Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Osmanlı Devletinde bilime ve bilim insanlarına verilen önemi açıklayınız. Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Osmanlı devletinde devlet başkanına verilen ünvan Osmanlı Devletinde Edirne'nin önemi nedir?
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Osmanlı Devletinde bilime ve bilim insanlarına verilen önemi

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Osmanlı'da bilime verilen önem
  2. Karlofça Anlaşması için heyetler arasında barış görüşmeleri yapılırken, yabancılara ayrılan odanın eşiğine muska koyulmuştu. Böylece yabancıların dillerinin bağlanacağına inanılıyordu.  Nizip Savaşı'nda komutanın katırının kuyruğunun dik durup durmadığına bakılarak saldırı ya da bekleme kararı aldığımız, ‘şanslı vakit’ tayinine kalktığımız için yüzümüz yere çarptı.

  bu makaleyi oylayın

  İkinci Abdülhamid’den merakını gidermek amacıyla Kur’an isteyen Avusturya Macaristan İmparatoru’nun arzusu yerine getirilirse günaha girileceği fetvasını veren; sıtma salgını başladığında sokak aralarında Buhari’nin hadis kitaplarının dolaştırılmasının kâfi geleceğine hükmeden, Karaköy – İstiklal Caddesi arasında yapılan tünele “hayattayken Müslümanlar toprak altına giremez” diye fetva verip tüneli çalıştırmayan da aynı kafaydı.

  GÖKLERİ GÖZLEMEK UĞURSUZ

  1571 yılında Müneccimbaşı Mustafa Çelebi’nin yerine Taküyiddin Bin Ahmed Dımışki adlı bir Mısırlı Astronom, müneccimbaşı olarak atanmıştı. Onun ziç hesaplarının düzeltilmesi için yeni rasatlar yapmak istemesi üzerine III. Murat Tophane’de bir gözlemevi yaptırmıştır (1578). (Osmanlı başkentinde bu tarihe kadar bir rasathane olmaması da ilginçtir.)

  Taküyiddin, Galata gözlemevi yapıldıktan sonra burada yaptığı gözlemleri içeren ünlü bir astronomi kitabı yayımlamıştı. Ne var ki yapılan gözlemevi, üç ay sonra Şeyhülislam Şemseddin Efendi’nin gökleri gözlemenin uğursuz bir şey olduğunu ve devletin yıkılmasına sebep olacağını anlatan arizesi (jurnalı) nedeniyle Sultan III. Murat tarafından yıktırılmıştı.

  BİLİM DÜŞMANI IV. MURAT

  Evliya Çelebi aynı yerde bir müneccim kuyusunun da IV. Murat zamanında müftü Yahya Efendi’nin fetvası ile doldurulduğunu yazar. IV. Murat dönemi bilim düşmanlığı ile maluldur. Padişahın başhekimi Emir Çelebi, Enmuzec-ut-Tıp adlı kitabında kendi deneyimi olmadan eskilerin söylediklerini kabul etmenin doğru olmadığını yazan bir bilim adamı idi. Fakat düşmanlarının fitnelemesi üzerine Emir Çelebi, sultanın zoruyla çok miktarda afyon yedirilerek 1638’de intihara zorlanmıştı.

  IV. Murad (1623-1640) döneminde medreselerde okutulan Akaid-i İslam kitabında, ilmihal dışında öğretilen derslerin yaşamsal bir önemi olmadığı anlatılıyordu.

  NE HOCA VAR NE DE KİTAP

  Ali Paşa, rüştiye ve idadilerde okutulacak bir dünya tarihi için Türkiye’de yazacak biri olmayınca, Fransızcadan bir kitap çevirtmişti. İlgili Maarif Encümeni kitapta yazılanların Kısas-ı Enbiya’ya uymadığı nedeniyle okullarda okutulmasına izin vermemişti.

  Tanzimat, rüştiye ve idadileri açarak Türkiye’de eğitime büyük bir sıçrama getirmiştir. Mordtmann Isparta’da Türk nüfusun yarısı kadar olan Rumların, Türklerin bakımsız ve hocasız rüştiyelerine karşı, hocaları Yunanistan’dan gelen bakımlı iki rüştiyeleri olduğunu yazar.

  II. Darülfünun açıldığı zaman (1870) Hoca Tahsin Efendi oksijensiz yanma olmadığını göstermek için öğrencilere bir deney yaptığı, arkadaşı olan Cemaleddin Afgani ise biraz liberal bir konferans verdiği için üniversite kapatılmış ve 1909’a kadar doğru dürüst çalışmamıştı.

  KİTAP BASILMIYOR ZATEN OKUMA BİLEN DE YOK

  Bu Türkiye’de cehaletin neden hâlâ ağır bir hastalık olduğunu anlatan bir geçmiştir. Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda Türkiye’de okuma yazma oranı %10’du. Köyde okuma yazma yoktu. Onlar da nüfusun %90’ı idiler. Türkiye’nin en büyük kara deliği okumamış olmaktır.

  Müteferrika Matbaası 1727-1794 arasında ancak 18 yıl açık kalmış ve sadece 18 kitap basabilmişti. Avrupa’da 1450-1500 arasında yirmi milyon cilt kitap basılmıştır. Bu sayı da bugün Türkiye ile Avrupa arasındaki kültür yoğunluğunun değişmediğini gösterir.

  OSMANLI'DA DARWIN

  Ahmet Mithat 1872-1873 yılında çıkarttığı kendine ait Dağarcık mecmuasında yazdığı yazılarda Darwin ve teorisi hakkında bir makele yayınlamıştı. Ahmet Mithat Efendi bu makalede Osmanlı döneminde ilk kez Darwin'in "evrim" kuramını gündeme getirmiş, "insanın bir maymun" olduğunu söylemiştir. Çok tepkiler çeken bu yazı yüzünden ‘Ahmet Mithat Efendi' nin maymunlar hakkında bundan böyle basında hiçbir yazı yazılmayacaktır" biçiminde padişah buyrukları çıkmasına neden olmuştur. Bunun sonucunda tıp öğreniminde bile Darwin'den söz edilmemiştir. Evrim kuramını anlatmak ve öğretmek o dönemde artık yasaktır. Dini değerlere bağlığıyla bilinen Sultan Abdulaziz, Ahmet Mithat’ı bu düşüncelerinden dolayı 1873’te Rodos’a sürgüne gönderdi. Böylece Darwin teorisi ilk defa Osmanlı Devletinde bir aydının sürgüne gönderilmesine gerekçe olmuştu. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş