Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Dengeli ve Sağlık lı beslenme ile ilgili hikaye öykü yazarmısınız lütfen Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Dengeli ve düzenli beslenme ile ilgili Hikaye, Dengeli ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 60      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Dengeli ve Sağlıklı beslenme ile ilgili hikaye öykü

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Dengeli ve düzenli beslenme ile ilgili Hikaye

  Dengeli Ve Sağlıklı Beslenme Ile Ilgili Hikaye

  Elif, UFUK İLKÖĞRETİM Okulu’nda öğrencidir. Sabahları kahvaltı yapmadan okula gider. Bu konuda annesi ile sürekli tartışma yaşamaktadır. Elif Annesinin hazırladığı beslenme çantasını okula götürür ama hiç açmadan eve getirirdi. Elif kantinden sürekli asitli içecekler, cips, çikolata, dondurma ve boyalı değişik şekerlemeler alırdı. Arkadaşları da beslenmesini tüketirken Elif kantinden aldığı bu tür yiyeceklerle karnını doyururdu. Öğretmeninin ve ailesinin uyarılarını dikkate almayan Elif öğlen ve akşam yemeklerinde de “patates kızartması, makarna vb” tek tip beslenirdi.

  Elif zaman zaman karnının ağrıdığından, midesinin bulandığından ve halsiz olduğundan şikâyet ederdi. Bir sabah uyandığında kendini kötü hissettiğini söyledi. Annesi de onu doktora götürdü. Doktor Elif’i muayene ederken önce şikâyetlerini sordu. Elif karnının ağrıdığını, midesinin bulandığını ve halsiz olduğunu söyledi. Doktor Elif’in beslenme alışkanlığı ile ilgili hem Elif’den hem de annesinden bilgi aldı. Doktor bu görüşmeden sonra bazı tahliller yapılmasını istedi. Yapılan tahlillerin sonucunda Elif’in sağlıklı beslenmediği için kansız olduğunu, vitamin eksikliği olduğunu vücudunun direncinin düştüğünü ve vücudunun mikroplarla savaşacak gücünün olmadığını söyledi.

  Doktor Elif’e iyileşmesi için bazı ilaçlar verdi. Ama bu ilaçların sağlığına kavuşmak için yeterli olmayacağını anlattı. Sağlıklı olabilmek için sebze, meyve, et, süt, yoğurt, yumurta vb. vücudun ihtiyacı olan yiyeceklerden yemesi gerektiğini söyledi.

  Elif evde bir kaç gün dinlendikten ve doktorun söyledikleri yiyeceklerden yemeye başladıktan sonra kendini daha iyi hissetti. Okulunu ve arkadaşlarını özlemişti. İyileştiğinde koşa koşa okula gitti ve arkadaşlarına doktor amcasının söylediklerini anlattı. O günden sonra Elif sağlıklı olabilmek için beslenmesine dikkat etti. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  Bana diş sağlığı ile ilgili öyküler lazım bu konuda bildiğiniz öykü varsa yazarsanız sevinirim...Acil


 5. Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bana diş sağlığı ile ilgili öyküler lazım bu konuda bildiğiniz öykü varsa yazarsanız sevinirim...Acil
  Diş sağlığı ile ilgili öykü

  Fatma çok haylaz bir çocuktur. Kendi vücudu dikkate almaz ilgilenmez. Hele ki dişlerine hiç bakmayan bir çocuktur. İşte dişine bakmadığı için yakınan diş ve diş macunun dinliyoruz.
  Diş fırçası
  - offf offf sıkıntıdan patlamak üzereyim.
  Diş macunu:
  — neden arkadaşım bu kadar üzgünsün canını sıkan nedir ben bak mutluyum.
  Diş fırçası:
  — bu evin yaramaz çocuğu beni hiç kullanmıyor. O yüzden mikroplar üzerime yerleşti bak nasılda gülüyorlar. Dişlerini de çıkarmışlar artık onlardan kurtuluşum yok.bir işe yaramadan burada kalmaktan sıkıldım. Her yerim toz içinde kaldı bak.
  Diş macunu:
  - Evet, gördüm senin için çok üzüldüm. Ama elimden bir şey gelmez ki beni de hiç kullanmıyor.
  Diş fırçası:
  — Senin için sorun yok hiç değilse tüpün var korunabiliyorsun mikroplardan ya bana bak mikrop yuvası oldum. Fatma bana hiç bakmıyor alındığımdan beri buradayım, bir işe yaramamdım. Aslında benim görevim çok güzel insanların dişerinin sağlıklı olmasını sağlıyorum senin yardımınla ama beni kullanmadıklarında bir şey yapamıyorum.
  Diş macunu:

  — Öyle söyleme bak bende tüpün içindeyim korunuyorum ama bayatlama riskim var. Bayatlayınca da görevimi yerine getiremiyorum.
  Diş fırçası:
  - aaa ben bunu bilmiyordum bayatlayınca ne oluyor ki?
  Diş macunu:
  Bayat olunca dişleri koruyamıyorum ve dişlere zarar verebiliyorum.
  Diş fırçası:
  - Gerçekten çok şaşırdım. Peki, bu son kullanma tarihi ne demek arkadaşım ben onu bilmiyorum. Bana anlatır mısın?
  Diş macunu:
  - Tabii ki anlatırım son kullanma tarihi demek ne kadar zamanla kullanabileceğimizi insanlara gösteren tarih demek zamanımız geçtiğinde insanlara zarar verebiliyoruz. Eskiyoruz çünkü
  - aaa ben bunları bilmiyordum teşekkür ederim arkadaşım.
  - Fatma bizi hiç görmüyor hal bu ki ne kadar renkliyiz güzeliz değil mi?
  - Evet, haklısın arkadaşım ama elimizden bir şey gelmiyor annesi de bunun farkında onun sözünü de hiç dinlemiyor.

  Diş macunu:
  Aslında dişlerde çok üzgünler bu duruma geçen yüzünü yıkarken gördüm dişleri çok mutsuzlardı.
  Diş fırçası:
  - Hımım neden ki?
  - Fatma çikolata çok yiyormuş ve kolayında çok içiyormuş sonrada öylece bırakıyormuş bunlar dişlere yapışıyormuş. Dişler bundan dolayı sararmışlar solmuşlar.
  Diş fırçası:
  - Annesi çok uyarıyor ben duymuştum ama hiç dinlemiyordu Fatma akıllı çocuklar annelerinin sözünü dinlerler değil mi arkadaşım?
  - Evet, arkadaşım bizler dinliyoruz.
  Diş fırçası:
  Artık istese de beni kullanamaz çünkü mikroplar bana yuva yaptılar. Benim gibi yeni temiz arkadaş almaları lazım.
  Diş macunu:
  - Beni kullanabilir daha zamanım var ama bu gidişle Fatma beni de kullanamayacak.
  Bu sırada Fatma ağlayarak içeri girer.
  - Anneanneciğim nerdesin dişlerim çok ağrıyor. Baksana hepside çürümüş artık hem de hiç sağlam değiller. Çürümüş dişlerim artık güzel olmayacak mı? Anne der çıkar.
  Diş macunu:
  - bak gördün mü arkadaşım artık dişler dayanamamış çürümeye başlamışlar.
  Diş fırçası:
  — Evet, çok üzüldüm çok da sızı yapıyor herhalde baksana Fatma nasıl da ağlıyordu.
  Ama çocuklar dişlerini düzenli olarak yemeklerden sonra fırçalamalılar ki dişleri böyle çürümesin ve ağrı yapmasın. Fatma da bundan sonra artık fırçalayacaktır. Değil mi?
  Diş fırçası:
  - Evet, bence de yoksa tüm dişleri çürür ve dişsiz kalır. Akılı çocuklar dişlerini yemekten sonra fırçalarlar. Değil mi çocuklar. Bak bak hepsinin dişeri ne çocuklar dişlerinizi gösterebilir misiniz.? Bak arkadaşım hepside fırçalıyorlar herhalde fırçalamasalardı bundan sonra fırçalayacaklar değil mi çocuklar. Yoksa sizde Fatma gibi dişlerinizi kaybedebilirsiniz.


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş