Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

meyve ve sebzelerin yetiştiği yerler neresidir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın meyve ve sebzelerin ingilizcesi meyve ve sebzelerin yoğun olarak yetiştiği yerler meyve ve sebzelerin
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 23      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  meyve ve sebzelerin yetiştiği yerler

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  YAŞ MEYVE SEBZE - TURUNÇGİL
  FRESH FRUIT AND VEGETABLES - CITRUS FRUIT
  Limon Enterdonat (Interdonato) Bu çeşit, dünyada en fazla Türkiye'de ve özellikle Doğu Akdeniz Bölgesinde üretilmektedir. Çok erkenci olan bu limon, Türkiye'nin İhracatında en büyük paya sahiptir. Meyvesi büyük, şekli uzun silindiriktir. En belirgin özelliği yana doğru yatık meme başı. Meyve kabuğu ince, düzgün, açık yeşil ve parlaktır. meyve eti yeşilimsi sarı. çekirdek sayısı azdır (6-7 tane) usare miktarı %31,39.

  Pazara sunum dönemi: Eylül-Aralık


  Portakal Washington Navel Akdeniz bölgesinde bilinen en eski portakal çeşididir. Sofralık portakallar içerisinde en çok talep gören çeşittir. Antalya'dan Hatay'a kadar bütün Akdeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir. Son zamanlarda Navel grubundan dikimi yapılmaktadır.
  Meyveleri büyük, yuvarlak oval arası, stil ucunda belirgin bir "göbek" mevcuttur. Meyve kabuğu koyu portakal rengi, hafif pürüzlüdür. kabuk kalınlığı 5-7 mm'dir ve kolay soyulur. Çekirdeksiz, kolayca dilimlenen meyve, tatlı fakat yeterli ekşilikte ve aromalı, lezzetli bir türdür. Orta erkenci bir çeşittir. Depolama ve taşımaya elverişlidir.


  İncir (Figs) Ülkemiz dünya incir üretimi ve ihracatında birinci ülke konumundadır. Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinin özellikle sahil kesimlerinin doğal bitkisi olan incir, Türkiye’de taze sofralık ve kurutmalık olarak yetiştirilmektedir. Ege Bölgesi’nde genelde kurutmalık çeşitler yetiştirilmekte olup Akdeniz ve Marmara bölgesinde sofralık taze tüketilen çeşitler üretilmektedir. Kurutmalık incirler, genelde beyaz ve sarı renkte olmasına karşın, taze sofralık incirler sarı, yeşilimsi, siyah ve mor renktedirler. Bunların içerisinde ihracata uygun çeşitler genelde mor ve siyah renkli incirler olup, en çok beğenileni Bursa yöresinde yetişen Bursa Siyahıdır. Bu yörenin ürünü tamamen ihraç edilmektedir. Dünyanın en kaliteli siyah inciri olan “Bursa Siyahı”, sahip olduğu olağanüstü tat, sert meyve yapısı, meyve iriliği, cazip şekli, harika renk ve uzun raf ömrü ile Avrupa ülkelerinde her yıl artan miktarlarda talep edilmektedir. Türkiye, dünyanın en büyük incir ihracatçısı konumundadır. Ürünün ihracata hazırlanması, ürün güvenliğini sağlamaya yönelik her türlü kalite sistemine sahip (HACCP, ISO 9002, BRC, ETI, EUREPGAP) özel sektör kuruluşları kanalı ile yapılmaktadır. Diğer meyve türleri ile karşılaştırıldığında “Bursa Siyahı” incir çeşidi üretim süreci özellikle ilaç kullanımını gerektirmeyen tarzda yapıldığı için bu bakımdan ürün güvenliği yüksek olan bir meyve türüdür. Ülkemiz ayrıca, kuru incir ihracatı bakımından da dünyanın en büyük ihracatçısı konumundadır. Bu alanda “Sarılop” incir çeşidi, dünya pazarında Smyrna (İzmir) adıyla tanınan son derece beğenilen lezzetli bir çeşidimizdir.
  Pazar sunum dönemi: Ağustos başı-Kasım başı.


  Kiraz (Cherries) Türkiye, dünyanın en büyük kiraz üreticisi konumundadır. Bir Türk çeşidi olan “Ziraat 0900” kirazı uzun depo ömrü, sert, aromatik ve sulu yapısı ile talebi yoğun olan bir kiraz çeşididir. Meyvenin sahip olduğu yüksek kalite, ülkenin doğal tarımsal kaynakları, sıcak ve kurak yaz ile soğuk kış mevsiminden ileri gelmektedir. Kiraz, tüm ülkede yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan bir meyve türüdür. Kiraz üretimi Türkiye’de Avrupa süpermarketlerince talep edilen HACCP; EUREPGAP standartlarının uygulandığı ilk tarımsal üretim faaliyetlerindendir. Bu üretim düzenine uygun yetiştiricilik ülke çapında bir artış trendi göstermektedir. İhracata yönelik ürün İzmir (Kemalpaşa) Mayıs ortalarından başlayıp (sapı kısa), Haziran Temmuz aylarında (Ziraat 0900) Napolyon (Afyon, Burdur, Isparta, Salihli) ile devam eder. Taze tüketimin yanında sanayide işlenerek pazarlanan Starks Gold 0900 üretimi artmaktadır.
  Pazara sunum dönemi:Mayıs ortası- Ağustos başı.  Üzüm (Grapes) Ülkemiz dünyanın 5. büyük üzüm üreticisidir. Üretilen üzümün yaklaşık 2/3’ü çekirdekli 1/3’ü ise çekirdeksiz üzümden oluşmaktadır. Bölgelerimize göre üretim incelendiğinde ise Ege Bölgesinde çekirdeksiz kuru üzüm, Marmara Bölgesinde sofralık ve şaraplık, Akdeniz Bölgsinde ilk turfanda, Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde şaraplık, şıralık, sofralık, çekirdekli kurutmalık üzüm yetiştiriciliği yönünden gelişme gösterdiği görülmektedir. Ülkemizde üretilen üzümlerin yaklaşık %30’u sofralık, %37’si kurutmalık, % 30’u pekmez, pestil, sucuk, şıra ve %3’de şaraplık olarak değerlendirilmektedir. Bugün Türkiye’de ihracata yönelik sofralık üzüm üretimi bakımından ilk sırayı “çekirdeksiz üzüm” almaktadır. Türkiye üzüm ihracatının % 95’ini sultani çekirdeksiz üzüm oluşturmaktadır. Ülkemizin hemen hemen bütün illerinde yetişen çekirdeksiz üzümü dış ticarette Ege Bölgesi illeri (Manisa, İzmir, Aydın) temsil eder. Sofralık yaş üzüm dış ticarette başta Almanya, Avusturalya, Hollanda olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Üzüm ihracatı; yaş üzümün üç ay muhafaza edilmesini sağlayan UVAS sisteminin gelişmesiyle daha da artmaktadır. Çekirdeksiz kuru üzüm olarak 21 ülkeye satılmaktadır. İhraç edilen üzümler çekirdekli veya çekirdeksiz olarak iki ana grupta toplanır. Bilinen yerli çeşitler: Tarsus beyazı, Antep karası, Yalova cinsi dışında son zamanlarda Red Globe, Sugarone-Black Pearl, Crimson gibi yeni plantasyonlar hızla artmaktadır.
  Pazara sunum dönemi: Haziran-Ekim
  .


  Şeftali (Peaches) Şeftali, Türkiye’nin her yerinde yetiştirilmekle beraber, üretimin yarısı Marmara bölgesinde yapılmaktadır. Akdeniz bölgesinde erkenci çeşitleri, Marmara ve Ege bölgesinde ise Geççi çeşitleri üretilmektedir. Dünya üretim ve ihracatında önemli bir yere sahiptir. Türkiye’de üretilen şeftali genellikle sarı etli çeşitleridir. (erkenci: Eralyred orta erkenci: Dixired, Cardinal, Red Globe geççi: J.H Haale, Cresthaven, Monroe, vs.). Yarma şeftalinin çekirdeği kolay ayrılan eti sıkı olan bir çeşittir. Meyveleri büyük, dış görünümü alımlı, eti sert, aroması yüksek ve hoş kokuludur. Taze tüketiminin yanı sıra, konserve ve meyve suyu için spesifik çeşitler üretilmektedir. Son yıllarda tüysüz oldukları için, nektarin çeşitlerinin üretiminde ve ihracatında bir artış gözlenmektedir. Pazara sunum dönemi: Mayıs-Eylül 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş