Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

asitler bazlar ve tuzlar günlük hayatta kullanım alanları nedir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Reostanın Günlük Hayatta Kullanım Alanları Basıncın Günlük Hayatta Kullanım Alanları
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 58      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Asitler Bazlar ve Tuzlar Günlük Hayatta Kullanım Alanları

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Asitlerin kullanım alanları

  Asitler, özellikle sülfürik, hidroklorik ve nitrik asitler sanayide büyük ölçüde üretilir ve tüketilir. Örneğin süfürik asit gübre, petrol üretiminin artırılmasında, pil, patlayıcı ve plastik maddelerin yapımında çok kullanılır. Kezzap adıyla bilinen pitrik asit ise patlayıcı madde, ilaç ve boya sanayilerinin temel maddelerinden biridir.


  Formik asit(HCOOH):

  Bakterilere küf ve mayalara etki eder. Mikrobik bozunmayı önlemek için gıdalarda koruyucu olarak kullanılır. Karınca salgısında bol miktarda bulunur.

  Asetik asit(CH3COOH):

  Sirke asidi olarak bilinir asetik asidin %5-8 lik çözeltisi sirke olarak kullanılır. Asetik asit bir çok ilaç ve endüstri maddesinin hazırlanmasında kullanılır. Tahriş edici kokuya sahip bir sıvıdır. Alüminyum asetat tuzu,taze kesilmiş yaralarda kan dindirici olarak kullanılır.

  Sorbik asit(HC6H7O2):

  Küf ve mayaların gelişmesine engel olur.Bu özelliğinden dolayı yiyeceklerde antimikrobik koruyucu olarak kullanılır. Kokusu,lezzeti yoktur.

  Sülfürik asit(H2SO4):

  Endüstride kullanılan en önemli asit ve dünyada en çok üretilen kimyasallardan biridir. SO2 kullanılarak Kontak Metodu denilen bir metotla üretilir. Endüstride bir çok alanda kullanılan bu asit,özellikle gübre üretiminde,amonyum sülfat üretiminde,patlayıcı yapımında,boya sanayiinde,petro kimya sanayiinde kullanılmaktadır.

  Benzoik asit(C6H5COOH):

  Beyaz renkli iğne ve yaprakçık görünümünde bir maddedir. Gıdalarda mikrobik bozunmayı önlemek için kullanılır. En çok kullanıldığı alanlar,meyve suyu,marmelat,reçel,gazlı içecekler,turşular,ketçap ve benzeri ürünlerdir. Benzoik asit,bir çok bitkinin yaprak,kabuk ve meyvelerinde bulunur. Benzoik asit,genellikle sodyum tuzu olarak kullanılır. İlave edildiği gıdanın tadını etkiler.

  Folik asit:

  Folik asit,yaşayan tüm hayvan ve bitki dokularında az da olsa bulunur. Folik asit en çok koyu yeşil yapraklı sebzeler ve gıda olarak kullanılan hayvanların böbrek ve karaciğerlerinde bulunur. Biftek,hububat,sebzeler,domates,peynir ve sütte az miktarda bulunur. Folik asit eksikliğinde vücutta anemi (kansızlık) ortaya çıkar.

  Hidrojen sülfür(H2S):

  Renksiz bir gazdır. Kokmuş yumurtayı andıran bir kokusu vardır.Çok zehirlidir. Uzun zaman solunduğunda insanı öldüre bilir. Havada seyrektik olarak bulunduğunda yorgunluk ve baş ağrısı yapar.

  Nitrik asit(HNO3):

  Nitrik asit,dinamit yapımında kullanılır. Nitrik asidin gliserin ile reaksiyonundan nitrogliserin meydana gelir. Ayrıca nitrik asit NH4NO3 içeren gübrelerin üretiminde kullanılır.

  Fosforik asit(H3PO4):

  Saf fosforik asit,renksiz kristaller halinde bir katıdır. Fosforik asit, en çok, fosfatlı gübrelerin yapımında ve ilaç endüstrisinde kullanılır.

  Hidroflorik asit(HF):

  Hidroflorik asit yüksek oktanlı benzin yapımında,sentetik kriyolit(Na3AlF6) imalatında kullanılır. Ayrıca hidroflorik asit, camların üzerine şekil yapmak için kullanılır. Bu iş için, önce cam eşya yüzeyi bir parafin tabakası ile kaplanır. Sonra parafinin üzerine bir çelik kalem ile istenen şekil çizilir. Bu çizgilere hidrojen flüorür gazı veya çözeltisi tatbik edilir. Camdaki parafinin temizlendikten sonra camda yalnız sabit şekiller kalır.

  Sodyum hidroksit(NaOH):

  Beyaz renkte nem çekici bir maddedir. Su da kolaylıkla çözünür ve yumuşak kaygan ve sabun hissi veren bir çözelti oluşturur. İnsan dokusuna kaşındırıcı bir etkisi vardır. Sodyum hidroksit, lâboratuvarda CO2 gibi asidik gazları yakalamak için kullanılır. Endüstride bir çok kimyasal maddenin yapımında, yapay ipek, sabun, kâğıt,boya, deterjan endüstrisinde ve petrol rafinelerinde kullanılır.

  Potasyum hidroksit(KOH):

  Endüstride arap sabunu üretiminde, pillerde elektrolit olarak ve gübre yapımında kullanılır.

  Kalsiyum hidroksit(Ca(OH)2):

  Beyaz bir toz olup, suda hamurumsu bir görünüş alır. Sönmemiş kirece su ilave edilmesiyle elde edilir. Kalsiyum hidroksit asidik gazların uzaklaştırılması, kireç ve çimento yapımı alanlarında kullanılır.

  Amonyak(NH3):

  Renksiz, kendine özgü keskin kokusu olan bir gazdır. Sıvı amonyak özellikleri bakımından suya benzer, polar yapıdadır, hidrojen bağı yapar ve su gibi iyonlarına ayrışır. Amonyak,endüstride en çok azotlu gübrelerin ve nitrik asidin üretiminde başlangıç maddesi
  olarak kullanılır. Lâboratuvarlarda ise amonyak , zayıf baz olarak ve bir çok kimyasal maddenin elde edilmesinde kullanılır. Amonyak, bilhassa nitrik asit ve amonyum tuzları imalatında, üre, boya, ilaç ve plastik gibi organik madde imalatında kullanılır. Amonyak gazı, normal sıcaklıkta basınç uygulandığında kolaylıkla sıvılaşır. Oluşan bu sıvının buharlaşma ısısı yüksektir (327kkal/g). Bundan dolayı amonyak endüstride soğutucu olarak kullanılır.

  Hidrosiyanik asit(HCN):

  Tabiatta bulunan zehirlerin en kuvvetlisidir. HCN’ nin kokusu şeftali çekirdeği içi kokusuna benzer. Metreküpte 34 miligram HCN varlığında kokusu hissedilebilir. Öldürücü tesir hızı yaklaşık 16 dakikadır. Öldürücü dozu konsantrasyonuna bağlıdır.

  Laktik asit:

  Zeytine lezzet ve bileşenlerinin salamuraya geçişini sağlıyor.

  Probiyonik asit:

  Peynirde,ekmek ve unlu mamullerinde rop hastalığına karşı, küflere karşı etkili bir asittir.

  Malik asit:

  Hafif ekşimsidir. Asitliği düzenlemek için kullanılır. suda çözünürlüğü yüksektir.

  Tartarik asit:

  Çözünürlüğü yüksek bir asittir. Asitlik ve tat için kullanılır. Üzümde bulunur.

  Bazların kullanıldığı yerler

  Sodyum hidroksit (NaOH): Sabun lavabo açıcı.
  Potasyum hidroksit (KOH): Arap sabunu sıvı sabun şampuan.
  Kalsiyum hidroksit (Ca(OH)2): Sıva ve harç.
  Alüminyum hidroksit (AL(OH)3): Deodorantlar.
  Magnezyum hidroksit (Mg(OH)2): antiasit.
  Amonyak (NH3): Ev temizlik malzemesi gübre patlayıcı madde.(Zayıf bazdır)

  Tuzun Kullanım Alanları

  I. BESİN MADDESİ OLARAK
  a. Yemeklerde
  b. Ekmek yapımında
  c. Gıda maddelerinde

  II. TARIM ALANINDA
  a. Hayvan yeminde
  b. Hayvan yalamasında
  c. Ağaç bakımında
  d. Yabani otların imhasında

  III. TIP ALANINDA
  a. Enjeksiyonda
  b. Kompres yapımında

  IV. TRAFİK ALANINDA
  a. Karayolları buz mücadelesinde
  b. Demiryolları buz mücadelesinde

  V. SANAYİDE
  a. Küçük sanayide
  - Konserve yapımı
  - Et ve balık
  - Mandracılık (Tereyağı, Peynir)
  - Gübre
  - Dericilik
  - Kozmetik alanında
  - Su yumuşatmada
  b. Büyük sanayide
  - Çeliğe sertlik vermede
  - Soğutmada
  - Tekstil alanında
  c. Kimya sanayide
  - Sodyum Karbonat üretiminde
  - Klorid üretiminde
  - Sodyum Hidroksit üretiminde
  - Sodyum üretiminde
  - Sodyum Sülfat üretiminde
  - Kalsiyum Klorid üretiminde
  - Sodyum Nitrat üretiminde
  - Hidroklorik Asit üretiminde
  - Sodyum Bisülfit üretiminde
  - Sodyum Siyanit üretiminde
  - Sodyum Klorad üretiminde 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş