Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

televizyonun gelişim dönemleri Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Kurbağanın Gelişim Dönemleri Bireyin Gelişim Dönemleri Nelerdir Kişisel Gelişim ve Biz Nedir Kişisel Gelişim ve Biz Hakkında

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Televizyonun gelişim dönemleri

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  televizyonun gelişim dönemleri

  Cinsel aktivitenin erken yaşlarda başlaması istenmeyen hamilelikleri, cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve diğer olumsuz sosyal ve psikolojik sonuçları beraberinde getiriyor.

  Belçika´da yapılan bir araştırma televizyonun on iki yaş gibi oldukça erken yaştaki çocukların dahi cinsel sağlığı üzerinde son derece olumsuz etkilerinin olabileceğini ortaya koydu.

  Child: Care, Health & Development dergisi Temmuz 2005 sayısında yayınlanan araştırmada çok fazla televizyon izleyen 12 ve 15 yaşındaki çocukların akranlarının cinsel deneyimlerini gerçeğinden çok daha fazla olarak algıladıklarını gösterdi.

  Araştırmacılar ergenlerin davranışlarının akranlarının davranışları konusundaki algılamalarından etkilendiğini gösteren daha önce yapılmış çalışmaları da incelediler. Bu çalışmalarda da, örneğin arkadaşlarının çoğunun cinsel ilişki deneyimini yaşamış olduğuna inanan bir ergenin cinsel aktiviteye başlama eğiliminin yükseldiği belirlenmişti.

  Televizyon da ergenin cinsel aktivite konusundaki inançlarını etkileyebiliyor. Televizyon yayınlarının içeriğine ilişkin olarak yapılan araştırmalar, bir saat içerisinde cinsel ilişki konusuna ortalama 20 kez atıfta bulunan programların gençler tarafından en fazla tercih edilen programlar olduğunu göstermiştir.

  Başka araştırmalar da televizyonun cinsel hareketleri verme biçiminin, bu hareketlerin gerçek yaşamda olduğundan çok daha yaygın olduğu zannını yarattığını ve gerçek yaşamdaki cinsel aktivite sıklığının çok fazla olduğunun düşünülmesine neden olduğunu ortaya koymuştur.

  Belçika´da yapılan araştırmada 12 ve 15 yaşlarında 2127 katılımcıya haftada kaç saat televizyon izledikleri; dört cinsel aktivitenin akranları arasındaki yaygınlık derecesi konusundaki düşünceleri; yanaktan öpüşme ile cinsel ilişki arasında yer alan 11 cinsel eylemden hangilerini gerçekleştirdikleri sorulmuş ve pubertal gelişimleri konusunda da bilgi toplanmıştır.

  Cinsel deneyim ve TV izleme süresi akranların cinsel davranışı konusundaki algılamaları etkiliyor

  Her iki yaş grubunda da günde ortalama üç saatten biraz daha fazla süre ile televizyon izlendiği saptanmıştır. Gerek 12 gerekse 15 yaş grubunda yer alan ve cinsel deneyime sahip olan çocuklar akranlarının cinsel deneyimlerini önemli ölçüde yüksek olarak değerlendirmişlerdir.

  15 yaş grubunda televizyon izleme süresi ile akranların cinsel aktivite sıklığı konusundaki inançlar arasında dolaysız bir ilişki saptanmıştır: Gençler, televizyon izleme süresi arttıkça akranların cinsel aktivite yelpazesi ve sıklığı konusunda o kadar yüksek tahminlerde bulunmuşlardır.

  Araştırmayı yapan uzmanlar araştırma sonuçlarına dayanarak televizyon izleme ve cinsel beklentiler arasındaki bağlantı konusunda kesin bir çıkarım yapmanın mümkün olmadığını ancak bu sonuçların oldukça anlamlı olduğunu vurguluyorlar. Uzmanlar çocuk ve gençlerin riskli davranışlara başvurmalarında, akran davranışları konusundaki, çoğunlukla da yanlış olan tahmin ve inançlarının etkili olduğunun uzun süreden beri bilindiğini vurguluyorlar.

  Bu araştırma, yeni araştırmalarla televizyonda verilen mesajlardan etkilenme olasılığı en yüksek olan alt grupların belirlenebileceğini de ortaya koyuyor. Uzmanlar, akran davranışları konusundaki algılamaların nasıl oluştuğunun ve akran davranışları ile ilgili algılamalardan etkilenme konusunda en fazla risk altında bulunan genç ergenlerin özelliklerinin belirlenmesine yönelik yeni araştırmaların yapılması gerektiğini de vurguluyorlar.

  Anne-babalara tavsiyeler

  Televizyonun ergen çocuğunuz üzerindeki etkilerini dengelemek amacıyla:

  Ergen çocuğunuzun akran grubu arasında popüler olan programları öğrenin.

  Belirgin biçimde yetişkinlere yönelik içeriği olan programlara erişimini kısıtlamayı düşünün.

  Ergen çocuğunuzun izlediği programları takip edin ve bu programları onunla birlikte izleyin. En önemlisi de bu programlarda betimlenen cinsel davranışlar hakkında konuşun. Çocuğunuz bu davranışların akranlarının cinsel davranışlarını doğru olarak yansıttığına inanıyor mu? Televizyon programlarını, çocuğunuzun akranlarının cinsel davranışları konusundaki algılamalarını ve **** konusundaki düşüncelerini anlamak ve aile olarak kendi değerlerinizi anlatmak için kullanın. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş