Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

toprak olmasaydı ne olurdu vikipedi bilgisi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Hava Toprak Ve Su Olmasaydı Neler Olurdu Örneklerle Açıklayalım Hava Toprak Ve Su
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 42      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Toprak Olmasaydı Neler Olurdu

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Bir an düşünün toprağın olmadığını; o zaman çiçekler olmazdı mesela, böceklerde tabi kelebeklerde. Su olmazdı denizlerden gayrı. solduğumuz oksijen kaynağı diğer tüm bitkiler, ağaçlar, çimenler, sebzeler vs. vs. olmazdı. Kısacası yaşam olmazdı.

  Yaşamın temel kaynağı su, hava, toprak bu üçü olmadan yaşam olmaz. Suyun ve havanın kıymeti bilinmez. Toprağın ise hiç bilinmez.

  Toprak herşeyden önce tüm bitkilerin tutunabildikleri tek metaryaldir. Teknolojik materyallerde sonuçta toprağın farklı formlarıdır. Bitkiler yaşamın temel döngüsü içinde böcekler su ve hava ile birlikte olmazsa olmazlardır. Topraksız bitkiler yetişse bile orman yetişmez. Çayır mera alanları olmaz. Bunun için için toprak zorunlu materyaldir.

  Su doğal yaşamın olmazsa olmazıdır. Özellikle kullanılabilir suyun ana deposu yine topraktır. Su içinde toprağı korumalıyız.

  Böcekler döngünün temelini oluşturur. Böceklerin büyük çoğunluğu toprakta yaşar. Bunun dışında toprak canlıları gözardı edilemezler. (sürüngenler, bakteriler, funguslar vs.)

  Toprağın bu kadar işlevsel ve dinamik canlı bir yapıya sahip olması, aynı zamanda topraktaki dengelerin bozulmasını hem kolaylaştırır hemde kendini yenilemesini sağlar. Kendi içinde bir dengeye gelmesini, yine kendi içindeki mekanik, kimyasal ve biyolojik aktivitelerle sağlar. Sorun burada başlar. Tek kirletici canlı olan insan bu dengeyi öyle bir bozarki toprak bu dengesizliği yüzyıllar hatta binyıllarca düzenleyemeyebilir.

  Toprak kirliliği su kirliliği anlamına da gelebilir çoğu zaman. Yağmurla yıkanan kimyasal materyaller sonuçta sulara karışır. Kirli su kullanmak hastalık ve ölüme davetiyedir. Kirli topraklarda yetişen sebze ve meyveleri tüketmek de aynı kapıya çıkar.

  Toprakta en büyük tahribat kentleşme ve sanayileşme alanlarında olmaktadır. Bu alanlar fiziken yok olduğu gibi kimyasal kirlenmeyede maruz kalmaktadır. (sanayi ve evsel atıklar) Özellikle tarıma elverişli alanlara sanayi ve yerleşim açılmamalıdır. Sanayi ve yerleşim alanları tarıma uygun olmayan topraklarda planlanmalı, yasal olarak korunan fakat yasalar delinerek hile ile kullanılan toprakların faturası hepimize çıkmaktadır.

  Diğer bir kirlenme ise tarımsal üretim tekniklerinden kaynaklanan kirlenmelerdir. Yanlış su kullanımı bu konunu temelini oluşturmaktadır. Bu konuda sulama işletme ve yönetimi bilimsel esaslara göre yapılırsa sorun daha bir azalır. Toprak işleme ve kimyasal kullanımı toprakta temel sorunların başındadır. Bu konularda toprak işleme minimuma indirilebilir, kimyasal kullanımını azaltan yetiştirme teknikleri kullanılabilir.

  Önemli kirlenme kaynaklarndan biri erozyondur. Erozyonu önleyici tedbirlerle bu sorun minimize edilebilir. Kesilen her ağaç erozyona davetiyedir. Bu konuda duyarlılık esastır.

  Tüm yaşamımızı toprağa bağlı olarak sürdürmek zorunda olduğumuza göre, hatta ölülerimizin bile toprağa ihtiyacı varken, bu kadar hoyrat mı davranmalıyız, ranta kurban mı etmeliyiz. yoksa korumalımıyız?

  Yaşamın devamlılığı için çaba göstermek hepimizin sorumluluğu lütfen unutmayın.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. lale

  çok güzel ve bilgili bir site çok beğendim


 5. Kayıtsız Üye

  gerçekten süper bir site yapana,açana gönülden sevgi saygı


 6. Kayıtsız Üye

  ben bu siteyi çok sevdim herşey için saolun


 7. Kayıtsız Üye

  çok güzelllllllll ve yararlı bir site emeği geçen hekesin ellerine sağlık


 8. Misafir Üye

  gerçekten emeği geçen herkeze sevgiler saygılar bu site sayesinde tüm ödevlerimi rahatlıkla yapıyorum


 9. Misafir Üye

  Bu Siteye hayran kaldım her ödevimi burdan yaparım ben


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş