Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Töre cinayetleri aile içi şiddet ve kadın a yönelik adaletsizlikler hakkında bana bilgi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Aile içi ilişkilere yönelik islamın öğütleri
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Töre cinayetleri aile içi şiddet ve kadına yönelik adaletsizlikler

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Iğdır'da töre cinayeti

  Liseli Zelal sevdi, kaçtı, ‘başlığı çok’ deyip gönderdiler, kardeşi infaz etti...
  IĞDIR Aşağı Erhacı Köyü’nde yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan Ahmet Ş., geçen yaz eşi ve 4 çocuğunu alarak Kars’ın Hasançavuş Köyü’ne çobanlık yapmaya gitti. Köyde 5 ay çobanlık yapan Ahmet Ş.’nin kızı Zelal ile köylülerden 25 yaşındaki Fırat Y. birbirlerine aşık oldu. Fırat ile Zelal’in aşkları çobanlık sözleşmesinin bitmesine rağmen devam etti. Ailesiyle Iğdır’a dönen Atatürk Lisesi 10’uncu sınıf öğrencisi Zelal, 2 ay önce okul çıkışı Fırat Y. ile buluşarak kaçtı. Çoban Ahmet Ş., kızının Fırat Y. tarafından kaçırıldığını belirterek şikayetçi oldu. İddiaya göre Ahmet Ş. şikayetini geri almak ve evlenmelerine rıza göstermek için 20 bin lira başlık parası istedi. Ama bu rakamı çok bulan Fırat’ın babası Haydar Y., Zelal’i 10 gün önce Arpaçay’a götürerek güvenlik güçlerine teslim etti. Ahmet Ş. de teslim aldığı kızına, “Sana düğün yapacağız” dedi.

  Kızını köye götüren Ahmet Ş., dövdükten sonra bir odaya kilitledi. Ahmet Ş. geçen 1 Ocak günü eşi Besra, iki kızı ve bir oğlunu alarak yeğeni Mehmet Ş.’nin köydeki düğününe gitti. 15 yaşında olan ailenin tek oğlu İ.Ş., düğün sırasında eve dönerek ablası Zelal’e kapıyı açmasını söyledi. Ancak Zelal’in, “Kapıyı açmayacağım. Beni öldüreceksin. Biliyorum” demesi üzerine İ.Ş., “Hayır seni öldürmeyeceğim. Seni bu hale getireni öldüreceğim. Konuşmamız gerek” dedi ve ablasını kapıyı açmaya ikna etti. Kapının açılması üzerine içeri giren İ.Ş., iddiaya göre ablası Zelal’i 21 yerinden bıçaklayarak öldürdü. Düğünden dönen aile Zelal’in kanlar içindeki cesediyle karşılaşınca durumu güvenlik güçlerine bildirdi. Bunun üzerine anne Besra, baba Ahmet ile oğulları İ.Ş. jandarma tarafından gözaltına alındı. Babasıyla birlikte çobanlık yapan ve okula gitmeyen İ.Ş. sorgusunda ablası Zelal’i tartıştıktan sonra öldürdüğünü, anne ve babasının önceden haberleri olmadığını savundu. Zelal’in cesedi otopsi için Trabzon Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Otopside üç haftalık hamile olduğu tespit edilen Zelal, dün gece Aşağı Erhacı Köyü Mezarlığı’nda toprağa verildi. Anne ve baba serbest bırakılırken, İ.Ş. Iğdır Cezaevi’ne gönderildi.


  Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Erkek Katılımı Atölye Çalışması
  “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi” kapsamında aile içi şiddetle mücadele konusunda toplumsal farkındalık ve duyarlılık yaratmak amacıyla bir iletişim stratejisi geliştirilmiştir. Sözkonusu iletişim stratejisi, birbirleriyle ilintili altı alt stratejiden oluşmaktadır ve üçüncü alt strateji “erkekleri” hedeflemektedir. Bu alt strateji kapsamında şiddeti meydana gelmeden önlemek ve kadına yönelik aile içi şiddetle mücadelede etkin erkek katılımını sağlamak amaçlanmaktadır.

  Bu bağlamda Türkiye’de kadına yönelik aile içi şiddetle mücadele sürecine erkeklerin etkin katılımını sağlamak amacıyla dünyada 57 ülkede uygulanmakta olan ve erkek girişimi ve katılımını esas alan en önemli kampanyalardan biri durumundaki “Beyaz Kurdele” kampanyasının kurucularından Dr. Michael KAUFMAN’ın kolaylaştırıcılığında “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Erkek Katılımı” Atölye Çalışması gerçekleştirilmiştir. Atölye çalışmasında kadına yönelik erkek kaynaklı şiddetin sona erdirilmesi için erkek katılımını esas alan eylem planlarının oluşturulması amaçlanmıştır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş