Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

yüksek mahkemeler nelerdir ve görevleri ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın İllerde hangi tür mahkemeler bulunmaktadır? Bu mahkemelerin görevleri nelerdir ? illerdeki mahkemeler nedir, görevleri
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 30      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Exclamation Yüksek Mahkemeler Nelerdir Ve Görevleri

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Yüksek Mahkemeler Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay gibi mahkemelerdir.

  1. Anayasa Mahkemesi: Anayasa Mahkemesi, kanunların, kanun hükmünde kararnamelerin ve
  TBMM içtüzüğünün Anayasa'ya şekil ve esas bakımlarından uygunluğunu denetler. Anayasa değişikliklerini ise sadece şekil bakımından inceler ve denetler. Ayrıca Yüce Divan sıfatıyla gerektiğinde Cumhurbaşkanını, Bakanlar Kurulu üyelerini ve Yüksek Yargı organları üyelerini yargılar.

  2. Yargıtay: Adliye Mahkemelerince verilen ve kanunun başka bir adli yargı merciine bırakmadığı karar ve hükümlerin son inceleme merciidir. Kanunla gösterilen belli davalara da ilk ve son derece mahkemesi olarak bakar.

  3. Danıştay: İdari mahkemelerce verilen ve kanunun başka bir idari yargı merciine bırakmadığı karar ve hükümlerin son inceleme merciidir. Kanunda gösterilen belli davalara da ilk ve son derece mahkemesi olarak bakar.

  4. Askeri Yargıtay: Askeri Mahkemelerde verilen karar ve hükümlerin son inceleme merciidir. Ayrıca, asker kişilerin kanunla gösterilen belli davalarına ilk ve son derece mahkemesi olarak bakar.

  5. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi: Askeri olmayan makamlarca tesis edilmiş olsa bile, asker kişileri ilgilendiren ve askeri hizmete ilişkin idari işlem ve eylemlerden doğan uyuşmazlıkların yargı denetimini yapan ilk ve son derece mahkemesidir. Ancak askerlik yükümlülüğünden doğan uyuşmazlıklarda ilgilinin asker kişi olması şartı aranmaz.

  6. Uyuşmazlık Mahkemesi: Adli, idari ve askeri yargı mercileri arasındaki görev ve hüküm uyuşmazlıklarını kesin olarak çözümlemeye yetkilidir.

  7. Sayıştay: Genel ve katma bütçeli dairelerin bütün gelir ve giderleri ile mallarını TBMM adına denetlemek, sorumluların hesap ve işlemlerini kesin hükme bağlamak ve kanunla verilen inceleme, denetleme ve hükme bağlama işlerini yapmakla görevlidir.

  Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. misafir..

  çok iyi ibr site işime çok yaradı sayenizde ' _ ' amaktan kurtucagım sosyal dersinden iyiki yapmışsızın bu siteyi benim gibi herkezin işine yarar bence


 5. Kayıtsız Üye

  Çok teşekkürler çok işime yaradı inşallah hoca beğenir


 6. konuk

  çok ama çok teşekkür ederim çok işime yaradı . iyi ki varsınız


 7. Kayıtsız Üye

  çok teşekkür ederim beni çook sevindirdiniz


 8. Kayıtsız Üye

  teşekkürler..


 9. Fatma

  Allah yardım edenlerden razı olsun...


 10. Misafir Üye

  sayıştay bir yüksek mahkeme değildir. ama diğerleri yüksek mahkeme. yazdığınız tanımlar muhteşem olmuş teşekkürler.


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş