Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

ıışık kirliliğiyle ilgili gazete haberleri arıyorum yardımcı olurmusunuz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Demokrasi ile ilgili gazete haberleri Saygı ile ilgili gazete haberleri kötü alışkanlıklar
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 17      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  ışık kirliliği ile ilgili gazete haberleri

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Işık kirliliği, yıldızları söndürüyor

  aa  TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Başuzmanı Dr. Tuncay Özışık, başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde giderek artan ışık kirliliğinin gökyüzünü kararttığına işaret ederek, "Çocuklar ve gençler, astronominin doğal laboratuvarı olan geceleri, gökyüzünün nasıl bir şey olduğunu bilmiyor." dedi.
  Özışık, ışık kirliliğinin, "yanlış yerde, yanlış zamanda, yanlış miktarda ve yanlış yönde ışık kullanılması olduğunu" belirterek, bunun en büyük nedeninin, alışılmış ışıklandırma yöntemlerinin hem çevresel hem de ekonomik zararlarının bilinmemesi olduğunu vurguladı. Işık kirliliği kaynaklarını, "yol, cadde ve sokak aydınlatmaları, park, bahçe ve spor alanları aydınlatmaları, turistik tesislerin ve binaların dış cephe aydınlatmaları, reklam panoları, güvenlik amaçlı aydınlatmalar ve evlerden taşan ışıklar" şeklinde sıralayan Özışık, "Işık üretilirken kömür, petrol ve su gibi doğal kaynaklar kullanıldığı için, boşa giden ışık doğal kaynakların da boşa harcanması demektir." diye konuştu.

  Özışık, ışık kirliğinin birçok olumsuz etkilerinin olduğuna dikkat çekerek, "Yanlış yönde aydınlatma sonucu gökyüzüne kaçan ışık dolayısıyla gece gökyüzünün parlaklığı artar. İnsanlar, şehirlerden gece gökyüzüne baktıklarında artık yıldız göremiyor. Oysa normal bir gecede herkesin bin adet yıldız sayabilmesi gerekir. Çocuklar ve gençler, yanlış aydınlatmanın sebep olduğu ışık kirliliği yüzünden geceleri gökyüzünün nasıl bir şey olduğunu bilmiyor." dedi.

  Tuncay Özışık, kötü aydınlatmanın devlet bütçesi ve gece gökyüzünü izlemek isteyenlerin yanı sıra doğal hayata da olumsuz yansımalarının olduğunu dile getirdi ve bunları şu sözlerle açıkladı: "Gece, gökyüzünü ve karanlığı kullanarak yaşamlarını düzenleyen birçok canlı, yeterince karanlık bir gökyüzü bulamamaktadır. Örneğin gece seyahat eden göçmen kuşlar için ışık kirliliği büyük bir tehlikedir. Kimi deniz hayvanlarının yuvalama alışkanlıkları da ışık kirliliği yüzünden tehlikededir."

  Tuncay Özışık, ışık kirliliğinin insan sağlığına da olumsuz etkileri olduğunu vurgulayarak, ışık kirliliğinin insan gözünün çok parlak ve zayıf ışık kaynaklarına ve karanlığa hızlı bir şekilde adapte olabilme yeteneğini körelttiğini söyledi. Işık kirliliğinin tüm dünya için önemli bir problem olduğunu ifade eden Özışık, bu konuda alınacak tedbirlerin hem göz sağlığının korunmasını, hem de enerji tasarrufu sağlayacağını kaydetti.

  zaman.com.tr 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Enerji tasarruflu ampuller kanser mi yapıyor

  A.A


  Enerji tasarrufu sağlayan ampullerin, gece kullanılması halinde meme kanseri riskini artırabildiği iddia edildi.

  Daily Telegraph gazetesindeki habere göre, İsrail'deki Hayfa Üniversitesinden biyoloji Profesörü Abraham Haim, mavimsi ışık yayan bu tür ampullerin vücudun melatonin hormonu üretimini bozduğunu ifade etti. Melatonin hormonunun bazı meme ve prostat kanseri türlerine karşı koruma sağladığı düşünülüyor.

  Söz konusu hormonun gece daha fazla salgılandığı ancak bu ampullerin gece yatak odasında yakıldığında hormon üretimini bastırdığı belirtildi. Gece vardiyasında çalışan kadınların meme kanserine daha fazla yakalandığını gösteren araştırmadan sonra, gece ışığa maruz kalmakla meme kanseri arasındaki muhtemel bağlantı 10 yıldan fazla süredir biliniyordu.

  Prof. Haim, ekibiyle yaptığı araştırmanın, gece yarısı yatak odalarında kullanılan ışığın seviyesiyle meme kanseri riski arasında daha güçlü bağlantı bulduğunu söyledi. Chronobiology International dergisinde yayınlanan araştırmada, gece lambası yanarken uyuyan kadınlarda meme kanseri görülme riskinin, karanlıkta uyuyanlara oranla yüzde 22 daha fazla olduğu belirtildi. Bilim adamları bunun bir nedeninin de insanların uyurken enerji tasarrufu sağlayan lambalar kullanmaları olduğunu kaydettiler.

  Mavimsi ışık insanı daha tetikte tutuyor

  Bilim insanları, mavimsi, kısa dalga uzunluğuna sahip ampullerin akşam iki saat kullanılmasının sarı ışık kullanılmasına oranla melatonin üretimini daha fazla bastırdığını belirleyen bir başka araştırmaya da atıf yaptılar. Mavimsi ışığın ayrıca insanı daha tetikte tuttuğu ve vücut ısısıyla kalp atışını artırdığına dikkat çekiliyor. Prof. Haim, bunun sebebinin tasarruflu ampullerin yaydığı ışığın gün ışığına daha fazla benzemesi olduğunu düşünüyor.

  Prof. Abraham Haim, kendisinin de evinde "ışık kirliliği"ne neden olmakla suçladığı tasarruflu ampul kullanmaya son verdiğini söyledi. Prof. Haim, insanların tasarruflu olduğu için evlerinde daha fazla ışık yaktıklarına da işaret etti.

  hurriyet.com.tr


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş