Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

çevre kirliliğinin çocuk lar üzerindeki etkileri Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Çevre Kirliliğinin İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir Ses Kirliliğinin Çevre Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir Çevre
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 13      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  çevre kirliliğinin çocuklar üzerindeki etkileri

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Çevre kirliliği çocukları tehdit ediyor

  Günümüz dünyasındaki teknolojik gelişmeler toplumun büyük kısmına sosyal ve ekonomik yararlar sağlayarak yaşantımızı oldukça kolaylaştırmıştır. Ancak teknolojik gelişmeler sonucunda ortaya çıkan önemli bir çevre sorunu elektromanyetik kirliliktir.Günlük yaşantımızda ne kadar sık ve uzun süreli kullandığımızın farkında bile olmadığımız elektronik cihazların tamamı elektromanyetik alan yaratmaktadır.Enerji nakil hatları ve trafo istasyonları,TV ve bilgisayar ekranları,radyo,TV ve telsiz verici istasyonlarının antenleri,radar sistemleri,uydu iletişim sistemleri,tedavide kullanılan tıbbi elektriksel cihazlar,mikrodalga fırınları,GSM haberleşme sistemi temel baz istasyonu ve cep telefonu anteni elektromanyetik dalga yayan sistem ve aletlerin bir kısmıdır. Manyetik alanlar bina,ağaç,perde gibi nesnelerle önlenemezler.

  Elektromanyetik alanların insan sağlığı üzerine olumsuz etkileri yapılan çalışmalarda ortaya çıkmakta ancak uzun dönem etkileri için çalışmalar sürmekte.Bu sürede kişilerin uymaya özen göstermesi gereken önlemleri burada vermeyi uygun görüyorum.

  1-Yeni binalar, çocuk yuvaları ve okullar yüksek gerilim hatlarından ve trafolardan en az 100 m. uzaklıkta inşa edilmelidir.

  2-Yüksek gerilim hatları yerleşim alanlarından uzakta inşa edilmeli,eğer yerleşim alanlarından geçmeleri zorunlu ise bu hatların yeraltından geçirilmesi sağlanmalıdır.

  3-Evlerin elektrik tesisatları gözden geçirilmeli, ev içinde manyetik maruziyetini minimalize edecek şekilde projelendirilmelidir.

  4-Televizyon ekranından en az 1 metre uzakta oturulmalı, çocukların TV yi uzaktan izlemeleri sağlanmalıdır.

  5-Düşük radyasyonlu bilgisayar ekranı kullanmaya özen göstermeli ya da ekran filtresi kullanılmalı,LCD ekranlar tercih edilmelidir.Tüm bunlar mümkün değilse bilgisayar ekranından en az 60 cm.uzakta oturulmalıdır.

  6-Çocukların oyun amaçlı bilgisayar kullanmaları yerine açık havada oyun oynamaları özendirilmelidir.

  7-Halojen ve floresan lambaları okuma lambası olarak kullanmamaya özen gösterilmelidir.

  8-Yatak odalarında TV ya da bilgisayar bulundurulmamalı,varsa kullanılmadığı zamanlarda fişten çekilmelidir.

  9-TV,çamaşır makinası,bilgisayar gibi aletlerin arkasında bulunan odada bu araçların hemen arkasında yatak,sürekli kullanılan koltuk bulundurulmamalıdır.

  10-Bu tür araç gereçlerin bulunduğu odalarda ve duvarların arkasında çocuk yatağı bulundurulmamalıdır.

  11-Elektrikli araçlar kullanılmadığı zaman kapatılmalı, stand by konumunda unutulmamalı ve hatta fişten çekilmelidir.

  12-Yatak odalarında geceleri uyku zamanında tüm elektrik akımını kesecek anahtarlar yerleştirilmelidir.

  13-Elektrikle çalışan radyolu saatler yatak başlarından en az 1m.uzağa yerleştirilmeli ya da pil ile çalışan alarmlı saatlerle değiştirilmelidir.

  14-Saç kurutma makineleri yüksek manyetik alan yayarlar.Yüksek manyetik alanların beyinden melatonin salınımını azalttığı gösterilmiştir. Bu nedenle sürekli kullanmak yerine aralıklı ve kısa süreli kullanmak tercih edilmelidir.

  15-Bebek telsizleri bebek yataklarından en az 1m.uzağa yerleştirilmelidir. Mümkünse bebek telsizleri ses kontrollü modda(sadece bebek ses çıkardığında çalışan mod) çalıştırılmalıdır.

  16-Kreş,çocuk yuvası,okullar ve çocuk hastanelerine cep telefonu baz istasyonu kurulmamalıdır.

  17-On altı yaşından küçük çocuklar mümkünse cep telefonu kullanmamalıdır. Çocuklar ve adolesanlar cep telefonunu sadece geçerli nedenleri varken kullanabilir. Bu görüşmeler kısa süreli (günde 10 dakikadan az)ve mümkünse hand free kitleri kullanılarak veya kulaklıkla kullanımı tercih edilmelidir.Görüşme öncesi cep telefonun kapsama alan gücü kontrol edilmelidir.SAR değeri 0.1 W/kg'dan düşük cep telefonları tercih edilmelidir.Cep telefonu kullanılmadığı zamanlarda mümkün olduğunca uzağa bırakılmalıdır.

  18-Dizüstü bilgisayarlar şarjlı kullanıldıklarında daha az elektromanyetik alan yaydıkları için bu konumda kullanılmalıdır.

  19-Evlerde kullanılan DECT telefonların baz istasyonları yatak odası dışına yerleştirilmelidir.Kablosuz modemler yatak odası dışına yerleştirilmelidir.

  Gelecek haftalarda Çevre ve Çocuk konusuna devam ederek çevredeki diğer etkenlerin çocuk sağlığına etkilerinden bahsedeceğim. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş