Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Bana çevremizde Anlatılan (söylenilen) Eserler Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Çevremizde Anadolu Uygarlıklarından Günümüze Kalan Eserler Kur'an-ı Kerimde Anlatılan Kıssaların Amacı Nedir Çevremizde İslam Medeniyetine
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Post çevremizde Anlatılan (söylenilen) Eserler

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Dünyanın önemli tarihi eserleri


  Dünyanın önemli tarihi eserleri

  Dünyadaki antik kalintilar

  İtalya'nın önde gelen gazetelerinden La Repubblica 19 Ağustos 2004 tarihinde yayınladığı Viaggi di Repubblica dergisinde "Dünyanın 100 önemli tarihi eseri S.O.S. veriyor" başlığını ana tema olarak ele almış. Çok iyi biliyoruz ki, "S.O.S." acil tehlike halinde verilen imdat sinyali anl***** geliyor.

  Viaggi di Repubblica dergisi bugün dünyada risk altında bulunan 100 tarihi eseri ve antik kalıntıları gündeme getiriyor. Derginin kapağında Selçuk'ta Efes Harabeleri'nde bulunan Celsus Kütüphanesi'nin fotoğrafı da yer alıyor.

  Ege'de Bulunanlar
  Bu tarihi eserler arasında yıkılanlar ve kaybolmaya yüz tutanlar da var. Ayrıca başka ülkelere kaçırılan tarihi eserler konusu da çok önemli. Ancak dergi bu sayısında onlardan söz etmiyor.

  Dünyada risk altında bulunan 100 önemli tarihi eserler arasında Türkiye'dekilerden de örnekler veriliyor. Selçuk'ta Efes Harabeleri, İzmir'de Kemeraltı Sinagogları, Ankara'da Augusto Tapınağı, İstanbul'da Küçük Ayasofya Camii ve Kariye Müzesi risk altında bulunan dünyanın önemli tarihi eserleri arasında gösteriliyor.

  Risk altında bulunan öteki ülkelerdeki tarihi eserler arasında Çin'de Çin Seddi, Mısır'da Tebe Tapınağı, Güney Afrika'da Namaqualand Ulusal Parkı, Suriye'de Bosra Antik Roma Şehri, Meksika'da Quetzcalcoati Tapınağı da var.

  Risk altında olduğu belirtilen dünyanın önemli tarihi eserlerinin bir kısmı Amerika, Japonya, İngiltere, Kanada, İtalya ve Avusturalya gibi ülkelerde de bulunuyor. Bu da gösteriyor ki tarihi eserlerin korunması konusu bugün dünyanın önemli bir sorunu haline gelmiş. Bu ortak sorunun çözümü için çaba harcamak gerekiyor.

  Bir ülkede bulunan tarihi eserler ve antik kalıntılar tüm dünya ülkelerine bilgi ve kültür kaynağı oluşturuyor. Tarihi eserleri bulunduğu ortamda, aslına yakın yenilme ve bakım işlemler ile dünyanın hizmetine sunmalıyız. Bu değerli kültür mirasından tüm dünya ülkelerinin yararlanabilmesi için uluslararası mali destek fonlarına ihtiyaç var. Uluslararası tarihi eser kaçakçılığını önlemek için de bu zorunlu.

  Turizm Potansiyeli

  Çevremizdeki tarihi eserleri değerli bir kültür mirası olarak görmek ve onlara sahip çıkmak zorundayız. Tarihi eserler aynı zamanda uluslararası turizmi ve ticaret hayatını canlandıran bir özelliğe sahip.

  Türkiye'nin sahip olduğu tarihi ve doğal varlıklar henüz dünya ülkelerine yeterince tanıtılmış değil. Türkiye tarihi ve doğal varlıklarını, uluslararası kriterlere uygun altyapı yatırımlarını da tamamlayarak, dünyaya tanıtmak zorunda.

  Yurtdışında dünyaca ün yapmış tarihi ve turistik yerleri gezip gördükçe başta Ege Bölgesi olmak üzere ülkemizdeki turizm potansiyelinin çok daha fazla olduğunu daha iyi anlıyoruz. Bu potansiyelin daha iyi değerlendirilmesini ve ekonomimize güç katmasını sağlamalıyız. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş