Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Norveç ülkesi Insanlarının Giyinmeleri Ili Iligili Bilgi Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Laiklik İlkesi Nedir Kısa Bilgi Sizce Ülkemiz Bir Tarım Ülkesi Mi Yoksa Bir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Norveç ülkesi İnsanlarının Giyinmeleri İli İligili Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  norveç mutfağı genel olarak balıklı yemeklerden oluşur. balığı balla yemek gibi
  bizim pek alışık olmadığımız bir yemek kültürü gelişmiştir. ülkenin kuzeyinde aylarca gece ve
  aylarca gündüz yaşanır. gece yarısı güneşi altında çeşitli etkinlikler falan yaparlar. ülke
  coğrafyasının büyük bölümü ormandır geri kalan bölgeler ise, ya tarım, ya da yerleşme alanıdır.
  o derece yeşil bir ülkedir norveç. petrol üretiminde dünyanın başı çeken ülkelerinden birisi
  olması nedeniyle refah düzeyi çok yüksektir.


  Her yıl dünyada yaşanacak en iyi ülkeler listesi yayımlayan Birleşmiş Milletler, beşinci kez Norveç'i birinciliğe seçti. BM listesinde bu ülkeyi İzlanda ve Avustralya izliyor.

  Örgütün her yıl yayımladığı İnsan Kalkınma Endeksi'nde ülkeler refah, eğitim düzeyi ve ortalama insan ömrüne göre sıralanıyor.

  Dört buçuk milyon nüfuslu Norveç'te yaşam standartlarının iyi olmasının başlıca sebebi, giderek büyüyen petrol zenginliği. Norveç petrol geliriyle dünyanın en cömert refah devletlerinden birini finanse ediyor. Petrol gelirinden gelecek kuşaklara pay ayıran bir fon ise 190 milyar dolara ulaşmış durumda.

  Resmi dil Norveççe
  Başkent Oslo
  En büyük kent Oslo
  Siyasi sistem Anayasal Monarşi
  Kral V. Harald
  Başbakan Jens Stoltenberg
  Yüzölçümü
  - Toplam
  - Su %'si Ülkeler arasında 68'inci2
  324220 km²
  %60
  Nüfus
  - Toplam (?)
  - Nüfus yoğunluğu Ülkeler arasında 114'üncü
  4.641.500 (Şubat 2006 tahmini)
  14/km²
  Para birimi Norveç Kronu (NOK)
  Saat dilimi
  - Yaz Saati UTC+1
  UTC+2
  Ulusal marş Ja vi elsker dette landet
  İnternet alan adı .no 3
  Uluslararası telefon kodu 47

  Norveç resmi adıyla Norveç Krallığı (Norveççe: Kongeriket Norge Kongeriket Noreg). Kuzey Avrupa'da bulunan İskandinav Yarımadası'nın batısında bir ülke. Finlandiya İsveç ve Rusya Federasyonu ile komşu olan ülkenin batıda Atlas Okyanusu'nun bir kolu olan Norveç Denizi'ne kıyısı vardır. Kıyıları binlerce fiyordla çizilmektedir.

  Anayasal monarşi ile yönetilen ülkenin başkenti Oslo'dur. 324220 km² alana yayılan Norveç'in Finlandiya ile 729 İsveç ile 1.619 Rusya ile 167 kilometre sınırı vardır ve 21.925 kilometrelik çok uzun bir sahil şeridi vardır.

  Norveç; İsviçre ile birlikte Avrupa'nın en gelişmiş ülkesidir. Birleşmiş Milletler kaynaklarına göre yaşam standartlarının zirvede olduğu ülkedir. Diğer yandan suç oranının en düşük olduğu ülkedir. Ülkede yılda bazen bir veya iki cinayet olduğu görülmektedir. Buna karşın ülke intihar oranlarında Avrupa oranlarının üstündedir. Öte yandan sosyal devlet anlayışının tavan yaptığı ülkedir bireye değer verilir. Sosyal güvenlik sistemi çok gelişmiştir.

  Norveç Avrupa ortalamasının üstünde yaşam standartına ve ekonomik gelişmişliğe sahip olduğu için Avrupa Birliği'ne girmek istememektedir. Zira ülke kıyılarındaki petrol rezervlerinin zenginliği ve dünya ve Avrupa balıkçılık sektörünü elinde bulundurması ile tanınmaktadır. Avrupa Birliği'ne olumsuz yaklaşmalarının bir nedeni de balıkçılık sektörünü olumsuz etkileyeceği yönündeki çekinceleridir. Öte yandan; Norveç İsviçre İzlanda ve Lihtenştayn ile birlikte EFTA (Avrupa Serbest Dolaşım Örgütü) üyesidir ve bu örgütü terk edip AB'ye geçmeyi istememektedir.

  Avrupa Birliği'nin ısrarları işe yaramamaktadır. Zira ülkede iki kere referandum yapılmış ikisinde de Avrupa Birliği'ne red çıkmıştır. Bugünlerde yapılan anketlerde AB'yi isteyenlerin oranı %40 civarındadır.

  Norveç ayrıca bir NATO ülkesidir. Kuzey kutbunda Rusya ile ABD arasında dengeleyici role sahiptir.

  Norveçin en önemli sorunu azalan ve yaşlanan nüfus sorunudur ülkede yaşayan insanların sayısı beş milyon civarındadır ve işgücü eksikliği çekmektedir.

  Öte yandan Avrupa'nın en pahalı ülkesidir.

  Norveç tarihi

  8.-11. yüzyıl arasında Norveç'te Vikingler olarak bilinen bir kavim hüküm sürmüştür. Savaşçı bir ulus olarak tanınan Vikingler batıda Britanya İzlanda Grönland ve hatta Kuzey Amerika'ya kadar ulaşarak sömürgeler kurdular. 1000 yılı civarında Hristiyan misyonerler Norveç'te Hristiyanlığı yaymaya başladılar. Norveç kralı I. Haakon Hristiyanlığı kabul etti. 1030 yılında Danimarkalılar Norveç'i ellerine geçirdiler. Norveç Danimarka kralı Knud'un kurduğu Kuzey Denizi İmparatorluğu'nun bir parçası haline geldi.

  Norveç'i ilk defa tek bir bayrak altında toplayan Sarışın Harald.1363 yılında Norveç kralı VI. Håkon Danimarka kralı IV. Valdemar'ın kızı I. Margrete'le evlenerek iki ülkeyi bir bayrak altında birleştirdi. Ayrıca Håkon İsveç kraliyet ailesiyle de akrabaydı. Çiftin evliliğinden doğan Olaf'ın 1387 yılında erken yaşta ölmesi üzerine tahta I. Margrete tahta çıktı (1387-1412). Margrete'in yönetimi altında 1397 yılında İsveç Norveç Danimarka ve sömürgeleri (Faroe Adaları İzlanda Grönland ve Finlandiya) birleşerek Kalmar Birliği adı altında büyük bir İskandinav İmparatorluğu haline geldiler.

  1521 yılında İsveç Kalmar Birliği'nden ayrıldı. Bu arada İskandinav ülkeleri Martin Luther tarafından Almanya'da başlatılan Protestan Reformu ile sarsıldı. Danimarka ve Norveç 1821 yılına kadar Danimarka-Norveç adı altında birlikte hareket etmeye devam ettiler. Kralları tekti ama yasaları devlet kurumları ve orduları ayrı ayrı gelişmeye devam etti. 19. yüzyılın başlarında Norveç Napolyon Savaşları'yla temelinden sarsıldı. Fransa savaşı kaybedince Danimarka 1814 yılında imzaladığı Kiel Antlaşması uyarınca savaşı kazanan tarafın üyesi olan İsveç'e Norveç'i bırakmak zorunda kaldı. Norveçliler İsveç yönetiminden memnun kalmadılar. Ayaklanmalar baş gösterdi. Nihayet 1905 tarihinde İsveç Norveç'in bağımsızlığını tanıdı. Danimarka prensi VII. Haakon Norveç kralı ilan edildi.

  Norveç I. Dünya Savaşı'nda tarafsız kaldı. II. Dünya Savaşı'nda da tarafsız kalma niyetinde olmasına rağmen 9 Nisan 1940 tarihinde Nazi Almanyası tarafından işgal edildi. 8 Mayıs 1945 tarihinde Almanya'nın teslim olmasına kadar Norveç işgal altında kaldı. 1949 yılında Norveç NATO'ya üye oldu. 1960'ların sonlarında Norveç sularında keşfedilen petrol ve doğal gaz Norveç'e büyük bir refah kazandırdı. 1972 ve 1994'de yapılan referandumlarda Norveç halkı Avrupa Birliği'ne üyeliği reddetti. Norveç Avrupa Birliği ile olan ilişkilerini üyesi bulunduğu EFTA kurumu aracılığıyla sürdürmektedir. Günümüzde Norveç Birleşmiş Milletler raporlarına göre yaşam standartları bakımından dünyanın en ileri ülkelerinden biridir.

  Coğrafya

  Norveç Kuzey Avrupa'nın en kuzey kısmını oluşturan İskandinav Yarımadası'nın en kuzey ülkesidir. Komşuları; doğu ve kuzeydoğuda İsveç kuzeydoğuda Finlandiya ve Rusya Federasyonu olan ülkenin batıda Norveç Denizi dolayısı ile Atlas Okyanusu'na kıyısı vardır.


  İklim

  Bölgede kıyı boyunca ılıman iklim görülür. Kuzey Atlas akımının etkisiyle sıcaklık değişiklikleri ortaya çıkar. Arazi buzulludur. Çoğunlukla yüksek platolar ve dik dağların arasında verimli vadiler yer alır. Ovalar küçük ve dağınıktır. Kıyıda derinliklerden başlayan fiyortlar yer alır. Kuzeyde arktik tundra bölgesi vardır. Doğal afetlerden en sık görülenler de heyelan ve çığdır.

  Deniz seviyesinden en yüksek noktası 2.469 metrelik rakımıyla Galdhøpiggen'dir.

  Nüfus

  Norveç halkının genel özelliği iklimden ve ekonomik rahatlıktan kaynaklanan rahatlıkları ve sakinlikleridir. Bireysel yaşam ön plandadır. Ülkede İngilizce anadil kadar etkilidir.

  Nüfus: 4.641.500 (Şubat 2006 tahmini)
  Nüfus artış oranı: %0.49 (2001 verileri)
  Mülteci oranı: 2.11 mülteci/1000 nüfus (2001 tahmini)
  Bebek ölüm oranı: 3.94 ölüm/1000 doğan bebek (2001 tahmini)
  Ortalama hayat süresi:
  Toplam nüfus: 78.79 yıl
  erkeklerde: 75.87 yıl
  kadınlarda: 81.92 yıl (2001 verileri)
  Ortalama çocuk sayısı: 1.81 çocuk/1 kadın (2001 tahmini)
  HIV/AIDS - hastalıklarına yakalanan yetişkin sayısı: 101 den az (1999 verileri)
  HIV/AIDS - hastalığı olan insan sayısı: 1600 (1999 verileri)
  HIV/AIDS - hastalıklarından ölenlerin sayısı: 8 (1999)
  Ulus: Norveçli
  Nüfusun etnik dağılımı: Norveçliler Sami 20000
  Din: Evangelik Lutherciler %86 diğer Protestanlar ve Roma Katolikleri %3 diğer %1 bilinmeyen %10 (1997)
  Diller: Bokmål ve nynorsk adlandırılan iki yazı dilinden oluşan Norveççe (resmi)
  Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için verilerde toplam nüfusta: %100

  Yönetim

  İdari bölümler: 19 bölge; Akershus Aust-Agder Buskerud Finnmark Hedmark Hordaland More og Romsdal Nordland Nord-Trondelag Oppland akers hus Ostfold Rogaland Sogn og Fjordane Sor-Trondelag Telemark Troms Vest-Agder Vestfold
  Bağımlı toprakları: Bouvet Adası Jan Mayen Svalbard
  Bağımsızlık günü: 7 Haziran 1905
  Milli bayram: Anayasa Günü 17 Mayıs (1814)
  Anayasa: 17 Mayıs 1814 1884 yılında değiştirilmiştir.
  Üye olduğu uluslararası örgüt ve kuruluşlardan bazıları: CBSS (Baltik Ülkeleri Konseyi) CCC (Gümrük İşbirliği Konseyi) CE (Avrupa Konseyi) CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Teşkilatı) EAPC (Avrupa - Atlantik Ortaklık Konseyi) EBRD (Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası) EFTA (Avrupa Serbest Ticaret Bölgesi) ESA (Avrupa Uzay Ajansı)IAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı) NATO (Kuzey Atlantik Asemblesi) WTrO (Dünya Ticaret Örgütü).

  Ekonomi

  Petrol bakır doğalgaz nikel demir çinko kurşun balık kereste hidro enerji başlıca doğal kaynaklarıdır.

  Yönetim alanları
  Norveç politik haritasıGSYİH: Satınalma Gücü paritesi - 194.1 milyar $ (2005 verileri)
  GSYİH - reel büyüme: %2.7 (2000 verileri)
  GSYİH - sektörel bileşim: tarım: %2 endüstri: %26 hizmet: %73 (1999)
  Enflasyon oranı (tüketici fiyatlarında): %2.9 (2000 verileri)
  İş gücü: 2.4 milyon (2000 verileri)
  Sektörlere göre işgücü dağılımı: hizmet %74 endüstri %22 tarım ormancılık balıkçılık %4 (1995)
  İşsizlik oranı: %3 (2000 verileri)
  Endüstri: Petrol ve gaz gıda maddeleri gemi yapımı kağıt ürünleri ****ller kimyasallar kereste madencilik tekstil balıkçılık
  Endüstrinin büyüme oranı: %3 (2000 verileri)
  Elektrik üretimi: 121.084 milyar kWh (1999)
  Elektrik tüketimi: 110.795 milyar kWh (1999)
  Elektrik ihracatı: 8.28 milyar kWh (1999)
  Elektrik ithalatı: 6.467 milyar kWh (1999)
  Tarım ürünleri: Arpa diğer hububat patates et süt balık
  İhracat: 59.2 milyar $ (2000 verileri)
  İhracat ürünleri: Petrol ve petrol ürünleri makine ve parça ****ller kimyasallar gemi balıksilah
  İhracat ortakları: AB %73 ABD %5 (1999)
  İthalat: 35.2 milyar $ (2000 verileri)
  İthalat ürünleri: Makine ve parçaları kimyasallar ****ller gıda maddeleri
  İthalat ortakları: AB %66 ABD %10 Japonya (1999)
  Para birimi: Norveç Kronu (NOK)
  Para birimi kodu: NOK
  Mali yıl: Takvim yılı
  Norveçdünyanın en zengin 6. ülkesidir.

  İletişim

  Kullanılan telefon hatları: 2.735 milyon (1998)
  Telefon kodu: 47
  Radyo yayın istasyonları: AM 5 FM 650 kısa dalga 1 (1998)
  Radyolar: 4.03 milyon (1997)
  Televizyon yayını yapan istasyonlar: 360 (1995)
  Televizyonlar: 2.03 milyon (1997)
  Internet kısaltması: .no
  Internet servis sağlayıcıları: 13 (2000)
  Internet kullanıcıları: 2.36 milyon (Ekim 2000)
  reel büyüme 3.2

  Ulaşım

  Demiryolları: 4012 km (12
  Karayolları: 91180 km (1999)
  Su yolları: 1577 km
  Boru hatları: Arıtılmış petrol ürünleri 53 km
  Limanları: Bergen Drammen Floro Hammerfest Harstad Haugesund Kristiansand Larvik Narvik Oslo Porsgrunn Stavanger Tromso Trondheim
  Hava alanları: 103 (2000 verileri)

  Türkiye/Norveç İlişkileri

  Türkiye EFTA'yla ticari antlaşma imzalamış ve Norveçle olan ticari ilişkilerini gittikçe gelişmektedir.

  Siyasi açıdan Norveç'in Türkiye'deki ayrılıkçı güçleri desteklediği görülmektedir. Zira Norveç hükümeti Kürtlerin sorunları hakkında Türkiye'yi her zaman uyarmaktadır. Türkiye'den Norveç'e yapılan iltica başvurularında Türkiye'den göç edenlerin gösterdikleri sebeplerin başında Türkiye'de insan haklarının olmadıkları asimilasyon yapıldığı kültür ve dil kullanımında baskı yapıldığı kendi kültürünü rahatlıkla yaşayamadıkları gelmektedir. Bu sebeplerle Norveç'e ilticaya başvuranlar kolaylıkla kabul edilmektedir.

  Ülke dünya genelindeki sorunlu bölgelerin çözümlenmesindeki tavırlarıyla da tanınır. Sırbistan-Kosova Etiyopya-Eritre Fas-Batı Sahra Doğu Timor Bosna-Hersek sorunlarıyla ilgili diplomatik ilişkilerde bulunarak katkı yapmaktadır.

  2008 Şubat ayında ülkeyi ziyaret eden Norveç yetkilileri Türkiye ile Norveç arasında nitelikli işgücü paylaşımı olabileceği yönünde fikir beyan ettiler. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş