Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

bayram namaz ı kılmanın hükmü nedir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Kadir gecesinde tesbih namazı kılmanın fazileti Namazı Cemaatle Kılmanın Hükmü Nedir? Bayram Namazının Hükmü
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Bayram namazı kılmanın hükmü

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Bayram Namazının Hükmü nedir ne nelerdir?

  Bayram namazının hükmü vaciptir.(147 Şafiîlere göre sünnettir.)

  Rabbin için, namaz kıl ve kurban kes"(148 Kevser, 2.) mealindeki ayet-i kerime ile Peygamber Efendimizin devamlı kılması ve kıldırması bayram namazının vacip olmasının delilidir

  kılınışı:

  Ezan ve kamet okunmadan cemaat namaza hazırlanır ve "Niyet ettim Allah rızası için Bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama" şeklinde niyet edilip iftitah tekbiri alınarak eller bağlanır ve namaza başlanır.

  Sübhâneke okunduktan sonra imam açıktan arka arkaya üç tekbir alır; cemaat da içinden bu tekbirleri tekrar eder.

  Tekbirler alınırken eller kulaklara kadar kaldırılır. İlk iki tekbirde eller yanlara bırakılır; üçüncü tekbirde eller bağlanır. İmam Fatiha'yı, sûre veya âyeti okuduktan sonra, rükû ve secdelere varılıp ikinci rekâta kalkılır, imam, açıktan Fatiha ve sûre veya âyeti okuduktan sonra, yine üç defa açıktan tekbir alır, cemaat de sessizce tekbirleri tekrar eder.

  (150 Şafiîlere göre birinci rek'atta yedi, ikinci rek'atta 5 tekbir getirilir ve tekbirler her iki rekatta da kıraattan önce alınır. (En-var, 1/107).) Tekbirler alınırken yine eller kulak hizasına kadar kaldırılır ve her üç tekbirde de eller yanlara bırakılır; daha sonra alınacak bir tekbirle de rükûa gidilir. Secdeler yapılır ve oturulur. Ettehiyyatü, Allâhüm-me Salli, Allâhümme Bârik ve Dualar okunduktan sonra sağa ve sola selâm verilmek suretiyle namaz tamamlanmış olur.

  Namazdan sonra imam minbere çıkarak sünnet olan bayram hutbesini okur. Hutbede imam tekbir getirdikçe cemaat de hafif sesle tekbiri imamla birlikte okur.(151 Raddu'l-Muhtar, 2/166.)

  Bayram Namazı Ne Zaman Kılınmaya Başlanmıştır?

  Bayram namazı hicretin ikinci yılında kılınmaya başlanmıştır. Meşruiyeti Kitap, Sünnet ve İcma' ile sabittir.

  Bayram Namazı Kimlere Vaciptir?

  Bayram namazı kendisine cuma namazı farz olan herkese vaciptir.(149 Şafiîlere göre bayram namazını kılmak mukim, yolcu, erkek ve kadın herkes için sünnettir.)
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş