebilmek için; Hayvansal yağ oranı yüksek besinleri daha az tüketin. Yeterli miktarda bitkisel yağ dikkat edin. Yarım yağlı süt, yağsız yoğurt tüketin. Yağlı kırmızı et yerine yağsız et, kuru baklagiller, balık ve tavuk tercih edin. Süt ve süt ürünlerinin de tüketilmesi gerekir fakat bunlarında az yağlı olmalarına dikkat edilmeli. Yemeklerinizi haşlama, fırında pişirme veya ızgarada pişirme yöntemleriyle pişirirseniz yemeğe eklenecek yağıda azaltmış olursunuz.
  Dengeli ve daha sağlıklı beslenebilmek için;

  Aşırı şekerli gıdalardan kaçınmalı ve şeker miktarını mümkün olduğu kadar azaltılması gerekir.

  Gıdalardan aldığımız günlük tuz miktarı bir tatlı kaşığı geçmemelidir. Bu miktara yemeklerden, ekmekten, içeceklerden aldığımız tuz miktarı dâhildir. Aşırı tuz tüketimi yüksek tansiyon tetikleyen bir etkendir.

  Güne mutlaka kahvaltı yaparak başlayın. Gece boyu gıda alımı olmadığı için beyin sabah kalkınca enerjiye ihtiyacı vardır.

  Öğünlerinizi önceden belirleyiniz. Mümkünse yediklerinizi 3 ana öğün ve 3 ara öğüne bölün az ve sık beslenin. Bol su için, yiyecekleri iyice çiğneyin. Her yemek yediğinizde midenin 1/3’ünü boş bırakın. Tam olarak dolu mide sağlığımızın zaman içinde bozulmasına, erken yaşlanmaya neden olur. Midenizi katı gıdalarla doldurmayın. Katı gıdalarla dolu mide içeriğinin gerekli öz suyu her tarafa dengeli ulaştırması güçleşir ve sindirim zorlaşır. Düzenli yemek yiyenler daha dengeli ve sağlıklı beslenmektedir.

  Günlük meyve tüketimi zihinsel faaliyetlerin gerçekleşmesinde enerji kaynaklarının en önemli faktörlerinden biridir. Beynin oksijen dışındaki tek enerjisi glikozdur. Glikoz meyvelerde hazır halde bulunur. Diğer gıdalarla alınan şeker midede yakılarak glikoza çevrilir. Bu nedenle meyveleri aç karnına yemeliyiz. Mide doluyken alınan meyveler midede kalıp besin değeri kaybolup orada mayalanacağı için bütün sindirim sistemimizi yorar.

  İnsan vücudun da dakikada 10 milyon hücre ölür ve yerine yeni hücreler ürer. Ortalama insanın 100 günde beyin ve sinir hücreleri hariç bütün vücudu yenilenir. Düzensiz ve kötü beslenme insan vücudunun yenileme sistemini aksattığı gibi cildin canlılığını, tazeliğini kaybetmesine ve en önemlisi hastalıklara kolay yakalanmaya sebep olur. Yorgunluk, çabuk yorulma, baş ağrısı olabilir. Bu nedenlerden dolayı düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli.

  Kaynak: Aksaray Sağlık Müdürlüğü
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş