Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Din imizin zor durumda olanlara yardım etmeyi emreden görüşleri nedir , nasıldır ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Zor durumda olanlara nasıl yardım edilir Zor
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Dinimizin zor durumda olanlara yardım etmeyi emreden görüşleri

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Zor durumda kalmış birine yardım eli uzatmak dinimizin bir emridir.

  Yüce Allah Kur'an’da şöyle buyurur:

  “Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu bir tohuma benzer ki bu tohumdan yedi başak çıkar ve her bir başakta yüz buğday tanesi bulunur.” (Bakara 261)

  Allah, kendi rızası için fakirlere ve muhtaç kimselere yapılan yardımı bire yediyüz oranında büyütmekte ve kat kat fazla sevap vermektedir. Peygamberimiz de şöyle buyurmaktadır:

  “Bir Müslüman’ın kendi malı, ölmeden önce yaptığı hayırlardır. Geriye bıraktıkları ise varislerinin malıdır.”

  “İki haslet sahibinden başkası kıskanılmaz. Birincisi: Allah’ın ona mal verip kendisinin de onu Allah yolunda harcayan kimse. İkincisi: Kendisine bilgi ve hikmet verilip, onunla karar veren ve onu başkasına öğreten kimse.”


  Dünyaya tapanların bir özelliği olan mala ve paraya aşırı düşkünlük sebebiyle insanlara yardım etmemeyi Kur'an-ı Kerim sert bir dille kınamaktadır:

  “Hayır, hayır! Siz yetime karşı cömert değilsiniz, muhtaçları doyurmaya birbirinizi teşvik etmezsiniz, başkalarının mirasını açgözlülükle yiyip bitirirsiniz ve sınırsız bir sevgiyle malı mülkü seversiniz. Peki (hesap günü nasıl davranacaksınız; yeryüzü ardarda sarsılıp paramparça olduğunda...!?” (Fecr 19-21)

  İnsanlara yardım etmek, sadece maddi yardım akla gelmemelidir. Maddi ihtiyaçları yanında insanların manevi ihtiyaçları da vardır. Örneğin hasta biri ziyaret edilmek, çocuklar sevgi ve şefkat görmek, insanlar güler yüzle karşılanmak isterler. Maddi ve manevi yönlerden karşılıklı yardımlaşmak hayatı kolaylaştırır, insanları mutlu eder. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş