Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Tarihimizi bilmenin ve araştırmanın önemi nedir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Evimizin Adresini Bilmenin Önemi Nedir tarihimizi bilmenin ve arastirmanin önemi tarihimizi bilmenin ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Tarihimizi bilmenin ve araştırmanın önemi nedir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Tarihimizi bilmenin ve araştırmanın önemi

  Bize tarihimiz doğru öğretiliyor mu? Bizim tarihimiz İlkokulda ayrı, lise de ayrı, üniversitede apayrı öğretiliyor. İlkokulda okuduğumuz tarihte bize doğru tarih yerine atalarımızdan nefret etmek için saçma sapan konular öğretildi.

  Bir tarihçi çıkmış Osmanlıyı yok sayıyor. Onları Türkiye Cumhuriyetinin devamı sayamayız diyor. İnsan geçmişini nasıl inkâr edebilir. Bu, 5 ile 15 yaş arasındaki yaşadığım yılları kabul etmiyorum demek gibi. Beğenmeye biliriz ama inkâr edemeyiz. Bir diğer tarihçi çıkmış Türklerin İslam’ı kabulünden önceki tarihi yok sayıyor. Buda mümkün değil. Bizim atalarımız İslam’ı kabul etmeden önce Türk değildi de İslam’ı kabul ettikten sonra mı Türk oldu diye sorarlar adama. Birileri Osmanlı Padişahlarının hepsi kötü idi diyor. Diğeri hepsi değil de bazıları kötü idi diyor. İnsanlar tarihini inkâr etmeden atalarının yaptıkları iyi olayları takdir edip kötü olayları da eleştirebilmelidir. İnkâra kaçmadan. Zaten Avrupalılar Müslüman deyince Türkleri, Türk deyince de Müslüman’ı hatırlıyorlar.

  Tarih yazmak ayrı iş, tarih yapmak ayrı iştir. Tarihçilerimizin bazıları tarihi yazmayı değil yapanlara kalemleri ile müdahale etmeyi seviyorlar.

  Tarih ve Milliyetçilik şuuru içinde aile terbiyesi almamış, bu şuur içinde yetişmemiş insanların tarih yazması böyle oluyor herhalde.

  Osmanlı Padişahları İmparatorluk Bölünmesin diye tahta miras olabilecek akraba ve kardeşlerini öldürtmüşlerdir. Bu tarihi bir gerçektir, bu konuyu bugünkü şartlarla düşünerek yorum yapmak yanlış olur. Şu Padişah haklı yere kardeşlerini öldürttü diğeri ise akraba ve kardeşlerini öldürtmekte haksızdı diyemezsiniz. Çünkü ortada bir gerçek var o gerçekte bu işi genelde hepsinin yapmış olması.

  Sonuç olarak şu çıkıyor ortaya. Biz tarihimizi kendi gayretlerimizle doğru olarak öğrenip, çocuklarımıza da bizim öğreteceğimiz gerçeği ortaya çıkıyor.

  Konumuzu Atatürk’ün bir sözü ile bitirelim. “ Büyük devletler kuran ecdadımız, büyük ve şumullü medeniyetlere de sahip olmuştur. Bunu aramak, tetkik etmek, Türklüğe ve cihana bildirmek bizler için bir borçtur”.( M. Kemal Atatürk )

  Alıntı
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Tarihin önemi nedir


  Tarihin önemini vurgulamak için söylenmiş sözler vardır.
  *Tarih yazmak, yapmak kadar önemlidir.
  *Geçmişini bilmeyen geleceğini tayin edemez.
  *Tarihini bilmeyen millet yok olmaya mahkumdur

  Tarihin tanımı:
  Toplumları, milletleri, kuruluşları etkileyen hareketlerden doğan, olayları zaman ve yer göstererek anlatan, bu olaylar arasındaki ilişkileri, daha önceki ve sonraki olaylarla bağlantılarını, karşılıklı etkilenmeleri, her milletin kurduğu medeniyetleri, kendi iç sorunlarını inceleyen bilim.

  hatırlama refleksi insanı tehlikelerden koruduğu gibi gelişmesinide sağlayan bir yetenektir. eğer hatırlama yeteneğimiz olmasaydı dün sokakta takılıp düştüğümüz kasise bugünde takılıp düşerdik. hatırla eylemi sayesinde bu riskten kurtuluruz. ya da yaşadıklarımızı hatırlayamasaydık her an öğrendiğimiz şeyleri unutur ve tekrar öğrenmek için zaman harcardık. böylece hiçbir zaman kişisel olarak gelişemezdik.

  tarih ise toplumların ve insanlığın hatıra defteridir. insanoğlunun bıraktığı her iz bir sonraki kuşağın yolunu aydınlatır. yeni kuşağın yapması gereken sadece bu izleri doğru yorumlamaktır. böylece öncekilerin yaşadıklarını tekrar yaşamak zorunda kalmadan yaşam standardını daha ileri götürebilirler. ancak işte bu noktada tarihin yani hatırlamanın önemini anlayamamış toplumlar tarihi doğru yorumlamaya çalışmadan sadece günlük seyrin rüzgarına göre hareket ederek daha önce yapılmş bir hatayı tekrar yaşayabilirler. böylece hem kendilerine hem sonraki nesillere zaman kaybı ve acı yaşatırlar. bu anlamda tarih bir tecrübedir.

  tarihi yazıtları ve izleri çok olan toplum güçlü bir toplumdur. bu yazıtlardan ve izlerden en iyi şekilde yararlanan toplum medeni bir toplumdur.

  insan bir engelle karşılaştığında geriye doğru giderek hız, güç ve açı kazanarak koşar ve atlayarak engeli geçer. tarihte toplumların önüne çıkan engelleri aşabilmesi için geriye yani tarihine dönmesi ve oradan güç ve hız alarak önündeki engeli kolayça aşmasını sağlaması bakımından önemlidir.

  Mehmet DAĞDELEN


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş