Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Boşaltım sistem inin vücutta gerçekleştirdiği görev nedir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Boşaltım Sisteminin Kısımları Ve Görevleri Boşaltım sisteminin vücudumuzdaki görevi Boşaltım sistemimizin vücudumuzda gerçekleştirdiği
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Boşaltım sisteminin vücutta gerçekleştirdiği görev nedir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Boşaltım Sistemi Nedir? Boşaltım Sisteminin Görevleri Nelerdir?

  Boşaltım Sistemi Nedir? Vücuttaki fazla suyun ve suda erimiş halde zararlı ya da gereğinden fazla bulunan maddelerin hücrelerden ve vücut sıvısından uzaklaştırılması olayına boşaltım adı verilir. Vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılması için bir çok sistem birlikte çalışır. Bu sistemlerden birisi de boşaltım olayını gerçekleştiren boşaltım sistemidir.
  Boşaltım Sisteminin Görevleri: Sindirim yoluyla kana ve hücrelere ulaşan besin maddeleri enerji verici onarıcı ve düzenleyici olarak kullanıldıktan sonra ortaya çıkan fazla su ürik asit madensel tuzlar ve karbondioksit gibi atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasından sorumludur.
  Boşaltım Nasıl Gerçekleşir? Böbreklerde süzülen kandaki zararlı maddeler ayrıştırılarak idrar kanalı aracılığıyla vücuttan uzaklaştırılır. Bunun yanında terleme nefes alış verişi gibi vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atmak için kullanılan yardımcı sistemler de boşaltım sisteminin yan kolunu oluşturur. Bu nedenle boşaltım denince akla sadece dışkılama gelmemelidir.
  Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir? Boşaltım sisteminde görev alan temel organlar ve yapılar böbrekler üreterler sidik kanalı ve idrar kesesidir. Boşaltım sistemi içinde kanın temizlenmesinden sorumlu başlıca organ böbreklerdir. Ayrıca böbreklere yardımcı olarak deri akciğer karaciğer ve kalın bağırsak yardımıyla da karbondioksit fazla su ve mineraller üre safra tuzları gibi zararlı atıklar dışarı atılır.
  Böbrek yetmezliği böbrek taşı böbrek iltihabı nefrit üremi albümin mesane iltihabısistit en sık rastlanan boşaltım sistemi hastalıkları olarak sayılabilir.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş