Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

sesin yansıması ve yankı olayının bilim ve teknolojideki farklı örnekleri nedir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın sesin yansıması ve yankı olayının bilim ve teknolojideki
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 36      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Sesin Yansıması Ve Yankı Olayı

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Sesin Yansıması

  Ses kaynağından çıkıp yayılan ses dalgaları sert bir yüzeye çarptığında doğrultusunu ve yönünü değiştirir.bu olaya SESİN YANSIMASI denir. Yansıma olayında sesin hızı değişmez, fakat yönü değişir.

  Sesin yansıması bazı canlılara kolaylık sağlamıştır.Örneğin; yarasalar çıkarttıkları seslerin cisimler üzerinde yansımasından faydalanarak hareket yönlerini belirlerler.
  Sesin yansıma özelliğinden yararlanılarak uzaklıklar ölçülebilir. Ayrıca sesin yansıma özelliğinden denizdeki balık sürülerinin yerleri,okyanus derinlikleri,uçakların yüksekliği ve bazı maddelerdeki bozukluklar tespit edilebilir.


  YANKI

  Ses dalgaları bir yüzeye çarpıp yansıyarak tekrar duyulmasına YANKI denir. yankı olayı dağ yamaçlarında,boş odalarda,spor salonları gibi yerlerde gerçekleşir;yankı olayını küçük kapalı yerlerde(3-5m mesafeden) fark edemeyiz. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  her ikiside aynıdır yanlız yankı olabılmesi için sesin en 17 m uzağında olunması gerekir. yansımada bu söz konusu değildir.
  ben de böyle biliyorum yanlış çıkarsa böyle araştırdım ve öğrendim benim sorunum değil çevremin sorunu


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş