Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Başkalarının haklarına saygı göstermek ile ilgili yazı eklermisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Resimde Hangi Öğrenciler Başkalarının Haklarına Saygı Göstermiyor Başkalarının Haklarına Saygı Göstermek İle
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 10      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Başkalarının haklarına saygı göstermek

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Başkalarının Haklarına Saygı..
  Yeryüzündeki varlıkların en mükemmeli insandır. Göklerin, yerin ve dağların yüklenmekten kaçındığı ilahi emaneti, kabullenen insan, bir aile ve toplum içinde yaşama özelliğiyle yaratılmıştır.

  Yeryüzünü imaretmek, Allah'ın nimetlerinden istifade etmek, başkalarıyla tanışmak, kaynaşmak, neslin devamını sağlamak, teblğ vazifesini yapmak, ihtiyaçlarımızı karşılamak toplu halde yaşamaya bağlıdır.

  Kur'an'da: ''Ey insanlar sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Sizi birbirinizle tanışasınız diye milletlere, kabilelere ayırdık.'' (Hucurat Suresi 13) buyrulur.

  Dinimizin birçok emir ve yasağı insanların birbirlerine karşı sorumluluklarını hatırlatır. Ferdi ve içtimai hayatın huzuru, sükunu buna bağlıdır.

  Peygamberimiz (s.a.s.) de: ''Benim ümmetimin müflisi o kimsedir ki, kıyamet gününde namazı, orucu, zekatıyla gelir, fakat şuna söğmüş, şunu döğmüş, şuna iftira etmiş, şunun malını yemiş, bunun kanını dökmüş. Bundan dolayı onun hasenatından zikredilen kimselerin herbirine verilir. Üzerinde haklar ödenmeden iyilik ve hayırları tükenirse, hak sahiplerinin günahları o kimseye yükletilir. Sonra o kimse Cehenneme atılır.'' (Müslim, Riyazü's -Salihin Trc., c. 1, sh. 266, No:216) buyrulur.

  Bu itibarla, bilerek veya bilmeyerek başkalarının hakkını üzerine geçirenler, o hakkı ödemek, helalleşmek suretiyle kendini kurtarmaya çalışmalıdır. Aksi halde müflis durumuna düşeceklerdir.

  Müslümanın kul haklarına son derece titizlik göstermesi Allah korkusundan ve vicdani sorumluluktan kaynaklanır. Dünyadaki pek çok kötülüğün, ahiretteki pek çok perişanlığın sebebi'de budur.

  Bir adam Peygamberimize: ''Ya Resulallah müslümanların hangisi daha hayırlıdır? '' diye sorunca; Ona: ''Elinden ve dilinden müslümanların emin olduğu, zarar görmediği kimsedir.'' (Müslim ve Trc.A.Davudoğlu c. 1, sh. 256, No:64) cevabını vermişti. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş