Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

müziğin yararları nelerdir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Müziğin Doğuşu, Müziğin Tarihçesi, Müziğin Tarihi, Müziğin Ortaya Çıkışı müziğin çeşitleri nelerdir müziğin insan sağlığına yararları Müziğin
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  müziğin yararları nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Müzik dinlemenin faydaları
  Müziğin faydaları hakkında bilgi

  İmam-ı Gazali: “Musikinin gönül üzerinde tesiri vardır. Bunun tesirinde olmayan kimse hasta ve halet-i ruhiyesi bozuktur.

  Böyle bir adamın duygusuzluğu kuşlar, develer ve bütün hayvanlardan da fazladır. Çünkü bunların hepsi vezinli nağmelerin etkisindedir. Kuşlar bile Hz. Davud (AS)’un başı üstünde saf bağlarlardı” demiştir.

  Elbette bu, bizim musikimiz için böyledir. Çünkü, bizim musiki kültürümüzün bir ucunda Kur’ân var, bir ucunda mevlid, bir ucunda ezan, bir ucunda İstiklâl Marşı var. Batıda bu böyle değil. Batı musikisi, çan sesinin tekrarından ibarettir. İnsanı dinlendirmekten ziyade yorar. Beyin fonksiyonlarını durağanlaştırır.

  Musikinin birkaç amacı vardır:

  Eğlendirici,
  Düşündürücü,
  Dinlendirici,
  Eğitici,
  Tedavi edici... amaçları vardır.

  Bu açıdan meseleye baktığımızda müziğin bir vasıta olduğu görülür. Vasıtadır; iyiye de kötüye de kullanılmaktadır. Radyo, tv, uçak, silah... gibi bir vasıta. İyiye kullanılırsa iyi neticeler alınır, kötüye kullanılırsa hayatı çökertir. Çünkü musikinin ruhlar üzerindeki tesirinden kimse uzak kalamaz. Bundan dolayı müzikle tedavi olayı günümüzde önemli oranda kullanılmaktadır. Hastaları müzikle tedaviye Farabi ve İbni Sina gibi Müslüman filozoflar başlatmıştır. Farabi’nin “Kitabü’l-Şifa” adlı eserinde müzikle tedavi hususu önemli bölümler halinde ele alınmıştır. Bu konuda özel hastahaneler bile açılmıştır. 17-18’inci yüzyıllarda yaşamış Suuri Hasan Efendi hangi makamın hangi hastalıklara iyi geldiği ile ilgili tasnifler yapmıştır.

  Rast makamı: Havale ve felçlilere,
  Zirefgen makamı: Felçlilere,
  Irak makamı: Menenjite,
  Buselik makamı: Göz hastalıklarına şifa vesilesi olduğunu beyan etmiştir.
  Ney sesi insanı dinlendirir ve düşünme melekesini, tefekkür ufkunu açar. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş