Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

bilecik ilinin isminin efsanesi nedir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın denizlinin efsanesi, denizli ilinin efsanesi Bilecik Hakkında Bilgiler, Bilecik Coğrafyası, Bilecik Gezilecek Yerleri, Bilecik İlçeleri
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Smile bilecik ilinin isminin efsanesi nedir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Bilecik'te Efsane ve Anlatılar

  Osman Gazi’nin Rüyası

  “Bir rüyadan doğan Devlet: Osmanlılar” Osman Bey, sık sık Şeyh Edebalı’nın ziyaretine gider, öğütlerini dinlerdi. Misafir olarak kaldığı bir gecede gördüğü rüya şöyle idi: Şeyhin koynundan çıkan bir ay geldi kendi koynuna girdi. Göğsünden bir ağaç bitti. Öylesine büyük bir ağaç oldu ki dalları gökleri, kökleri tüm dünyayı sardı.

  Gölgesi bütün yeryüzünü tuttu. İnsanlar o ağacın gölgesinde toplandılar.Ulu dağlara ve dağların eteğinden çıkan çoşkun sulara hep o ağaç gölge etti.
  Osman Bey rüyasını Şeyh Edebalı’ya anlatır. Edebalı rüyayı şöyle yorumlar: “Oğul Osman , Padişahlık sana ve soyuna kutlu olsun, kızım senin helalin oldu.”

  Padişah ve Kız

  Zamanın birinde padişah ile iki veziri varmış. Gezerken pınarın başına gelmişler. Pınarın başında da bir kızcağız oturmuş gergef işlermiş Padişah, kızı pek beğenmiş. Bakalım demiş, güzel olduğu kadar akıllı mı?

  Kıza sormuş:
  -Yavrum, ne işlersin?
  -Gergef işliyorum efendim.
  -Baban ne iş yapar?
  -Azı çok yapmağa gitti.
  -Peki, annen?
  -Biri iki yapmaya gitti.
  -Hımım... Eviniz çok güzel yavrucuğum, ama, bacası yamuk?
  -Bacası yamuktur, ama, dumanı doğru üfler efendim.
  -Peki kızım! Sana iki kaz yollasam yolar mısın?
  -Hay hay efendim... Padişahı alır bir düşünce. Bu kızcağız pek akıllı, ama ne demek istedi?... Vezirlerini çağırır ve: - “Bunların cevaplarını öğreneceksiniz. Öğrenmezseniz sizin için hiç iyiolmaz!” der. Vezirler başlarlar kara kara düşünmeye... Sonunda:
  - “Aman ne düşünüyoruz, kıza soralım, bir kese altını alınca bülbül gibi öter” diyerek kıza giderler.
  - “Kızım şu soruların cevabını söyler misin bize?”
  - “Tabii, ama bir kese altın isterim.” Verirler bir kese altını... Kız konuşur:
  - “Babam rençberdir. Azı çok yapmaktan maksat bu. Annem ebedir; doğum yaptırır. Biri iki yapar. Padişah “eviniz güzel, ama, bacası yamuk” demekle “güzelsin, ama, gözlerin şaşı” demek istedi. Ben de “gözlerim şaşıdır, fakat, iyi görürüm” dedim. “İki kaz göndersem yolar mısın? diye sormuştu. Ben de “hay hay” dedim. İki kaz da sizsiniz; sizi yoldum. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş