Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

hayvanlar neden evcilleştirilir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Kışın hayvanlar neden üşümez Bazı hayvanlar neden evcilleştirilir Bazı hayvanlar neden evcilleştirilir bu nasıl ve ne
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Post Hayvanlar neden evcilleştirilir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Hayvanlar neden ve nasıl evcilleştirilir?


  Hayvanlar neden evcilleştirilir?
  Birçok vahşi hayvanın yavrusu, çok küçükken anasından alınır, vahşi ortamından uzaklaştırılır ve medeni bir ortamda insanlar tarafından büyütülürse kolayca uysallaşır. Ancak tam erişkin hale gelince ne olacağı belli olmaz. Genlerindeki kalıtımsal sosyal davranış biçimi aniden ortaya çıkabilir.

  İnsana alışma ile evcilleşmeyi birbirine karıştırmamak gerekir. İnsana alıştırma, tabii bir duygu olan özgürlük içgüdüsünü zora veya kurnazlığa başvurarak ortadan kaldırmaya dayandığı halde evcilleştirme, toplu halde yaşama içgüdüsüne dayanır. Yalnız veya çift yaşayan hayvanlar evcilleştirilemez ancak insana alıştırılabilirler.

  Doğada besinini ve barınağını kendisi bularak, düşmanlarına karşı kendisini ve ailesini savunarak yaşamını ve soyunu sürdürebilen hayvanların evcilleştirilmeleri, doğal çevrelerinde özgür yaşarken tutsak edilerek insan eliyle bakılıp beslenmeleri ve insanın kurallarına göre yaşamaya alıştırılmaları zordur.
  Evcilleştirme, yararlanma amacıyla hayvanları insanlara alıştırma şeklinde tarif edilebilir. Bu tarife göre evcil hayvanları üç bölümde toplayabiliriz. Ürünlerinden faydalanılanlar (sığır, koyun, keçi, domuz, kümes hayvanları), gücünden faydalanılanlar (sığır, at, eşek, deve), dostlularından faydalanılanlar (kedi, köpek, bazı kuşlar ve akvaryum balıkları)

  Bazı yırtıcı kuşlar, özellikle doğan, atmaca ve şahin, avcılıkta yararlanılmak amacıyla evcilleştirilmişlerdir. Böcekler içinde evcilleştirilmiş sadece iki tür vardır. Cilalı taş devrinde evcilleştirilmiş olan bal arısı ve milattan önce 3000 yıllarında Çin’de evcilleştirilen ipek böceği.
  İlk evcilleştirilen hayvan 10 bin yıl kadar önce köpek, sonra da keçi ve koyunlar olmuş, bunları sığır ve domuzlar sonra da at izlemiştir. Bağımsız yaradılışlı olmaları belki buna bağlanabilir. Kedilerin fare gibi zararlı kemiricilerden kurtulmak amacıyla evcilleştirildikleri eski Mısırlılardan kalma belgelerden anlaşılmaktadır.
  Aslında evcilleştirme kavramını açıklamak pek kolay değildir. Evcilleştirme hayvan terbiyesinden, bir yaban hayvanının insana alıştırılmasından, evde süs veya zevk diye kedi, köpek, kuş, balık beslenmesinden farklı bir şeydir.
  Evcilleştirme hayvanların insanlarla bir arada yaşamaları şeklinde de tanımlanır. Bu bir arada yaşama, insan zoruyla sağlanmış olmakla beraber hayvanların da buna sessizce boyun eğdiği hatta isteyerek razı oldukları söylenebilir. Bu tanıma göre evcilleştirme bazı hayvan türlerinde doğuştan var olan sürü halinde ve bir başın önderliğinde yaşamak eğiliminden ileri gelir.
  Köpek ve atın dışındaki hayvanlara bakılınca ortak başka özellikler de görülüyor. Bir bölgeye bağlı kalmadan geniş sürüler halinde yaşayabilmek, değişik türden bitkilerle beslenebilmek ve kolay avlanabilir olmak. Tabii bu ilişkide karşılıklı menfaat da söz konusudur. Yoksa Avustralya yerlileri kanguruları çoktan evcilleştirmiş olurlardı.
  Bir tanıma göre de, üremesi, yerleşimi ve yiyeceğinin kontrolü kendinden çıkıp insana geçmiş hayvanlara evcil deniliyor. Bu hayvanlar kendi türlerinin evcilleşmemiş türlerinden tamamen ayrı bir nesil oluştururlar. Artık bireysel kişilileri kalmamış bir sürü oluşturmuşlardır. İnsanlar onların bir kısmına birer canlı yiyecek olarak bakmakta, fabrikasyon imalatla aynı şekilde yetiştirilmekte, zamanı gelince kesilip paketlenmektedirler.
  Hayvan Evcilleştirmek için gereken bilgiler şunlardır
  1 Eğer bir hayvanı evcilleştirmek istiyorsanız o hayvanın isminin başında evcilleştirilebilir yazması gerekiyor örnek(evcilleştirilebilir kedi ),(evcilleştirilebilir kurt)(evcilleştirilebilir yarasa) vb
  2 Evcilleştirmek istediğimiz hayvanın yanına geliriz üstünüzdeki kuşanmış olduğunuz pala-kılıç-balta vb ekipmanı çıkartırız önce npc den aldığımız 7 5 milyonluk hayvan yemine sağ tıklarız (örnek-kedi yemi-kurt yemi-köpek yemi-kuş yemi) sonra evcilleştirmek istediğimiz hayvanın üstüne 1 kere tıklarız mause ile evcilleşme süresi 60 saniyedir evcilleştirme esnasında hiç hareket etmeyiniz 60 saniye sonunda hayvan evcilleşmiş olur evcilleşme oranı kimi hayvan için %100 kimi hayvanlar içinse %30 a kadar düşebilir bu oranlar npc den aldığınız yemin içeriğinde belirtilmiştir
  3 Hayvan evcilleştrildiiğinde karakter çantanıza hayvan ıslığı gelecektir o ıslık’a sağ tıkladığınızda hayvanı çağırırız tekrar sağ tıkladığınızda hayvan kaybolur tekrar çağırmak için yine aynı işlemleri yaparız
  4 Hayvan yemleri ilgili npc de satılmaktadır(evcilleştirilebilir hayvan tüccarı)
  5 Şunu hatırlatmamda fayda var kaplan evcilleştirmek için kedi yemi kullanılır kurt evcilleştirmek için köpek yemi kullanılır
  6 Hayvan arayüzünde sadakat yazan kısma çok dikkat ediniz sadakat hayvanın size bağlılık oranıdır bu oran sıfır olduğunda hayvanınız kaçar ve tekrar çağırmanız için npc den 20m lik geri çağırma ürünü almak zorunda kalırsınız sadakatin yükselmesi için hayvanın aç kalmaması gerekiyor hayvan yemi yine aynı npc lerde (taze et,taze meyve,taze sebze,hayvan kanı vb isimlerle bulunmaktadır )
  Hayvan Yemcisinin Bulunduğu Yerler:

  Atina ,Sevil , Cape Down ve birçok şehir merkezinde bulabilirsin ctrl+ P tuşuna basarak otomatik olarak gidebilirsin Npc’nin adı ”Evcil Hayvan Tüccarı’ 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş