Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

anne baba ve büyüklere saygı ile ilgili ayetler Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın anne baba ve büyüklere saygısızlık ile ilgili ayetler anne baba ve büyüklere
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 30      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Anne Baba Ve Büyüklere Saygı İle İlgili Ayetler

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Anne Baba ve Büyüklere saygı ile ilgili ayetler


  وَقَضَىرَبُّكَأَلاَّتَعْبُدُواْإِلاَّإِيَّاهُوَبِا لْوَالِدَيْنِإِحْسَانًاإِمَّايَبْلُغَنَّعِندَكَالْ كِبَرَأَحَدُهُمَاأَوْكِلاَهُمَافَلاَتَقُللَّهُمَآأ ُفٍّوَلاَتَنْهَرْهُمَاوَقُللَّهُمَاقَوْلاًكَر ِيمًا

  “Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi ve ana-babaya iyi davranmanıza kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.” (İsra, 17/23)


  İslam dini büyüklerimize saygı göstermemizi ve onlara her konuda öncelik vermemizi emreder. Saygı göstermemiz gerekenlerin başında önce anne ve babamız gelmektedir Ayeti kerimeden de anlaşılacağı gibi anne ve babamızın yanımızda yaşlanmaları halinde her zamankinden daha fazla dikkat etmemiz emredilmiştir. Onlara tatlı ve güzel söz söylememiz gerekir. Milletimizin örf ve âdetinde büyüklere saygı, küçüklere merhamet vardır.

  يَاأَيُّهَاالَّذِينَآمَنُواقُواأَنفُسَكُمْوَأَهْلِ يكُمْنَارًاوَقُودُهَاالنَّاسُوَالْحِجَارَةُعَلَيْه َامَلَائِكَةٌغِلَاظٌشِدَادٌلَايَعْصُونَاللَّهَمَاأ َمَرَهُمْوَيَفْعَلُونَمَايُؤْمَرُونَ

  “- Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. O ateşin başında gayet katı, çetin, Allah’ın kendilerine verdiği emirlere karşı gelmeyen ve kendilerine emredilen şeyi mutlaka yapan melekler vardır”(Tahrîm, 66/6).


  Dünya hayatının süsü, evimizin neşesi ve göz aydınlığımız olan yavrularımız, en değerli ve önemli varlıklarımızdır. Onları kırmadan, azarlamadan, sevgi ve ilgiyle yaklaşmalıyız. Çocuklarımızı kendimizden, ailemizden uzaklaştırmamalı; cami ve cemaat sevgisiyle yetiştirmeli; Allah (c.c.) ve peygamber (sav) aşkıyla sulamalı; genç dimağlarına Allah ve peygamber sevgisini, İslam’ın ahlak anlayışını ve Allah’a ibadet aşkını aşılamalıyız. Hassas ruhlarını incitmeden, merhamet kanatlarımızı onların üstüne germeliyiz. Kötülere, kötülüklere ve zararlı alışkanlıklara karşı korumalıyız. Onların hem dünya hem de ahiret mutlulukları için çalışmalıyız. Allah'ın emir ve yasaklarına uygun bir hayat tarzı benimsemelerine yardım ederek, hayırlı birer evlat olarak yetiştirmeye çalışmalıyız.

  وَالْوَالِدَاتُ يُرْضِعْنَ أَوْلاَدَهُنَّ حَوْلَيْنِ كَامِلَيْن لِمَنْ أَرَادَ أَنْ يُتِمَّ الرَّضَاعَةَ...
  “Çocuğuna süt emzirme görevini tam olarak yapmak isteyenler için, Annelerin çocuklarını emzirme süresi, tam iki yıldır.” (bakara 2/233)
  Modern psikoloji, ebeveynin çocuğa sevgi ve şefkat gibi manevi ilgisinin en az maddi ilgi kadar önemli olduğunu, bu ilgiden yoksun kalan çocukların uyum probleminin bulunduğunu, suç işleme eğiliminin daha güçlü olduğunu göstermektedir. Ayrıca çocuğun anne sütüyle beslenmesi bedensel olduğu kadar ruh sağlığı bakımından da çok yararlı görülmektedir. Kur'an-ı Kerim’in yukarıdaki ayetinin anneye verdiği görev çocuğun beden ve ruh sağlığının dengeli olarak gelişimini gayet veciz olarak vurgulamaktadır. Kendisini iki yıl emziren anneye, sayısız sıkıntı ve meşakkatlere katlanan anne ve babaya karşı sevgi ve saygıyla muamele borcunu çocuklara ve gençlere hatırlatmaktadır.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. arif ş

  teşekür ederim çok yardımcı oldu


 5. RocKy

  Çok saolun fazlasıyla yardımcı oldunuz


 6. Kayıtsız Üye

  çok saolun çok yardımc oldunuz,


 7. beyzazehra

  ;)ben annemi ve babamı çok seviyorum onlar için canı bile veririm


 8. Kayıtsız Üye

  ben annemi ve babamı çok seviyorum onlar için canı bile veririm


 9. Misafir Üye

  çooooooooook teşşekür ederim ödevimi zor yetiştirdim


 10. Misafir Üye

  size katılıyorumBEN ANNEM VE BABAM İÇİN CANIMI VERİRİM HER İKİNİZİDE ÇOK SEVİYORUM ANNECİM VE BABACIM


 11. Misafir Üye

  aynen
  ülkem için ve ailem için canımı veririm


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş