Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

edat la bağlacı birbirinden nasıl ayrırız Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın İle Kelimesi İle İlgili Edat Ve Bağlaç Cümlesi Edat nedir Edatlar Çeşitleri, Özellikleri ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 7      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Exclamation edat la bağlacı birbirinden nasıl ayrırız

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  edat la bağlacı birbirinden nasıl ayrırız
  edat tek basına anlamı olmayan kelimeler. yani kadar, ile gibi. bağlaç ise cümleleri veya aynı görevdeki sözcükleri birbirine bağlayarak aralarında anlam ilgisi kuran sözcüklere denir.

  edatlar cümleden çıkarıldığında cümlenin anlamı bozulur fakat bağlaçlar cümleden çıkarıldığında bozulmaz
  bağlaçlar;zaten var olan anlam ilgilerine dayanarak bağ kurar.
  edatlar;yeni bir anlam ilgisi kurar
  1. Edatlar cümlenin bir öğesi olurken, bağlaçlar bir öğe özelliği göstermez. (Öğe içinde yer alabilirler). Sabaha karşı eve gelmişlerdi. (Edat-Zarf Tümleci) / Kitapları ve defterleri çantasına koydu. (Nesne) (Ve bağlacı nesneleri birbirine bağlamıştır.)


  2. İle, yalnız, ancak gibi kelimeler hem edat hem bağlaç görevinde kullanılabilir. Cümle içindeki anlamı bu nedenle önemlidir. Ayrıca şu pratik yolla bu kelimelerin edat mı, bağlaç mı olduğunu anlayabiliriz:

  " İle yerine ve getirilebiliyorsa; ile bağlaçtır. Defter ile kalemi çantaya koydum. / Arkadaşları ile konuşmuyordu. (Birincisinde ve gelebildiği için bağlaç; ikincisinde ve kullanılamadığı için edattır.)

  " Yalnız, ancak kelimeleri yerine ama bağlacı getirilebiliyorsa, bu kelimeler bağlaçtır. Sadece kelimesi getirilebilirse bu kelimeler edat olur. Almak isterim ancak param kalmadı. / Bu işi ancak sen yapabilirsin.

  3. Edatlar cümleden atılamaz. Cümle anlamsızlaşır. Bağlaçlar cümleden çıkartılınca cümlenin anlamı daralsa da cümle anlamsızlaşmaz. Senin gibisini görmedim. / Senin görmedim. (Cümle anlamsızlaştı. Bu nedenle gibi edattır.) Koştum ama yetişemedim. / Koştum yetişemedim. (Cümle anlamını pek kaybetmedi. Bu nedenle ama bağlaçtır.) DİKKAT! Bu özellik her zaman için geçerli olmayabilir... 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş