Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı hayvanlar neden evcilleşir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Bazı hayvanlar neden evcilleştirilir Bazı hayvanlar neden ve ne zaman evcilleştirilir Bazı hayvanlar neden evcilleştirilirler Neden

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Bazı hayvanlar neden evcilleşir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Evcilleştirilemeyen Hayvanlar Hangileridir? İlk evcilleştirilen hayvan Hangisidir?  Birçok vahşi hayvanın yavrusu çok küçükken anasından alınır vahşi ortamından uzaklaştırılır ve medeni bir ortamda insanlar tarafından büyütülürse kolayca uysallaşır. Ancak tam erişkin hale gelince ne olacağı belli olmaz. Genlerindeki kalıtımsal sosyal davranış biçimi aniden ortaya çıkabilir.

  insana alışma ile evcilleşmeyi birbirine karıştırmamak gerekir. İnsana alıştırma tabii bir duygu olan özgürlük içgüdüsünü zora veya kurnazlığa başvurarak ortadan kaldırmaya dayandığı halde evcilleştirme toplu halde yaşama içgüdüsüne dayanır. Yalnız veya çift yaşayan hayvanlar evcilleştirilemez ancak insana alıştırılabilirler.

  Doğada besinini ve barınağını kendisi bularak düşmanlarına karşı kendisini ve ailesini savunarak yaşamını ve soyunu sürdürebilen hayvanların evcilleştirilmeleri doğal çevrelerinde özgür yaşarken tutsak edilerek insan eliyle bakılıp beslenmeleri ve insanın kurallarına göre yaşamaya alıştırılmaları zordur.

  Evcilleştirme yararlanma amacıyla hayvanları insanlara alıştırma şeklinde tarif edilebilir. Bu tarife göre evcil hayvanları üç bölümde toplayabiliriz. Ürünlerinden faydalanılanlar (sığır koyun keçi domuz kümes hayvanları) gücünden faydalanılanlar (sığır at eşek deve) dostluklarından faydalanılanlar (kedi köpek bazı kuşlar ve akvaryum balıkları).

  Bazı yırtıcı kuşlar özellikle doğan atmaca ve şahin avcılıkta yararlanılmak amacıyla evcilleştirilmişlerdir. Böcekler içinde evcilleştirilmiş sadece iki tür vardır. Cilalı taş devrinde evcilleştirilmiş olan bal arısı ve milattan önce 3000 yıllarında Çin'de evcilleştirilen ipek böceği.

  İlk evcilleştirilen hayvan 10 bin yıl kadar önce köpek sonra da keçi ve koyunlar olmuş bunları sığır ve domuzlar sonra da at izlemiştir. Kediler köpeklerden binlerce yıl sonra evcilleştirilmişlerdir. Bağımsız yaradılışlı olmaları belki buna bağlanabilir. Kedilerin fare gibi zararlı kemiricilerden kurtulmak amacıyla evcilleştirildikleri eski Mısırlılardan kalma belgelerden anlaşılmaktadır.

  Aslında evcilleştirme kavramım açıklamak pek kolay değildir. Evcilleştirme hayvan terbiyesinden bir yaban hayvanının insana alıştırılmasından evde süs veya zevk diye kedi köpek kuş balık beslenmesinden farklı bir şeydir.

  Evcilleştirme hayvanların insanlarla bir arada yaşamaları şeklinde de tanımlanır. Bu bir arada yaşama insan zoruyla sağlanmış olmakla beraber hayvanların da buna sessizce boyun eğdiği hatta isteyerek razı oldukları söylenebilir. Bu tanıma göre evcilleştirme bazı hayvan türlerinde doğuştan var olan sürü halinde ve bir başın önderliğinde yaşamak eğiliminden ileri gelir.

  Köpek ve atın dışındaki hayvanlara bakılınca ortak başka özellikler de görülüyor. Bir bölgeye bağlı kalmadan geniş sürüler halinde yaşayabilmek değişik türden bitkilerle beslenebilmek ve kolay avlanabilir olmak. Tabii bu ilişkide karşılıklı menfaat da söz konusudur. Yoksa Avustralya yerlileri kanguruları çoktan evcilleştirmiş olurlardı.

  Bir tanıma göre de üremesi yerleşimi ve yiyeceğinin kontrolü kendinden çıkıp insana geçmiş hayvanlara evcil deniliyor. Bu hayvanlar kendi türlerinin evcilleşmemiş türlerinden tamamen ayrı bir nesil oluştururlar. Artık bireysel kişilikleri kalmamış bir sürü oluşturmuşlardır. İnsanlar onların bir kısmına birer canlı yiyecek olarak bakmakta fabrikasyon imalatla aynı şekilde yetiştirilmekte zamanı gelince kesilip paketlenmektedirler.

  Evcilleştirme hayvanların ruhsal durumlarını da etkiler ve genellikle bir gerilemeye yol açar. Örneğin evcil erkek kazlar artık kendilerine bir yetki bölgesi oluşturmaktan vazgeçerler babalık ve koruma görevlerini ihmal ederler. Beyinleri de yaklaşık yüzde 20 hafifler. Hayvanın dünyayı algılayış biçimi değişir. Avlanma tehlikesi ortadan kalktığından tepkilerinde bir zayıflama meydana gelir.

  Eski Mısır'da antiloplar ve sırtlanlar Ortaçağda ise sansarlar evcilleştirilmeye uğraşılmış başlangıçta umut verici olmuşsa da sonradan vazgeçilmiştir. Hayvanların birçoğu insan gerek duymadığı ve binlerce yıl sabır gösteremediği için de evcilleştirilememiş olabilirler. Belki bugün başlarsak 5000 yıl sonra bahçemizdeki kaplanın sütünü içebilecek yüzme havuzumuzda büyük beyaz köpek balığı ile oynaşabileceğiz.

  ilk evcilleştirilen hayvan hayvanlar nasıl evcilleştirilir evcilleştirilen ilk hayvan kediler nasıl evcilleştirilir atmaca evcilleştirme kediyi kim evcilleştirmiş hayvanların evcilleştirilmesi bazı hayvanlar insanlar için neden önemlidir yırtıcı kuşlar nasıl evcilleştirilir hayvanlar neden evcilleştirildi vahşi kopekler nasıl evcılleştırılır vahşi kediler nasıl evcilleştirilir atmaca nasıl evcilleştirilir evcilleştirilmiş doğan nasıl evcilleştirilir 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş