Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

ispanyol çocuk larının giyim oyun ve yemekleri nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın İngiltere çocuklarının giyim oyun beslenme nasıldır ingiltere çocuk giyim, oyun, yemekleri
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 16      

 1. banu demir
  Sponsorlu Bağlantılar


  ispanyol çocuklarının giyim oyun ve yemekleri nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  ispanya gezilecek yerler ve yemek kültürü eğlence hakkında

  BAŞKENT: MADRİD

  Başkent Madrid size tam anlamıyla görsel bir şölen yaşatacakolan bir şehirdir. Yapıları, müzeleri, katedralleri ile her zaman ilgi odağıolan bir şehridir.  Almudena Katedrali: Neogotik tarzda inşa edilen bu kilise,şehrin kurucusuna adanmış dinsel bir yapıdır.  Prado Museum: 18. yüzyılda yapılmış olan bu müzede, 7000adet eser sergilenmektedir.  Palacio Real: 1734'de inşa edilen bu yapı, İspanyolkrallarının konutu olarak kullanıldı. En önemli özelliği ise el yazması veantika kitaplardan oluşan bir kütüphaneye sahip olmasıdır.  Plaza de Cibeles: Tanrıça Kibele'ye adanmış olan bu meydanınortasında çok güzel bir çeşme yer alıyor.  Plaza de la Indipendencia: 0rijinal duvarları ile bugünekadar kalan iki kapıdan biridir. Savaşçı meleklerle süslü kemeri, Madrid'insimgelerinden biri olmuştur.  Puerta del Sol: Madridlilerin buluşma merkezi sayılan buyerde ayrıca, Osoy el Madrono'nun heykeli bulunuyor.  Askeri Müze, Boğa Güreşi Müzesi, Cason del Buen Retiro,Belediye Müzesi gibi müzeleri görülmeye değer diğer yapılar arasında yeralıyor.  Prado Ulusal Müzesi: Dünyanın en zengin sanat yapıtlarıkoleksiyonuna sahip bu müze, 3.000'i aşkın yapıtı içinde barındırıyor.  Picasso Müzesi: 1881 yılında Malaga'da doğan Picasso1985-1900 yıllarında Barselona'da yaşamıştır. 2.500 den fazla eseri ulusalmüzede, sergilenmektedir.

  ŞEHİR: BARSELONA  Tarihi binaları, geometrik şekillere sahip olan yapıları veheykelleri ile Barselona, Avrupa kentlerinden ayıran bir çok özelliğe sahiptir.Picasso, Miro, Dali ve Gaudi gibi sanatçıların yıllarca burada yaşamış olmasıve yaratıcılıklarını burada ortaya koymaları sonucunda, ortaya böyle bir sanatmerkezi çıkmıştır.  Ama Barselona'yı bu ihtişama kavuşturan Dali ya da Picassodeğildir. Kent tüm güzelliğini ünlü mimar Antoni Gaudi'ye borçludur. Passeig deGracia Caddesinin aşağısında bulunan La Pedrera apartmanı ve Avrupa'nın engüzel parklarından olan "Güell Parkı" ve "Casa Battlo"binası Barselona’da ki güzelliklerden sadece birkaçıdır.  Katedraller arasında en ünlü olanı ise; şarkılara konu olanLa Sagrada Familia (Kutsal Aile) Katedralidir.  Las Ramblas sokağı: Limandan sadece bir kilometre uzakta busokak için Barselona’nın kalbi denebilir. Bir çok müze, alışveriş mekanı,kafeler, restoranlar yani kısaca hem yeni yerler keşfedebileceğiniz, hemalışveriş yapabileceğiniz, hem de bir kahve molası verebileceğiniz çok güzelbir yer.  Barselona Limanı: Bu limana binlerce geminin uğraması nedeniile dünyaya açılan bir köprü gibi düşünülür. Dünyaya açılan bu köprünün hemenyanında bulunan, Christopher Columbus Heykeli'de tüm ihtişamı ile sizibeklemektedir.  ŞEHİR: SEVİLLA  Sevilla şehrinin en önemli özelliklerinde bir tanesi buşehrin tam anlamıyla bir eğlence şehri olmasıdır. Gualdaquiviri nehri üzerindekurulan köprüyü geçince Çingene mahallesine ulaşılıyor. Bu mahallede eğlencesokaklarda yaşanıyor. Gece hava kararmaya başladığında insanlar sokaklara çıkıpdans etmeye başlıyor. Burada gece hayatı oldukça hızlı, eğlenceli ve doğalolması nedeni ile İspanya’ya gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken şehirlerdenbir tanesidir.  Flamenko: İspanya’nın yöresel dansı; popüler halk müziği ileçingene ezgilerinin birleşmesinden ortaya çıkan bir müzik, güzel çingenekızlarının hoş kostümleri içinde ayaklarını hafifçe yere vurarak ve elhareketleriyle ortamı ısıtarak yaptıkları bir dans...  Boğa güreşi: M.S 16. yüzyılda Roma İmparatorluğundabaşlamıştır. İnanışlara göre matador, öldürdüğü boğanın kanı ile güçlenip,yeniden doğacağına inanılırdı. Şu anda böyle bir inanıştan ziyade, daha çokturistlerin eğlencesi ve kültürel bir faaliyet gibi gözükse de bir eğlenceuğruna hayvanların öldürülüyor olması da ayrı bir konu tabii ki! Kırmızıpelerini ile matadorların şovlarını görmek ve çiçek atmak isterseniz. Madrid’deboğa güreşleri "Las Ventas" arenasında yapılıyor. Bir kaç haftaönceden bilet almanız da yarar var!  İspanya'nın yemek kültürü Türk mutfağına çok benzemektedir.Tek fark, İspanyol’ların fazla yemek yemeye düşkün olmalarıdır. Günde iki defakahvaltı yapan İspanyollar, akşam yemeklerini ise saat 23:00 civarında yemeğitercih ediyorlar. Uykusuz gecelerin kenti, yakıştırmasını sonuna kadar savunmakiçin olsa gerek.  İspanyol yemekleri arasında en meşhurları;

  Paella; safranlı pilav ve/veya deniz mahsulleri, tavuk,sebze ve etle yapılan bir yemektir.

  Tortilla; bir türomlet. Genellikle patates ve yumurta ile yapılır.

  Tapas; sıcak veyasoğuk mezelerden oluşan aperatif yiyeceklere verilen addır.

  Flan; muhallebiye benzeyen fakat daha koyu bir kıvamındaolan bir tür tatlı.

  Rioja; İspanya’nın en meşhur kırmızı şarabı.

  Zarzuela; balık, midye ve karideslerden oluşan bir yemektir.  NE ALSAK?  İspanyada alışveriş için söylenmesi gereken ilk şey, hiçteyabancı olmadığımız ünlü markaların İspanya kökenli olmasıdır. Zara ve Burberrygibi markalarının ürünleri İspanya’da üretildiği için Avrupa’nın birçok yerinegöre daha uygun fiyata bulabilirsiniz. Avrupa’nın en büyük alışveriş zinciriolan "El Corte Ingles" mağazalarından alışveriş yapabilirsiniz.Madrid'de 500 yıllık bir geçmişi olan en ünlü alışveriş merkezi "ElRastro" ise antik eşyalardan giyeceğe, kitaptan cd'ye aklınıza gelen herşeyi bulabileceğiniz bir yerdir. Mayorkad’da ise dünyaca ünlü "majorikaincilerinin" imal edildiği fabrika bulunmaktadır. Ayrıca gelenekselmatador giysileri ve flemenko dansçılarının kostümleri size İspanya’yıhatırlatacak ve sevdikleriniz hoşuna gidecek çok güzel birer armağan olacaktır.

  İspanya’da gece hayatı çok eğlenceli geçer. Sabahın ilkışıklarına kadar eğlenebileceğiniz gece kulüplerinde her tarzdan müziğiduyabilirsiniz. Ama İspanyol müzikleri daha yoğunluktadır. Flemenko gibi birdans kültürleri olunca bu kültüre çok iyi sahip çıkmaya çalışan İspanyollar barve gece kulüplerinde de müziklerini yaşatıyorlar. Bazı gece kulüpleri özelgecelerde Flemenko danslarından oluşan şovlar düzenleyerek hem kulağa hem degöze hitap etmeyi başarıyorlar.  ŞEHİR İÇİ ULAŞIM  Madrid ve Barselona gibi gelişmiş şehirlerde metro ve yoğunbir otobüs sistemi ile ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Taksi seçeneğiiçin Türkiye’de olduğu gibi her yerde taksileri durdurabilirsiniz.  Adalarda ise Mayorka, Ibiza, Tenerife gibi metro olmadığıiçin belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Ayrıca adalarda da taksiseçeneğinizde mevcuttur.

  Gör: Madrid de bulunan müzeleri gör.

  Gez: Barselona Las Ramblas Sokağı’nı gez.

  Eğlen: Boğa güreşlerini seyrederken eğlen.

  Satın al: Matador kostümü satın al.

  Hayran kal: Flemenko yapan genç kızlara hayran kal.  İspanya hakkında "minik" bilgiler  *İspanyollar her yılın son 12 saniyesinin her birinde iyişans getirmesi için bir tek tane üzüm yiyorlar.

  *İspanyolca günümüzde en çok kullanılan ikinci dildir.

  *Telefon açmak içinotel yerine köşe başlarında bulabileceğiniz telefon kulübeleri tercihederseniz, çok daha uygun fiyat ödersiniz.

  *İspanyollar sabah kahvaltısında genellikle çikolatalıchurrus ya da patates ve yumurtayla yapılan bir tür poğaça yiyor.

  *Ayrıca tüm restoranlarda fiyatlar kapıda belirtilmiştir.

  *Solo (sade ekspresso) ve Cortado (sütlü ekspresso) en çoktüketilen kahvelerdir.

  *Antonio Banderas, Enrique Iglesias, Penelope Cruz gibi ünlüsanatçıların İspanyol olduğunu biliyor muydunuz 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş