Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Hamile kalmak için riskli günler varmı ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Hamile kalmak için gerekenler Hamile kalmak için dua Hamile kalmak için tehlikeli günler

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Hamile kalmak için riskli günler

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Takvim Yöntemi

  Takvim yöntemi çiftlerin yaklaşık %10-20’si tarafından tercih etmektedirler.Sağlıklı bir kadının gebe kalabileceği,gebe kalamayacağı veya daha düşük olasılıkla gebe kalabileceği günleri vardır. Bu yöntemde başarı, çiftin riskli veya riskin fazla olduğu günlerde cinsel ilişkiden kaçınması ile veya bu günlerde ikinci bir yöntem uygulamaları ile sağlanır. Kadınların adet döngüsünün 2 bölümü vardır, yumurtanın serbest hale geçmesinden (yumurtlama) önceki ve sonraki dönemler. Bir kadın genellikle yumurtlamadan önceki 5 gün ve yumurtladıktan sonraki 3 gün hamile kalabilir. Kısacası her kadının gebe kalması için en riskli olduğu günler bu 8 gündür.

  Takvim yöntemi ni ( Gün Hesabı İle Gebelikten Korunma ) seçen çiftlerin ikinci bir yöntem (kondom, diyafram, spermisid) daha kullanması önerilir veya şüpheli günlerde ilişkiden kaçınması gerekmektedir.

  Bu yöntem gebelikten nasıl korur?

  Bu yöntemin ( Gün Hesabı İle Gebelikten Korunma ) çalışma prensibi ; riskli olan,yumurtama ihtimalinin yüksek olduğu günlerde cinsel ilişkiye girmemek veya bu günlerde prezervatif ,spermisid gibi ek yöntemleri de tercih etmektir. Buradaki en büyük problem kadının olası yumurtlama günün hesaplamasıdır. Yumurtlama gününü hesaplayan kadının bu günden önceki 5 gün ve sonraki 3 gün ilişkiye girmemesi gerekmektedir.

  Takvim yöntemi kullanmak için yumurtlama günü nasıl hesaplanır?

  ü Takvim Hesabı

  Bir önceki ay temel alınarak hesaplanır. Ancak kadınların adet düzenleri her an değişiklikler gösterebileceğinden çok güvenilir değildir. Düzenli adet olan kadınlarda yumurtlamanın 2 adet kanaması arasında olduğu varsayılır. Fakat en büyük problem düzensiz adeti olan kadınlardır. Yumurtlama gününü bu yöntem ile her zaman sağlıklı hesaplamak zor olabilmektedir ve bu sebepten dolayı da bu yöntem ile korunanlarda istenmeyen gebelikler sık görülebilmektedir. Olası beklediğiniz adet gününüzden önceki 14. gün yumurtlama gününüzdür.Bu günden 5 gün önce ve 3 gün sonra cinsel birleşmeden kaçınmanız gerekmektedir. Adet dönemlerinin uzunluğu çok değişkense ya da kişi düzensiz adet görüyorsa bu yöntem uygun değildir ve mutlaka hekim kontrolü gereklidir.

  ü Vücut Sıcaklığı Değişmesi Ölçüm Yöntemi

  Bu yöntemde her sabah vücut sıcaklığı ölçülür. Yumurtlama gününde bir miktar sıcaklık artışı olur. Bu yönteme başlamadan önce en az 6 ay süre ile ölçümlere başlanmalıdır. Yönteme alışmak zaman gerektirir. Epey sabır gerektiren bir uygulamadır.

  ü Rahim Ağzı Salgısı Değişiklikleri Takibi Yöntemi

  Adet döngüsünü kontrol eden hormonlar, rahim içi salgıların da yapısını değiştirirler. Bu salgılardaki değişikliklerin takibi yumurtlama gününü ortaya koyar. Bu yöntem aslında bir doğum kontrol yöntemi değil, kadının yumurtlama günlerinin tespitidir. Rahim ağzı salgısını takibi için eczanelerde satılan özel kit’ ler vardır.

  ü Vücudun sinyalleri

  Yumurtlama gününde kasık ağrısı, cinsel istekte artış ,1-2 damla kanama gibi kesin olmayan, fakat bazı kadınların hissedebilecekleri bulgular da kullanılmaktadır.


  Takvim yöntemi ne kadar güvenilirdir?

  Takvim yöntemi güvenilir bir metot değildir. Bu yöntemin başarısızlık oranı yaklaşık %20-25 ‘dir. Başarısız olmasının en büyük nedeni yumurtlama (ovulasyon) tarihinin tam olarak belirlenememesidir. Ayrıca sperm beklenenden daha uzun süre dölleme yeteneğini devam ettirebilmektedir. Kadınların adetin döngüsünün herhangi bir döneminde yumurtlamalarının olabileceğini ve ”yumurtlama adetin ortasında olur” diye bir kuralın olmadığını unutmamak gerekir. Bu yöntemi kullanan kadınlar, günleri geçtiğinde gebelik şüphesi ile doktorlarına başvurmalıdırlar. Takvim yöntemi ile birlikte riskli günlerde prezervatif, spermisid gibi ek yöntemlerin kullanılması, bu yöntemi biraz daha güvenilir kılmaktadır. Doktorunuza danışarak daha modern korunma yöntemlerini tercih etmeniz en doğrusudur. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş